Pomalé a stabilní hubnutí je lepší

Foto: Unsplash

Pomalé a stabilní hubnutí je lepší

Nová studie zjistila, že lidé, jejichž váha na začátku programu hubnutí kolísá, mají dlouhodobě horší výsledky.

Pokud vám hubnutí připomíná spíše jojo než kouli valící se z mírného kopce, možná byste měli svůj přístup přehodnotit.

Nová studie zjistila, že lidé, jejichž váha v prvních měsících programu hubnutí kolísala, dlouhodobě zhubli méně než lidé s konzistentnějšími pokroky týden po týdnu.

Výzkumníci z Drexelovy univerzity naznačili, že to může pomoci identifikovat lidi, kteří na počátku potřebují další podporu při plnění svých cílů v oblasti hubnutí.

Nebezpečí opětovného nabývání zhubnuté váhy není pro zdravotníky ničím novým.

"Pokud se vám vrací jojo, je to jasný signál nebo červená vlajka, že jde o něco víc než o jídlo, které jíte, a o cvičení, kterému se věnujete, že pravděpodobně existují zakořeněné vzorce chování, na jejichž změnu je třeba se zaměřit, aby se to udrželo dlouhodobě," řekla Eliza Kingsfordová, licencovaná psychoterapeutka a autorka knihy "Hubnutí poháněné mozkem", která se na studii nepodílela.

Joyo diety vedou k menšímu úspěchu

Ve studii, která byla zveřejněna 28. srpna v časopise Obesity, vědci sledovali 183 osob, které se účastnily ročního behaviorálního programu hubnutí.

Výzkumníci zjistili, že lidé, jejichž váha během prvních 6 nebo 12 měsíců více kolísala, zhubli po jednom a dvou letech méně.

Například lidé, kteří během jednoho týdne zhubli čtyři kilogramy, další týden opět dva získali a další týden zhubli jeden a tak dále, dopadli hůře než lidé, kteří během prvních šesti měsíců zhubli každý týden jeden kilogram.

Ačkoli variabilita hmotnosti během prvních šesti měsíců předpovídala dlouhodobý úspěch, vědci zjistili, že dvanáctiměsíční variabilita byla méně ovlivněna jinými faktory.

Všichni dobrovolníci dostali cíle, na které se měli během programu zaměřit, například sledovat své návyky, pokroky a příjem kalorií, a zároveň zvýšit svou fyzickou aktivitu.

Prvních šest měsíců programu se zaměřovalo na hubnutí, přičemž se každý týden konala sezení v malých skupinách. Posledních šest měsíců se program posunul směrem k udržení váhy a sezení byla méně častá.

Lidé, kteří na začátku studie uváděli vyšší míru záchvatovitého přejídání, emočního přejídání a zaujetí jídlem, vykazovali vyšší variabilitu váhy a po jednom či dvou letech zhubli méně.

To naznačuje, že variabilita váhy je lepším prediktorem dlouhodobého úspěchu než vztah člověka k jídlu.

Výzkumníci zdůraznili, že studie neprokazuje, že by variabilita váhy způsobovala horší výsledky hubnutí. Může však pomoci zaměřit se na osoby, kterým konkrétní program hubnutí neprospívá - a to ještě předtím, než se rok snaží zhubnout.

I další výzkumy zjistily, že počáteční úspěch v programu hubnutí předpovídá dlouhodobé výsledky. Tyto studie se však zabývaly spíše procentuální změnou úbytku hmotnosti než tím, jak moc váha člověka skáče týden po týdnu.

Přestože ztráta deseti kilogramů v prvním týdnu může být pro mnoho lidí velkou vzpruhou motivace, z dlouhodobého hlediska nemusí mít význam, pokud vaše váha po zbytek času jojo.

Dramatickým příkladem je studie Obesity z roku 2016, ve které vědci sledovali 14 lidí, kteří se zúčastnili soutěže "Biggest Loser".

V průběhu 30týdenního pořadu zhubli lidé v průměru každý o 129 kilogramů. O šest let později však všichni kromě jednoho získali většinu své váhy zpět - každý v průměru 90 kilogramů.

Vyvinutí udržitelného hubnutí

Kingsford pro Healthline uvedl, že provádění takových opatření, jako je přísné omezení kalorií nebo vyřazení sacharidů, sice může přinést dramatické počáteční výsledky hubnutí, ale nemá smysl, pokud chcete dosáhnout celoživotního úspěchu.

"Výzkum podporuje - a bude i nadále podporovat - takové typy změn chování, které jsou dlouhodobě udržitelné," řekl Kingsford. "Ty ovšem nevedou k výsledkům, které by byly zdaleka tak sexy jako zhubnutí 10 kg za týden."

Ať už je to sexy, nebo ne, udržitelnost je dobrá, pokud si chcete váhu udržet.

Jedním ze způsobů, jak přistupovat k hubnutí udržitelně, řekl Kingsford, je stanovit si cíle, kterých můžete skutečně dosáhnout.

Pokud například váš přístup k hubnutí zahrnuje běhání a vy v současné době běháte jednu míli třikrát týdně, další krok musí být proveditelný. To by mohlo znamenat, že jeden nebo dva dny uběhnete dvě míle, a ne že rovnou skočíte na deset mil šestkrát týdně.

Tento přístup také pozitivně posiluje vaše "svaly" při stanovování cílů.

"Čím více cílů si stanovíte a dosáhnete," říká Kingsford, "tím více jich budete schopni stanovit a dosáhnout."

Dalším udržitelným řešením hubnutí je podívat se na spouštěče vašeho jídla.

Jíte, když se nudíte, jste ve stresu nebo šťastní? Chodíte každý pátek večer ven s kolegy jen ze zvyku? Sáhnete automaticky po sáčku preclíků, když si sednete ke sledování oblíbeného televizního pořadu?

"Podívejte se na své současné vzorce chování v souvislosti s jídlem a zjistěte, jaké jsou tyto spouštěče, ať už pozitivní, nebo negativní," říká Kingsford. "Pak se systematicky zaměřte na změnu těchto vzorců chování na základě znalosti spouštěčů."

Tento přístup k hubnutí však není pro každého, zvláště když se na internetu objevuje tolik reklam na "sexy" možnosti hubnutí.

Mnoho lidí však vyhoří z toho, že neustále zkouší nejnovější dietu nebo další super cvičení.

"Lidé za mnou nakonec přijdou a říkají: "Nevím, jestli je to pravda: "Jsem unavený z diet, jsem unavený z jojo, jsem unavený z neúspěchu," řekl Kingsford. "Dostanou se do bodu, kdy poznají, že jde o něco víc než jen o jídlo a cvičení."

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: