36 znaků neúcty ve vztahu, které odhalují nedostatek lásky a respektu

Foto: Unsplash

36 znaků neúcty ve vztahu, které odhalují nedostatek lásky a respektu

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Potřebujete znát příznaky neúcty ve vztahu, abyste ji mohli zastavit, než bude pozdě. Vaše štěstí závisí na tom, zda víte, jak na to.

Pro mnoho lidí je jejich první vážný vztah plný chyb. Jak se stáváte zkušenějšími v lásce, učíte se lekcím, ale možná jste se někdy setkali se známkami neúcty ve vztahu.

Když jsme mladí nebo nám chybí sebevědomí, snášíme věci, které bychom snášet neměli, ale je důležité znát příznaky neúcty ve vztahu, abyste se buď mohli pokusit o nápravu, nebo z něj vystoupit dříve, než se situace ještě zhorší.

Možná si myslíte, že neustálé hádky jsou o vášni, ale někdy jsou o něčem jiném.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Pokud vám někdo neprojevuje úctu, na určité úrovni to pocítíte, i když si toho přímo nevšimnete. Pomalu vás to stáhne dolů a budete se cítit mnohem méně, než za kolik stojíte.

Zdravý vztah je postaven na vzájemném respektu. Bez vzájemného respektu je odsouzen k nezdaru.

Proč je neúcta tak toxická?"

Můžete určité chování přičítat tomu, že vás partner prostě neposlouchá nebo se ani na vteřinu nezamyslí, ale stejně to není správné.

Pokud vás partner nerespektuje, ve skutečnosti mu na vás nezáleží. Nebere vás vážně a neposlouchá, co říkáte. Jak je to zdravé?"

Toxický vztah nemusí zahrnovat fyzické násilí, aby byl negativní. Pokud ano, měli byste z něj okamžitě odejít, ale existují i jiné typy toxického chování, které mohou být stejně škodlivé.

Když si vás partner neváží a používá manipulaci, aby dosáhl toho, co chce, podkopává vaše sebevědomí a způsobuje, že se cítíte jako stín toho, kým skutečně jste.

Znaky neúcty ve vztahu

Pokud jste ve vztahu založeném na neúctě, věci se nezlepší. Pokud jste byli ve vztahu plném neúcty, pochopte a rozpoznejte tyto příznaky, abyste se mohli zaměřit na vstup do zdravého a láskyplného vztahu.

Je velmi snadné v takovém vztahu uvíznout, protože jste si nějakým způsobem namluvili, že je to normální. Není tomu tak.

V televizi vidíme tolik vztahových dramat, že si začneme myslet, že láska by měla být neustálou horskou dráhou emocí.

V každém vztahu jsou vždy vzestupy a pády, ale jeho jádro by mělo být plné lásky, důvěry a respektu.

Hádkám a problémům byste měli čelit společně a měli byste je překonat, aniž byste cítili potřebu uchylovat se k toxickému chování.

Nastal čas být k sobě upřímný. Kolik z těchto znaků neúcty ve vztahu vidíte ve svém?

1. Ve vztahu se prostě necítíte dobře

Víme, že to zní jednoduše, ale když jste ve vztahu plném neúcty, nikdy se necítíte skutečně šťastní.

Jsou tam šťastné chvíle, ale častěji se tam křičí, řve a pláče. Tyto malé, šťastné okamžiky nepřeváží bolest, která vztah naplňuje.

2. Partner vás neposlouchá

Když s partnerem mluvíte, máte pocit, že mluvíte do zdi. Aktivně vás neposlouchá. Místo toho chrčí nebo se minimálně snaží dát najevo, že je zaujatý, ale vy víte, že tomu tak není.

Pokud váš partner projevuje nulový zájem, když s ním mluvíte, je to známka neúcty.

3. Nejste pro něj prioritou

Když jste ve zdravém vztahu, oba partneři se zavazují, že pro sebe budou mít prioritu. Jeden druhého staví na první místo. To je nejvyšší známkou úcty.

Pokud však váš partner tráví více času se svými přáteli nebo v práci, ukazuje to, že není do vztahu plně investován. Pokud by si vás skutečně vážil, nedostatek času, který s vámi tráví, by mu vadil.

4. Snaží se zranit vaše city

Pokud se vás váš partner snaží záměrně zranit, je to nejen velmi neuctivé, ale také velmi hrubé. Nikdy byste neměli chtít ublížit osobě, na které vám záleží.

To může být také forma manipulace. Narcisté ji velmi úspěšně používají k tomu, aby nabourávali sebedůvěru, takže dotyčný je na ně nakonec odkázán.

5. Nedrží slovo

Komu můžete věřit, když ne svému partnerovi? Když nám partner řekne, že něco udělá, očekáváme, že své slovo dodrží.

To je přece normální. Váš partner však běžně slibuje a nikdy to nedodrží. To vám ukazuje, že si vás neváží a vztah pro něj není prioritou.

6. Lže vám

Lži nemusí být nijak velké. Mohou to být i malé, bezvýznamné lži. Jde však o to, proč svému partnerovi lhát o malých, hloupých věcech?

Pokud vám lžou o malých věcech, ukazuje to, že jim nezáleží na tom, zda znáte pravdu. Pokud se tak stane, kdo ví, co všechno jsou schopni před vámi skrývat?

7. Nerespektují vaše hranice

Každý má své osobní hranice. Časem zjistíte, co se vašemu partnerovi líbí a co ne. Pokud svého partnera respektujete, nepřekročíte jeho osobní hranice.

Pokud se ve vztahu objeví známky neúcty, na těchto hranicích nezáleží. Váš partner bude posouvat vaše hranice, abyste se cítili nepříjemně.

8. Mluví na vás shora

Všichni se navzájem škádlíme a vtipkujeme, když se stane něco vtipného, ale nikdy ne s úmyslem někoho shazovat. Používá však váš partner běžně výrazy, kvůli kterým se cítíte malí?

Nazývat vás idiotem, hlupákem nebo jinými jmény jsou slova, která se používají k tomu, aby někoho citově rozdrtila, a jsou jedním z nejjasnějších znaků neúcty ve vztahu.

9. Jak se chováte ve vztahu? Nechtějí trávit čas s vaší rodinou a přáteli

Když jste s někým ve vztahu, budete se setkávat s jeho rodinou a přáteli. Samozřejmě se vám nemusí líbit všichni lidé, se kterými se stýkají, ale jsou to lidé z jejich nejbližšího okolí.

Pokud váš partner odmítá trávit čas s lidmi z okruhu vašich přátel a rodiny, je to neuctivé. Vaší povinností jako páru je vzájemně se podporovat, což zahrnuje i trávení času s rodinou a přáteli.

10. Jaké jsou vaše povinnosti? Rádi s vámi zachází mlčky

Když se hádáte, místo komunikace s vámi zachází mlčky. Tiché zacházení je formou manipulace v pravém slova smyslu, protože nechává dotyčného v nejistotě, co se bude dít.

Pomocí tichého zacházení mohou ovládat vaše emoce a manipulovat vámi, aby na sebe vzali vinu.

11. Kontrolují váš telefon

Proč má váš partner potřebu kontrolovat váš telefon nebo počítač? To je obrovské varovné znamení vážného nedostatku důvěry a respektu.

Váš partner by vám měl důvěřovat, a pokud neustále kontroluje váš osobní telefon nebo loví cokoli, co by vás přimělo vypadat provinile, je to krajně nezdravé. Nebude to lepší. Bude to jenom horší.

12. Jaké jsou vaše plány? Dělají bezohledné věci

Když něco udělají, často si myslíte, že vůbec nemysleli na to, jak se budete cítit. Místo toho prostě dělají to, co jim v danou chvíli vyhovuje.

Na vaše pocity neberou ohled ani dodatečně, a to je obrovské znamení, že si vás jako člověka neváží. Neměli byste jim své pocity neustále připomínat.

13. Jaké jsou vaše pocity? Podváděli vás a možná v tom pokračují

Pokud víte, že vás partner podváděl, porušil vaši důvěru. Je to tak jednoduché. Pokud jste se rozhodli zůstat spolu a vyřešit to, je to vaše rozhodnutí.

Jestliže se však nadále chová pochybně a zapojuje se do podezřelých aktivit, je jasné, že si vás ani vztahu neváží.

14. Nikdy nedělají kompromisy

Ve vztahu nikdy nedostanete vždy to, co chcete. Budou chvíle, kdy budete dělat kompromisy a vyjednávat. Ale ve vašem vztahu se k žádným diskusím nedostanete.

Je buď po jejich, nebo po dálnici, a to je obrovská červená vlajka. Jsou posedlí kontrolou a bude to jen horší.

15. Jaké jsou vaše problémy? Nezastávají se vás

Jsou chvíle, kdy se dostanete do sporu s jinými lidmi a váš partner by se měl postavit na vaši stranu, ale váš partner se nikdy nepostaví na vaši stranu, zejména když to nejvíce potřebujete.

Říká, že se do toho nechce plést nebo že si nechce vybrat stranu, ale vy jste pár. Kde je ta podpora?"

16. Flirtují před vámi s jinými lidmi

Pokud váš partner před vámi flirtuje s jinými lidmi, je to jasný projev neúcty.

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda se jedná o neúctu, je zeptat se, jak by reagoval nebo jak by se cítil, kdybyste totéž udělali vy jemu.

Je pravděpodobné, že kdybyste začali flirtovat s jinými před svým partnerem, nelíbilo by se mu to a dal by vám to jasně najevo.

17. Využívají proti vám vaši nejistotu

Zmínili jsme se, že formou neúcty je dělat si z vás legraci, ale může to také znamenat, že váš partner identifikuje vaše slabá místa nebo nejistoty a zaměřuje se na ně.

Může to být uprostřed hádky, aby vás záměrně zranil a přiměl ustoupit, nebo jen obecně.

Způsobuje, že se vaše nejistota časem prohlubuje a vy začnete zcela ztrácet sebedůvěru. Je to neuctivé, protože to bolí, a váš partner by se nikdy neměl snažit vám ublížit.

18. Nesnaží se změnit své sobecké návyky

Všichni máme návyky, které jsou při soužití s někým jiným považovány za sobecké. Pokud žijete sami, pak jsou tyto návyky v pořádku, protože neovlivňují nikoho jiného.

Jakmile žijete ve vztahu, je třeba některé věci změnit.

Například nechávat své oblečení na podlaze nebo mýt nádobí až několik dní po vaření. Tyto věci jsou drobnosti, ale ukazují, jak jsou k vám bezohlední.

19. Otevřeně mluví o své přitažlivosti k ostatním

To, že jste ve vztahu, neznamená, že jste slepí. Samozřejmě se najdou i jiní lidé, které vidíte a kteří vám připadají přitažliví, ale tím to končí.

Uznáváte, že jsou hezcí, a jdete dál svým dnem.

Pokud váš partner otevřeně komentuje svou přitažlivost pro jiné lidi, není to vůbec uctivé. Nezajímají ho vaše pocity a to, jak na vás tyto komentáře působí.

V takovém případě je to obrovský znak neúcty ve vztahu.

20. Nikdy pro vás nejdou z cesty

Když jste ve vztahu, váš partner na vás spoléhá v různých věcech. Někdy svému partnerovi vyjdete vstříc, abyste mu pomohli. Právě o tom je být ve vztahu.

Ale váš partner pro vás neudělá nic, pokud to z jeho strany vyžaduje trochu větší úsilí, a to není projevem lásky nebo úcty.

21. Víte, že se vám partner snaží pomoci, když je to pro něj náročné? Sex je spíše transakcí

Máte téměř pocit, že vlastníte sex svému partnerovi. Už to není něco romantického a intimního. Místo toho máte pocit, že je to transakce a jen něco, co byste měli udělat.

Sex je důležitou součástí vztahu, ale svému partnerovi nic nedlužíte. Pokud ve vás tento pocit vyvolává, odejděte ze vztahu.

22. Nikdy nechodí včas

Tohle zní možná trochu moc, ale hospodaření s časem je založeno na respektu. Je normální, že se čas od času opozdíte. Věci se přece stávají.

Jestliže však váš partner vždy chodí pozdě, nerespektuje svůj ani vaš čas. Kdyby to dělal, více by se snažil přijít, když řekne, že přijde.

23. Jaké jsou vaše plány? Slovní urážky

Většina romantických vztahů zahrnuje určitou míru škádlení a přátelského škádlení, zejména pokud je pár blízký nebo má dlouhodobý vztah.

Pokud však zůstane nekontrolováno, mohou nevinné šťouchance přerůst ve slovní urážky. Slovní urážky jsou nejen zraňující, ale také neuctivé.

Škádlení přeroste ve slovní urážky, když se jeden z partnerů uchýlí k osobním útokům a zneužije partnerovy nejistoty proti němu.

Pokud k tomu dochází dostatečně často, respekt zcela vyletí oknem.

24. Narušují vaše soukromí

I když jsou dva lidé v romantickém vztahu, respektujte právo svého partnera na soukromí. Soukromí je lidské právo, které je v mnoha zemích chráněno zákony.

Romantický vztah nedává nikomu právo kontrolovat jeho telefony, e-maily, účty na sociálních sítích nebo písemnou korespondenci, aniž by si vyžádal souhlas partnera.

Využívání práva na soukromí by nemělo být b ráno jako známka toho, že něco skrýváte. Pokud jim do toho nic není, měli by tyto hranice respektovat.

25. Ztrapňují vás na veřejnosti

Co je horší než vystavit partnera slovním urážkám? Dělat to na veřejnosti, kde je nejzranitelnější. Většina lidí má krkolomnou zkušenost, když je svědkem toho, jak někdo křičí na jejich partnera.

Jestliže jste cítili nepříjemné pocity nebo stud za osobu, které se urážky dostalo, představte si, jak špatně se v takové situaci musel cítit onen člověk.

Jak se říká, neventilujte špinavé prádlo/ Pokud se hádáte, dělejte to v soukromí svého vlastního prostoru kvůli vám oběma.

Veřejné zahanbení lze považovat za formu citového zneužívání a za jeden z jasných znaků neúcty ve vztahu.

26. Jaké je vaše chování? Narušují váš osobní čas

Překvapit partnera květinami nebo domácím jídlem v práci se považuje za milé, pokud se to dělá příležitostně, ale narušovat jeho osobní čas s přáteli, rodinou nebo v práci, když je zaneprázdněný, je vyloženě neuctivé.

Stejně jako na soukromí má každý člověk právo na osobní čas, aby si mohl užívat aktivity o samotě. Jeho narušování je projevem jasného nerespektování jejich potřeb.

27. Mluví přes vás, když se snažíte něco říct

Mluvení přes partnera, když se snaží něco říct, ukazuje, že nemáte zájem poslouchat. Když neposloucháte dostatečně, ukazuje to, že vás nezajímá, co si myslí, co cítí nebo co vám chce sdělit.

Pamatujte, že správná komunikace je jedním z klíčových základů trvalého vztahu.

Když jeden z partnerů nedokáže naslouchat, vztah to poškozuje. Existuje důvod, proč necháte druhou osobu domluvit, než řeknete své.

Ať už se jedná o vašeho šéfa, rodiče, přátele nebo partnera, nepřerušovat jeho řeč je formou respektu.

28. Na schůzkách se pravidelně flákají

Časté flákání se na schůzkách je další vážnou formou neúcty, kterou byste neměli ignorovat.

Člověk, který náhle a často ruší domluvené schůzky, ukazuje, že si neváží času, který vám věnuje.

Čas je vzácná komodita. Pokud si člověk zablokuje část svého nabitého programu, aby s vámi mohl strávit čas, je to známka toho, že mu na vás záleží.

Náhlé zrušení schůzky, pokud se nejedná o naléhavou situaci, je velkou fackou a svědčí pouze o tom, že si vaší společnosti vůbec neváží.

29. Setkávají se s vámi, jen když se jim to hodí

Vztah se řídí určitou formou společenské smlouvy, aby mohl fungovat. Oba partneři se musí do jisté míry podílet na aktivitách toho druhého a vzájemné úsilí by měli vyvíjet oba partneři.

Jakmile tuto rovnováhu narušíte a jeden z partnerů nevyvíjí stejné úsilí jako ten druhý, projevuje tím vůči druhému neúctu.

Ve zdravém, respektujícím vztahu oba partneři vynakládají vyvážené úsilí a trpělivost při trávení společného času.

Pravá láska je přece motivovaná. Bez ohledu na to, jak daleko, jak nabitý je program nebo jak špatné je počasí, ve zdravém vztahu si oba partneři najdou cestu.

30. Bagatelizují vaše úspěchy

Může být běžné, že jeden z partnerů je úspěšnější než ten druhý. Lidé si přece nejsou rovni ve schopnostech ani ve své touze po úspěchu. Zdravý vztah tvoří partneři, kteří se vzájemně podporují, i když se jejich úspěchy nemusí nutně shodovat.

Pokud se tato nerovnost prolne se závistí nebo arogancí, kdy jeden z partnerů znevažuje toho druhého, pak se výsledná interakce může stát nepřátelskou a neuctivou.

31. Porušují své sliby

Slib, který dáte své drahé polovičce, ať už je jakkoli jednoduchý, má velkou váhu a odpovědnost.

Porušení slibu poškozuje důvěru a respekt ve vztahu. Porušování slibů znehodnocuje vaši práci a spolehlivost. Může to dokonce zpochybnit vaši schopnost se zavázat.

32. Jaké jsou vaše závazky? Ze sobectví neberou ohled na vaše sny a plány

Když vztah roste, partneři si jako pár dělají velké plány do budoucna. Často se dohodnou na plánu, který zohledňuje jejich individuální plány a cíle.

Jestliže však jeden z nich dominuje v rozhovoru a plánuje, aniž by bral v úvahu, co na to říká jeho partner nebo jak tento plán může ovlivnit život jeho partnera, dává tím jasně najevo, že nerespektuje potřeby a sny svého partnera.

Agresivní prosazování plánu postaveného na vlastním sobeckém zájmu vede k napjatému vztahu a neradostné budoucnosti páru.

33. Pomlouvají vás

Pokud má váš partner vůči vám výhrady, zralou věcí je promluvit si s vámi. Měl by vám o problému říci osobně.

Problémy ve vztahu by se přece měly sdělovat tomu, koho se přímo týkají.

Sdělit to jiným lidem je vážným projevem neúcty. Nikdo nechce, aby se o něm mluvilo za jeho zády, zvláště pokud je to jeho vlastní drahá polovička, která o tom mluví.

34. Jaké jsou vaše problémy? Pomlouvají vaši rodinu

Pomlouvání partnera je jedna věc, ale pomlouvání jeho rodiny spadá do horší formy neúcty. Někteří lidé nemusí s rodinou svého partnera vycházet dobře, ale to není důvod k tomu, aby ji pomlouvali před ostatními lidmi.

Sdělujte nespokojenost slušně a vhodnou cestou, abyste neznevažovali ostatní.

35. Příliš odsuzují nebo kritizují rozhodnutí a činy

Vztah by měl být zdrojem podpory a povzbuzení. Partneři na tento typ ujištění v těžkých chvílích spoléhají.

Jistě, lidé na své cestě dělají chyby a špatná rozhodnutí, ale kritika nikdy není odpovědí na to, jak věci zlepšit.

Nejvíce bolí, když osoba, na kterou spoléháme jako na útěchu a oporu, je první, kdo soudí a kritizuje naše nedostatky.

Přehnaná kritika a odsuzování ve vztahu nejenže poškozuje sebeúctu, ale také ukazuje naprostou neúctu k nim.

36. Stále brát a nikdy nic nevracet

Romantické vztahy jsou obousměrné. Ty, které vydrží nejdéle, jsou rovnováhou mezi dáváním a braním, láskou, časem, náklonností, podporou a úsilím.

Jakmile je tato rovnováha narušena, stává se parazitickou. Vztah se stává psychicky a emocionálně vyčerpávajícím pro partnera, který všechno dává.

Brat si ze vztahu bez myšlenky na to, abyste mu to vraceli, je čiré sobectví. Lidé, kteří takové věci dělají, dříve či později zůstanou sami. Později budou jen obtížně navazovat smysluplné vztahy.

Pokud si ve vztahu všimnete příznaků neúcty, co byste měli dělat?

Neexistuje žádná pevná odpověď, kterou bychom vám mohli dát, pokud jde o to, co dělat, pokud si ve vztahu všimnete neúcty. Je to proto, že volba musí být jen a jen na vás.

Musíte si však uvědomit, že člověk, který vás neustále nerespektuje, nemá na srdci vaše nejlepší zájmy. Proč byste mu v takovém případě chtěli dát své srdce?

Existuje možnost, že si jednoduše neuvědomují, co dělají. Pokud například nemají zkušenosti v lásce nebo jim bylo již dříve ublíženo, může se jednat o obranný mechanismus, který používají, aniž by si to uvědomovali. To ale neznamená, že je to v pořádku. Každý ví, jak se k někomu chovat slušně, ať už mu bylo ublíženo, nebo je jen nezkušený.

V takovém případě by možná hluboký rozhovor mohl věci změnit k lepšímu.

Co však musíte udělat, je stanovit si hranice a ujistit se, že je dodržujete. Pokud partnerovi řeknete, co cítíte, a neuvidíte žádnou trvalou změnu, musíte odejít.

Situace se zlepší pouze tehdy, pokud se rozhodne pro změnu. Pokud to neudělají, je vaší jedinou možností to zabalit a najít si někoho, kdo vám dá lásku a úctu, kterou si skutečně zasloužíte.

Poté, co jste poznali příznaky neúcty ve vztahu, jste ve vztahu plném neúcty? Pokud ano, rozhodněte se odejít, protože věci se nezlepší.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články