Mohl bych být psychopatem a nevědět o tom?

Foto: Unsplash

Mohl bych být psychopatem a nevědět o tom?

Pokud byste byli psychopatem v hollywoodském smyslu (myslím Hannibal Lecter), bylo by divné, kdybyste si neuvědomili, že jste přinejmenším „jiný“ a prostě ne moc milý. Koneckonců, tento druh psychopata je v podstatě agresivní sadista, který se skrývá za maskou.

Nemusíte mít kriminální ani násilné sklony

Psychologové si však stále více uvědomují, že u jednoho nebo více psychopatických rysů osobnosti můžete dosáhnout vysokého skóre, aniž byste měli kriminální nebo násilné sklony. Mezi tyto vlastnosti, které všichni do jisté míry v menší míře zaznamenáváme, patří „sobecká impulzivita“ (jak sobecká jste), „chladnosrdečnost“ (jak moc se nevcítíte do utrpení jiných lidí) a „nebojácná dominance „(méně náchylní ke strachu, stresu a úzkosti).

V průměru mají muži u těchto vlastností obvykle vyšší skóre než u žen. A neříkejte to svému šéfovi, ale lidé na vedoucích pozicích také obecně dosahují vyšších skóre, stejně jako lidé zastávající krajně pravicové nebo rasistické názory.

Přesto může být „nebojácná dominance“ nesmírně užitečná v určitých náročných nebo riskantních oborech, jako je chirurgie, speciální síly, elitní sport nebo politické vedení. Pokud vás úplně neochvěje vyhlídka na seknutí do těla člověka, parašutismus za nepřátelskými liniemi, vystoupení před tisíci nebo rozhodnutí, která ovlivní miliony, je velká šance, že jste v této vlastnosti nejlepším střelcem. Možná, aniž byste si to uvědomovali, byste mohli být tím, čemu psychologové říkají „úspěšný psychopat“.

Jaký je rozdíl mezi psychopatem a sociopatem?

Tyto dva stavy jsou často považovány za stejné, ale psychiatři identifikují důležité rozdíly. Oba ignorují zákony (pokud se bavíme o úplných psychopatech), zvyky a práva ostatních a necítí žádnou vinu ani výčitky svědomí za své chování. Oba mohou být násilní, i když ne všichni.

Sociopaté jsou však také neuspořádaní, impulzivní a nestálí a jen zřídka mohou udržet práci. Vypadají velmi narušeně a jejich zločiny jsou obvykle spontánní.

Naproti tomu mnoho psychopatů vede relativně normální život, manipuluje s lidmi a napodobuje emoce, které sami necítí. Jejich zločiny jsou obvykle pečlivě naplánovány. Existují určité důkazy, že psychopatie se dědí, zatímco sociopatie je způsobena traumatem nebo zanedbáváním z dětství.

Zdroje: sciencefocus.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář