Nejroztomilejší zvířata na světě. O některých jste možná ani nevěděli, že existují

Foto: Unsplash

Nejroztomilejší zvířata na světě. O některých jste možná ani nevěděli, že existují

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

1.   Pika (počeštěně pišťucha): Severní Amerika a Asie

Tento rozkošný savec žijící v horách se vyskytuje v Severní Americe a některých částech Asie. S kulatým tělem a krátkými, pahýlovitými končetinami se zdá, že se více kolébá než chodí a je známo, že sebou nosí malé kyrice trávy, které si ukládá do své nory a činí si tak zá soby na zimu. Když se ponoří do svého domova, často vydává hlasitý zvuk, díky čemuž si vysloužil přezdívku „pískací zajíc“.

2. Quoll (počeštěně kunovec): Austrálie a Nová Guinea

Tento samotářský vačnatec pochází z Austrálie a Nové Guineje. Je to noční – většinu dne tráví ve svém doupěti. Lze jej identifikovat podle charakteristických bílých skvrn, které jsou rozptýleny po jeho typicky hnědé srsti. V 50. letech minulého století byl z pevninské Austrálie vymýcen. Naštěstí jej WWF (Světový fond na ochranu přírody) nezačal v roce 2018 rehabilitovat.

3. Quokka: Západní Austrálie

Poznáte tohoto malého rozkošného tvorečka? Od té doby, co fotky s quokkem vzaly internet útokem poté, co byl nazván „nejšťastnějším zvířetem na světě“, mnoho turistů cestovalo do Austrálie, aby si udělali selfie s tímto veselým vačnatcem. Navzdory svému šťastnému úsměvu je ve skutečnosti považován za druh vačnatce ohrožený vyhynutím kvůli ztrátě přirozeného prostředí a zásahu člověka.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

4. Klipspringer (počeštěně skálolez skákavý): východní a jižní Afrika

Klipspringer, přezdívaný „rock jumper“, tráví dny poskakováním kolem útesů ve východní a jižní Africe. Díky své šedavé srsti je mezi skalami velmi dobře maskován. Skálolezové často mívají jednoho partnera po celý život a mají tendenci zůstat vzdálen jen do pěti metrů od svého partnera.

5. Lasička japonská: Japonsko

Japonská lasička, původem z japonských ostrovů Honshū, Kyūshū a Shikoku, loví podél řek a v zimě pod sněhem pronásleduje malé hlodavce. Kožich lasičky během zimních měsíců zbělá, což jí umožňuje maskovat se ve sněhu.

6. Jerboa ušatý: Čína a Mongolsko

Jerboa ušatý, který vypadá spíše jako velmi malý králík než hlodavec, se vyskytuje na pastvinách a pouštích mezi Čínou a Mongolskem. Je jen asi 8 cm dlouhý, ale jeho obrovské uši tvoří značnou část jeho délky těla, což mu umožňuje velmi dobře slyšet predátory.

7. Lori štíhlý: jižní a jihovýchodní Asie

Toto rozkošné stvoření možná znáte z Instagramu. Navzdory svým velkým, oduševnělým očím, malinkým rukám a pomalým pohybům je nebezpečnější, než se zdá. Jedná se o jediného jedovatého primáta – pokud ho ohrožuje predátor, olízne si žlázu na lokti a vyloučený pot smísí se slinami a vytvoří  jed. Bohužel nárůst jeho slávy ohrozil přežití druhu tím, že podnítil obchod s prodejem těchto zvířat jako domácích mazlíčků. Je namístě tyto drobečky zachránit a nechat je žít ve volné přírodě!

8. Dik-dik (počeštěně Dikdik): východní Afrika

Tato antilopka vysoká jen zhruba maximálně 45 centimetrů a vážící maximálně 7 kg je tak sladká, jako její jméno. Jméno pochází z opakujícího se zvuku „dik dik“, který vydává samice svými trubkovitými nozdrami ve tvaru srdce.

9. Fenek: Severní Afrika

Fenek se přizpůsobil životu s vysokými teplotami, písčitým prostředím a malým přístupem k vodě. Jeho obří uši, dvakrát větší než jeho obličej, mu pomáhají slyšet kořist plazící se v podzemí a odvádět teplo ve dne.

10. Japonská trpasličí létající veverka, Japonsko

Ačkoli to může znít vymyšlené, tuto veverku lze opravdu spatřit, jak se vznáší kolem vrcholků lesů v Japonsku. Noční zvíře má mezi předními a zadními nohami tenkou membránu kůže, která jí umožňuje plynule plachtit mezi korunami stromů po celou noc.

11. Letucha malajská: Jihovýchodní Asie

Je také známá jako kolugo. Vyskytuje se převážně v jihovýchodní Asii. Snáší se mezi korunami stromů a je známo, že plachtí až do vzdálenosti 70 m.

12. Bilby: Austrálie

Toto zvíře se také nazývá dalgyte nebo bandikut. Žije hlavně v pouštích severozápadní Austrálie. Bilby, známý svým dlouhým čenichem, modrošedou srstí a vysokýma ušima, je také vačnatec a samice má vak, ve kterém chová svá mláďata.

13. Margay: Střední a Jižní Amerika

Margay je svým vzhledem podobný ocelotovi. Svůj původ má ve Střední a Jižní Americe. Tato noční kočka se přizpůsobila životu strávenému hlavně na stromech: je to jediná kočka, která dokáže otočit zadní nohy o 180 stupňů, což jí umožňuje běhat hlavou dolů po stromech jako veverka a může viset zadníma nohama na větvích. Ocas, který tvoří v průměru 70 procent jeho délky těla, působí jako užitečná pomůcka pro rovnováhu.

14. Panda červená: Jižní a Střední Asie

Díky svým krátkým předním nohám je tento savec známý především pro své rozkošné kolébání. Narozdíl od všeobecného přesvědčení není ve skutečnosti součástí rodiny pand – místo toho je blíže příbuzný mývalům, skunkům a lasičkám. Je uveden jako ohrožený, protože v současné době zbývá méně než 10 000 jedinců v důsledku ztráty přirozeného prostředí, pytláctví a příbuzenské plemenitby.

15. Kapybara: Jižní Amerika

Toto zvíře se proslavilo zejména poté, co se objevilo ve filmu Sira Davida Attenborougha Planet Earth II. Kapybara je největší hlodavec na světě a podobně jako bobr je obojživelným savcem a svýborným plavcem.

16. Mara stepní: Jižní Amerika

Tento hlodavec se z velké části vyskytuje v Patagonii a také v některých dalších částech Argentiny. Podobně jako králíci a zajíci, Mara poskakuje a běhá pomocí svých dlouhých předních nohou a kratších zadních nohou. Je monogamní a žije v párech, přičemž samec svou družku agresivně chrání před soupeři a predátory.

17. Numbat (mravencojed žíhaný): Austrálie

Tento roztomilý vačnatec žije v Austrálii, ale nyní už jen s odhadovanou populací méně než 1000, je tedy vážně ohrožen. Má dlouhý lepkavý jazyk, který používá ke sbírání termitů (jeho jediné stravy).

18. Mangalica: Maďarsko

Mangalitsa (neboli „ovčí prase“, jak je často nazýváno) zbožňovaný pro svou kudrnatou srst. Je to maďarské plemeno domácího prasete. Ačkoli je prase obvykle chováno jako zvíře určené k farmovému chovu (má vyšší obsah tuku než většina ostatních prasat, a proto produkuje chutnější kusy vepřového masa), získalo si srdce lidí po celém světě a mnozí s ním zacházejí spíše jako s domácím mazlíčkem než s prasetem chovaným pro maso..

19. Rejsek sloní: Afrika

Typicky je pouze 20-30 cm dlouhý. Rejsek sloní dostal své jméno podle svého dlouhého nosu podobnému chobotu. Vyskytuje se v jihoafrických zemích. Je také známý jako sengi, je jedním z nejrychlejších ze všech malých savců. Byl zaznamenán běh tohoto rejska o rychlostí neuvěřitelných téměř 28 mil za hodinu.

20. Nártoun: Filipíny

S obříma očima, drobným tělem a kulatou hlavou, kterou může otáčet o 180 stupňů je nártoun nápadně roztomilý. Zatímco jeho oči jsou jeho nejnápadnějším rysem, zvíře je pojmenováno podle svých dlouhých kotníkových kostí Toto drobné stvoření (až 16 cm vysoké) miluje klid a pohodu a má se za to, že má sebevražedné sklony, když čelí extrémnímu stres u a nepohodlí.

 

Zdroje: /www.cntraveller.com, Unsplash

 

Podobné články