Mikro podvádění: Co to je a jaké jsou příznaky toho, že to děláte neúmyslně?

Foto: Unsplash

Mikro podvádění: Co to je a jaké jsou příznaky toho, že to děláte neúmyslně?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Cheating není vždy černobílý. Někdy existuje mnoho odstínů šedé. Z tohoto důvodu se stal populárnějším termín mikrocheating.

Cheating se může zdát jako jednoduchá věc. Mikropodvádění je však ještě složitějším územím. Co to přesně je?

Pro některé je nevěra, pokud se líbáte nebo spíte s někým, kdo není vaším partnerem, nevěra. To dává smysl. Ale každý má svou vlastní představu o tom, co je podvádění.

Pro někoho je flirtování podvádění a pro jiného je to zcela nevinné. Pro někoho je podvádění pouze fyzický akt a pro jiného zahrnuje i to, že k někomu něco cítíte, i když podle toho nejednáte.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Co je to mikropodvádění?

Mikropodvádění je v podstatě malý akt podvádění. Co to tedy znamená? Jedná se o projev neloajality vůči partnerovi, ale v menším měřítku než tradiční nevěra.

Je to tedy správné? Ne, to vůbec ne.

Ale dělá to z něj něco méně špatného, záleží na tom, s kým mluvíte.

Mnoho lidí bylo podvedeno, takže jakákoli nevěra, byť i mikrorozměrů, je nepřípustná. Jedním z důvodů je to, že podvádění v mikrorozměrech může často vést k legitimní nevěře.

Z pohledu ostatních lze ale podvádění v mikrorozměrech považovat za naprosto nevinné, nebo dokonce zdravé pro vztah, pokud to oba partneři cítí stejně.

Je mikropodvádění nevěra?"

Opět záleží na tom, s kým mluvíte. Záleží na tom, co vy a váš současný nebo budoucí partner považujete za nevěru. Nevěra je však akt, kdy jste svému partnerovi nevěrní, a mikropodvádění spadá do této šedé zóny.

Dá se argumentovat oběma způsoby. Vy a váš partner se tedy musíte rozhodnout, co je v pořádku a co už je přes čáru. Tímto způsobem se oba ujistíte, že nepřekračujete meze vašeho vztahu, zejména do té míry, že se váš partner cítí zrazen.

Pokud se s partnerem shodnete na tom, že flirtování s jinými je naprosto přijatelné, někdo to může označit za mikro podvádění, ale pro vás dva to může být prostě neškodné, protože jste se oba smířili s tím, že to nemá negativní vliv na váš vztah.

Jaké jsou příklady mikropodvádění?

Mikro podvádění není to, co znáte a rozpoznáváte jako podvádění. Obvykle je o dost méně zjevná a o něco rafinovanější. Může jít o malé gesto, koketní frázi nebo opileckou chybu v úsudku.

1. Psaní SMS někomu, kdo vás přitahuje

Možná jste si to přečetli a pomysleli jste si "co to sakra je". A měli byste pravdu. Napsat někomu, kdo vás přitahuje, nemusí nic znamenat, ale ani mikro podvádění.

Napsat někomu SMS je v pořádku, ale pokud se jedná o někoho, s kým byste případně chodili, kdybyste byli nezadaní, je to mikro podvádění.

Přemýšlejte, jestli by to vašeho partnera rozrušilo, je to forma podvádění. Co by z tohoto chování dělalo skutečnou nevěru? Změna jména v telefonu, abyste ho před partnerem skryli. Tím se to z nevinného chatování změní na skryté podezřelé zprávy.

2. Řekni lidem, že jsi svobodná

Chlapík tě v baru pozve na drink a chvíli spolu flirtujete. To je docela nevinné. Ale pokud se tě zeptá, jestli jsi nezadaná, a ty zalžeš, přestože chodíš s někým jiným, je to mikropodvod.

Všichni přemýšlíme o svobodném životě, když jsme ve vztahu, ale být skutečně před někým, kdo to může uskutečnit, je nevěrné.

Proč byste cítili potřebu bagatelizovat nebo úplně lhát o tom, že máte přítele? Pokud je to výhradně proto, abyste dostali na večer pití zdarma, dobře. Ale pokud si užíváš pozornosti jiného kluka a klidně ho necháš věřit, že se tě to netýká, je to mikro podvádění.

3. Zachovávání tajemství

Jakékoli lhaní ve vztahu není dobré. Ale lhát proto, že víte, že by to vašeho partnera naštvalo, vám napovídá, že byste to, co děláte, nejspíš vůbec neměli dělat.

Pokud musíte svému partnerovi lhát o tom, co děláte, je to špatně.

4. Mluvení s bývalým

Pokud s bývalým pracujete společně nebo máte společnou skupinu přátel, je to v pořádku. Pokud však bývalého oslovíte v den vašeho bývalého výročí, jedná se o mikro podvádění.

Pokud se cítíte provinile, že s ním mluvíte, nebo byste nechtěli, aby se to váš partner dozvěděl, jedná se o mikropodvádění.

5. Být na seznamovací aplikaci

Ať už si s lidmi povídáte, nebo jen bezmyšlenkovitě swipujete, abyste zjistili, co je venku, jedná se o mikro podvádění.

Není třeba být na seznamovací aplikaci, když jste ve zdravém vztahu. A jakákoli touha být na seznamovací aplikaci, když jste s někým, by měla být červeným praporkem, že něco není v pořádku.

6. Nerespektování partnera

Možná jste neměli v úmyslu spát s někým jiným než s partnerem nebo se s ním dokonce líbat, ale posouvání interakce až k tomuto bodu zlomu je mikropodvádění.

Nemusíte podvádět, ale děláte všechno možné, jen ne.

7. Emocionální podvádění

Jen proto, že nedošlo k fyzickému spojení, neznamená, že jste nepodváděli. Citové spojení s někým, zatímco chodíte s někým jiným, je mikro podvádění a vede k dalšímu. Někteří by řekli, že je to ještě horší než fyzické podvádění.

8. Kontrolování někoho

Díky sociálním médiím existuje tolik způsobů, jak mikropodvádět. Lajkování příspěvku Kim Kardashian v bikinách by nebylo mikropodváděním, ale komentování srdíčkových očí na fotce své přítelkyně z vysoké školy v bikinách by jím být mohlo.

Za mikro podvádění by se dalo považovat i opakované vracení se na něčí profil.

Záleží na tom, z jakých důvodů tyto věci děláte a jestli s tím váš partner souhlasí.

9. Balení cizích lidí

Jednou věcí je, že se necháte balit a flirt opětujete, ale udělat tento krok jako první je rozhodně mikro podvádění.

V podstatě je to přímo na hranici skutečného podvádění. Dokonce i když děláte kamarádovi parťáka nebo parťačku, je to lstivá záminka k mikropodvádění.

10. Mít sny o někom jiném NENÍ mikro-cheating

Své podvědomí nemůžete ovládat. Takže i když se vám zdálo o sexu s jinou osobou, může to znamenat spoustu věcí. Dokud se vám tento sen nesplní, jste v tomto případě v pořádku.

Psychologie mikrosnění

Jaký typ člověka by se mikrosnění účastnil? Jaké osobnostní charakteristiky by je k tomu mohly vést? A jak se při mikro podvádění někdo cítí?

Především, někdy se může stát, že být v monogamním vztahu je pro některé lidi trochu rutina a někdy přímo nuda. Když s někým začnete chodit poprvé, jste nadšení a cítíte se jako v sedmém nebi. Nemůžete se cítit šťastněji, že?"

Věřte nebo ne, vědci zkoumali, jak vypadá mozek, když je někdo čerstvě zamilovaný. A zajímavé je, že po provedení skenování mozku zjistili, že centra rozkoše v mozku se rozsvítí úplně stejně, jako kdybyste byli sjetí kokainem.

To je pravda, zamilovanost je přesně taková, jako byste byli sjetí kokainem. Je to stejný prožitek, i když byste si mysleli, že to není pravda.

To je pravděpodobně jeden z největších důvodů, proč se lidé zapojují do mikrotransakcí. Pravděpodobně si to ani neuvědomují, ale pravděpodobně se honí za tím pocitem, že jsou znovu zamilovaní. Věda nám totiž skutečně ukazuje, že tento pocit "sjetí kokainem" po nějaké době vyprchá, stejně jako to dělají skutečné drogy.

Je to skoro jako u narkomana, který se snaží získat další dávku. To neomlouvá mikročipování, ale vysvětluje to nutkání a pohnutky lidí, kteří se mu věnují.

Kromě chemických reakcí v mozku může mít člověk, který mikročipuje, nízké sebevědomí. Pokud mají pocit, že potřebují pozornost jiných lidí než svých partnerů, může to být proto, že ostatní lidé pumpují jejich ego.

Dalším vysvětlením je nějaké přetrvávající pouto k jiné osobě, například k bývalému partnerovi nebo k osobě, do které jsou *nebo byli* zamilovaní. Někteří lidé se velmi citově upínají k druhým. Někdo se tedy může přistihnout, že mikro podvádí, pokud se snaží navázat kontakt s osobou, kterou znal v minulosti.

Jste vinni mikro podváděním?

Pokud si myslíte, že jste možná mikro podváděli, je pravděpodobné, že ano. Obvykle, pokud si myslíte, že jste možná překročili hranice svého vztahu nebo se cítíte provinile, je to proto, že jste udělali něco, za co se cítíte provinile. A mikropodvádění je právě tou věcí.

Měli byste se přiznat?"

To záleží na tom, jak se vám to podaří. Někteří říkají, že byste měli být vždy stoprocentně upřímní. Jiní říkají, že to, co váš partner neví, mu nemůže ublížit.

Tato otázka je ošemetná a můžete o ní rozhodnout jen vy sami. Pokud se vám na Facebooku líbí fotka vašeho bývalého, někteří by řekli, že je to pochybné, ale v pořádku. Pokud jsi někoho DMedoval na Instagramu, protože sis přál mít s ním sex, dostává se to do podivné šedé zóny. A co hůř, pokud jste se po pár skleničkách líbali se svým kolegou, tak to už se posouvá opravdu hluboko do mikro podvádění a blíží se to k aféře.

Vidíte? Mikropodvádění je ošemetné, protože ho nemůže definovat nikdo jiný než vy a váš partner. A samozřejmě zdravé svědomí!

Pokud se cítíte provinile i za něco drobného, o čem víte, že se už nebude opakovat, váš partner má právo to vědět. Co kdyby se situace obrátila? Nechtěli byste to vědět?

Vaše chování se změní, když se cítíte provinile. Můžete dokonce začít být vůči chování svého partnera podezřívaví a začít ho od sebe odstrkovat, protože předpokládáte, že by vás mohl také podvádět.

Pokud to skrýváte, můžete si také myslet, že už jste podvedli na mikroúrovni, takže jak moc se vlastně liší skutečná nevěra?

Všechny tyto věci vedou k trhlinám ve vašem vztahu.

Pokud si uvědomíte, že jste mikro podváděli, možná se budete chtít přiznat nebo s tím úplně přestat. Dejte partnerovi najevo, že jste si to uvědomili až později a chtěli jste být upřímní, aby věděl, že to byla chyba a že se to nebude opakovat.

Lhaní o mikro podvádění

Pokud se rozhodnete svou mikro podváděcí minulost před partnerem skrývat, může to být šikmá plocha. Pokud víte, že jste flirtovali s kolegyní nebo že jste ve sprše mysleli na svou bývalou, můžete na to zapomenout a jít dál bez diskuse. O nic nejde, že?

Jistě, pokud o nic opravdu nešlo.

Často se jedná o drobná pochybení v úsudku. Většina lidí to zažila. Pokud máte přítele nebo přítelkyni, ale balil vás hezký prodavač, můžete mu flirt na pár minut oplatit, než odejdete a už s ním nikdy nepromluvíte. To je něco, co pravděpodobně vztahy vůbec nezmění.

Ale pokud byste se k témuž pultu vraceli každý týden, abyste pokračovali ve flirtování, bylo by to vážnější.

Mikro podvádění může být velmi snadno vstupní branou k nevěře. Pokud tedy víte, kde je hranice, a nepřekračujete ji, nemusíte se svému partnerovi svěřovat s každým flirtovacím detailem.

Jen se snažte, aby se z mikropodvádění nestala pravidelná záležitost, protože to může být nebezpečné. Dobrý způsob, jak o tom přemýšlet, je: Nedělejte nic, co byste nechtěli, aby dělal váš partner.

Proč je mikropodvádění tak špatné?"

Možná si říkáte, že když je mikropodvádění tak nenápadné, tak o co jde? No, jedno nebo dvě malá škytnutí nemusí být velký problém. Pokud se však z mikropodvádění stane vzorec, může to být vážné.

Mikropodvádění může způsobit nejen nejistotu, žárlivost, a dokonce i posedlost "oběti", ale může vyvolat napětí ve vztahu u obou partnerů.

Osoba provádějící mikropodvádění v podstatě využívá svého partnera tím, že mu projde co nejvíce, aniž by šlo o "technickou" nevěru.

Jak o mikropodvádění mluvit?

Mikropodvádění je citlivé téma, ke kterému je třeba přistupovat. Protože se jedná o tak malé nebo nenápadné chování, rozčilování se nad ním může působit jako zbrklost a paranoia. To může způsobit, že se osoba, která se dopouští mikropodvádění, začne bránit.

Jakákoli diskuse o mikropodvádění musí zůstat klidná. Vy ani váš partner byste se neměli obviňovat nebo dělat ukvapené závěry, spíše se podělte o to, jak se kvůli určitému chování cítíte a co můžete oba udělat pro to, abyste se zlepšili.

Dá se mikropodvádění odpustit?"

Tuto otázku by si měly jednotlivé páry opravdu zpracovat samy. Je možné, aby kdokoli komukoli cokoli odpustil. Ne vždy se to však podaří.

Záleží také na velikosti mikropodvádění. Pokud máte spolupracovníka, který je pro vás atraktivní, ale píšete si s ním kvůli práci, není to tak zlé. Ale pokud jste na seznamovacích aplikacích nebo si sundáváte snubní prsten v přítomnosti jiných lidí, pak jsou to mnohem větší prohřešky.

Záleží také na záměru. Pokud a vás bývalý kontaktoval přes sociální sítě a vy jste mu odpověděli jen ze slušnosti, pak jste neměli v úmyslu s ním flirtovat nebo se k němu vrátit. Pokud jste se však ozvali s úmyslem zjistit, jestli se jim po vás stýská a chtějí se k sobě vrátit, pak je to úplně jiná situace - a mnohem horší.

Mikropodvod nemá jednoznačnou definici. Pokud však vy a váš partner zůstanete otevření a upřímní, neměla by se mezi vás mikropodvádění dostat.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash