Krásné květiny, aneb co vše za nimi stojí?

Foto: Unsplash

Krásné květiny, aneb co vše za nimi stojí?

Pěstování květin je založeno na vysoce intenzivním využívání různých chemikálií, které se používají ve všech fázích výroby a postupně danou půdu ničí. Ta se poté stane tzv. "biologicky mrtvou". Květinářství je obecně považováno za jedno ze zemědělských odvětví, které spotřebovává nejvíce pesticidů. V okolí květinových farem bývá pesticidy nejen kontaminována půda, voda, ale dokonce i vzduch. Protože se květiny do Česka dováží z jiných zemí, dochází k nezanedbatelnému znečištění planety právě z důvodu dopravy.

Odkud květiny pochází?

Jak už bylo řečeno, většina květin cestuje tisíce kilometrů, než dorazí k nám. Jaká země vás napadá? Že by Nizozemsko? Ano i ne. Z Nizozemska se sice velká část vyváží, ale tam cesta květin určitě nezačíná. Většina je totiž dovezená z afrických zemí, jako například Keňa. Lidé tam na květinových farmách pracují v tristních podmínkách a farmy často zaměstnávají i nezletilé děti. Běžně přichází do styku s toxickými látkami, což je samozřejmě nebezpečné a ohrožuje jejich zdraví.

Tulipány

Zdroj obrázku: Unsplash

Kde a jak tedy můžeme květiny koupit?

Předně bychom si měli zjistit, odkud květiny pocházejí, tzv. země jejich původu. Dále vyjadřovat svůj zájem a podporu lokálním pěstitelům. Upřednostnit nákupy v alternativních květinářstvích na trzích a vybírat sezónní kytky. Také bychom měli hledat lokálního pěstitele, česká květinářství, české, fair-trade a bio květiny.

I když je koupě řezané kytky asi nejrychlejší a nejjednodušší volba, má to určité následky. Zkusme nad tímto popřemýšlet a darovat květiny, které nikomu neubližují.

Zdroje: instagram.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář