Nemůžete zhubnout, ať se děje, co se děje?

Foto: Unsplash

Nemůžete zhubnout, ať se děje, co se děje?

Někdy se může zdát, že zhubnout je nemožné.

Možná si hlídáte kalorie a sacharidy, jíte dostatek bílkovin, pravidelně cvičíte a děláte všechny další věci, o kterých je známo, že podporují hubnutí, ale váha se ani nehne.

Tento problém je ve skutečnosti poměrně častý a může být velmi frustrující.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Přečtěte si, proč může být dosažení vašeho cíle hubnutí tak obtížné - a zda je dobré se o to dále pokoušet.

Tento článek se zabývá konkrétně ženami, ale většina zde uvedených zásad platí pro všechny.

Hubnutí je miliardový průmysl

Hubnutí je velký byznys v celosvětovém měřítku.

Odhaduje se, že programy a produkty na hubnutí generují jen v USA a Evropě roční zisky ve výši více než 150 miliard dolarů (1).

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Programy, které vyžadují nákup speciálních potravin, doplňků stravy a dalších produktů, bývají nejnákladnější.

Ačkoli jsou "spalovače tuků" a další pilulky na hubnutí populární, často nejsou regulovány a mohou být vyloženě nebezpečné (2, 3).

Naneštěstí se zdá, že i ti, kteří nemají velkou nadváhu, jsou ochotni riskovat potenciálně škodlivé následky užívání pilulek na hubnutí.

Studie zahrnující více než 16 000 dospělých osob zjistila, že přibližně třetina těch, kteří užívali pilulky na hubnutí, nebyla obézní předtím, než začala pilulky užívat (3).

Je zřejmé, že mnoho lidí vynakládá velké úsilí a peníze na to, aby zhubli.

A i když se nezapojíte do programu na hubnutí nebo si nekoupíte pilulky či výrobky na hubnutí, můžete nakonec snaze o štíhlost věnovat velkou část svého volného času a energie.

Průmysl hubnutí generuje miliardy dolarů ročně tím, že těží z touhy mnoha lidí být štíhlý za každou cenu.

Proč mnoho žen nemůže dosáhnout své cílové váhy

Mnoho žen vynakládá značné množství peněz, času a úsilí na to, aby se pokusily zhubnout.

Přesto se zdá, že některé z nich nedosahují žádných pokroků.

Schopnost zhubnout ovlivňuje několik faktorů.

Zdravotní potíže

Některé nemoci nebo poruchy mohou hubnutí velmi ztížit, například:

 • Odtok tuků: Tento stav, který údajně postihuje téměř každou devátou ženu na světě, způsobuje, že se na ženských bocích a nohách hromadí přebytečný tuk, který se velmi obtížně shazuje. Často také způsobuje snadnou tvorbu modřin a bolest (4).
 • Hypothyreóza: Nízká hladina hormonů štítné žlázy vede ke zpomalení metabolismu, což může bránit snahám o hubnutí (5).
 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): Tento stav je charakterizován inzulinovou rezistencí a hormonálně podmíněným hromaděním tuku v oblasti břicha. Předpokládá se, že postihuje až 21 % žen v reprodukčním věku (6).

Dieta a hubnutí v minulosti

Pokud jste v minulosti několikrát zhubli a zase přibrali, nebo jste drželi jo-jo dietu, pravděpodobně se vám s každým dalším pokusem o zhubnutí zdálo obtížnější.

Ve skutečnosti bude mít žena s dlouhou historií jojo diet obvykle větší potíže s hubnutím než žena, jejíž hmotnost zůstávala relativně konstantní.

Výzkum ukázal, že je to způsobeno především změnami v ukládání tuků, ke kterým dochází po období kalorické deprivace.

V podstatě si tělo ukládá více tuku, když po období deprivace začnete více jíst, aby mělo k dispozici rezervu, pokud se příjem kalorií opět sníží (7).

Nedávná studie na zvířatech navíc naznačuje, že jo-jo dieta může způsobit imunitní reakci v tukové tkáni, která ztěžuje odbourávání tuků (8).

Rozhodující roli mohou hrát i střevní bakterie. Zdá se, že opakované cykly hubnutí a opětovného nabývání hmotnosti podporují změny ve střevních bakteriích, které vedou k dlouhodobě zvýšenému přibývání na váze (9).

Věk

Stárnutí představuje pro ženy mnoho problémů, mimo jiné je kvůli němu těžší než kdy jindy zhubnout.

Ženy, které v minulosti nikdy nebyly těžké, mohou mít navíc s přibývajícím věkem problém udržet si svou obvyklou hmotnost, a to i v případě, že se stravují zdravě.

Většina žen během stárnutí přibere přibližně 5-15 liber (2,3-6,8 kg) v důsledku úbytku svalové hmoty a fyzické aktivity, což má za následek zpomalení metabolismu.

Přibývání na váze během menopauzy je navíc velmi časté kvůli mnoha hormonálním změnám, ke kterým dochází. Snaha zhubnout během menopauzy a po ní může být nesmírně obtížná (10).

Vlivy těhotenství

Naneštěstí může být váš sklon k nadváze částečně způsoben faktory, které nemůžete ovlivnit.

Jedním z nich je genetika, ale mezi další, méně známé faktory patří podmínky, kterým jste byli vystaveni v děloze.

Mezi ně patří strava vaší matky a množství kilogramů, které během těhotenství přibrala.

Výzkum ukázal, že ženy, které během těhotenství nadměrně přibraly, častěji rodí velké děti, které v dětství nebo v dospělosti trpí nadváhou nebo obezitou (11, 12).

Výběr stravy těhotné ženy navíc může ovlivnit, zda se u jejího dítěte v budoucnu objeví problémy s hmotností.

Nedávná studie na zvířatech zjistila, že potkanům, kteří byli během těhotenství krmeni "západní" stravou, se narodily děti, které měly pomalejší metabolismus a které se v několika fázích života staly obézními (13).

Schopnost zhubnout může ovlivnit mnoho faktorů, včetně určitých zdravotních potíží, historie stravování a hubnutí, změn souvisejících s věkem a změn stravování a hmotnosti vaší matky během těhotenství.

"Ideální" tělesné velikosti v průběhu historie

Ačkoli vaše strava a pohybové návyky hrají roli při určování vaší hmotnosti, váš základní tvar a velikost jsou do značné míry určeny vašimi geny.

Výzkumy totiž naznačují, že jak to, kolik vážíte, tak to, kde máte tendenci ukládat tuk, jsou silně ovlivněny vaším jedinečným genetickým vzorcem (14).

Podnikání kroků ke snížení množství břišního tuku je zdravý a hodnotný cíl. Na druhou stranu, pokud se budete snažit přinutit své tělo, aby se přizpůsobilo jakékoliv velikosti, která je momentálně v módě, pracujete proti přírodě a vaše snaha může nakonec vést k frustraci.

V průběhu historie byly za "ideální" považovány různé typy a velikosti těla.

Ještě před 100 lety byla poněkud baculatější postava žádoucím, ženským rysem u žen. Hubené ženy se dokonce snažily přibrat, aby byly přitažlivější.

Pro přirozeně štíhlou osobu je však stejně obtížné přibrat, jako pro přirozeně větší osobu zhubnout.

V období renesance se holandský malíř Peter Paul Rubens proslavil svými obrazy aktů plnoštíhlých žen, které podle něj byly ztělesněním krásy.

Dodnes se pro krásnou plnoštíhlou osobu používá termín "rubensovka".

V 19. století malovali francouzští impresionisté, včetně Moneta, Renoira a Cézanna, ženy, které byly v té době považovány za krásné.

Při pohledu na tyto obrazy snadno zjistíte, že mnohé z žen byly mnohem větší než dnešní modelky na přehlídkových molech.

Nezapíráme, že "ideální" ženské tělo se za posledních 60 let výrazně změnilo a stalo se štíhlým a vytvarovaným na rozdíl od zaobleného a měkkého.

Ženy minulosti však nebyly bombardovány často nedosažitelnými obrázky na internetu a v televizi.

Dnešní ženy se také setkávají s ohromným množstvím reklam na programy a výrobky, které jim slibují, že jim pomohou dosáhnout dnešního "ideálního" těla.

V mnoha historických obdobích byly větší ženy považovány za ženské a atraktivní. Moderní "ideální" tělo je však menší, štíhlé a vypracované, což nemusí být pro každého dosažitelné.

Různé kulturní pohledy na váhu

Ačkoli lidé v USA a ve většině Evropy považují štíhlé tělo za atraktivní, lidé v různých částech světa dávají přednost větším, zaoblenějším tvarům.

V mnoha kulturách je nošení určité váhy navíc spojováno s plodností, laskavostí, štěstím, vitalitou a sociální harmonií.

Zajímavé je, že nejbohatší země mají tendenci oceňovat štíhlost, zatímco v méně bohatých zemích je tomu naopak (15).

Například vědci, kteří studovali údaje z několika nezápadních společností, uvedli, že 81 % dává přednost baculatým nebo středně tlustým ženám, zatímco 90 % dává přednost ženám s velkými boky a nohama (16).

Naproti tomu se zdá, že i ve vyspělých zemích se to, co je považováno za "dokonalé" tělo, značně liší v závislosti na osobních a regionálních preferencích.

Když bylo 18 grafiků z celého světa požádáno, aby upravili postavu plus-size modelky na "ideální" tělo, byla škála výsledků poněkud překvapivá.

Modifikované verze měly index tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí od pouhých 17 v Číně po 25,5 ve Španělsku, což odpovídá váze mezi 102-153 librami (asi 46-69 kg) u ženy, která je vysoká 165 cm.

S výjimkou BMI 17, který je považován za podváhu, to ukazuje, že za atraktivní a žádoucí je považována široká škála tělesných velikostí a tvarů bez ohledu na to, jak moc se podobají tomu, co je často považováno za "ideální."Ideální" postava se v jednotlivých zemích značně liší a často je ovlivněna bohatstvím společnosti a různorodostí jejích obyvatel.

Pokud skutečně potřebujete zhubnout

Pokud vaše velikost ovlivňuje vaše zdraví, má smysl pokračovat v úsilí o snížení hmotnosti.

Obezita, zejména morbidní obezita, může zvyšovat riziko onemocnění a snižovat průměrnou délku života. Ještě více může ztěžovat každodenní život kvůli snížené pohyblivosti, nízké hladině energie a společenskému stigmatu.

Výzkumy ukazují, že mezi nejlepší způsoby, jak podpořit hubnutí, patří konzumace bílkovin při snídani a vyhýbání se zpracovaným sacharidům, spolu s dalšími strategiemi uvedenými v tomto článku.

Níže uvádíme několik dalších postupů, které vám mohou pomoci ubrat na váze:

 • Podpůrné skupiny: Vstup do některé z nich vám může poskytnout povzbuzení, odpovědnost a motivaci. Kromě obecných skupin pro hubnutí offline, online a na Facebooku můžete najít online komunity pro lipedém a PCOS.
 • Uznávejte pokroky, i když pomalé: Uvědomte si, že budete pravděpodobně hubnout pomalu a zažijete nějaké hubnoucí plateau. Ztráta i několika kilogramů měsíčně je stále působivým úspěchem.
 • Buďte realističtí při stanovování cílové hmotnosti: Nesnažte se dosáhnout své "ideální" hmotnosti. Bylo prokázáno, že ztráta pouhých 5 % tělesné hmotnosti zvyšuje citlivost na inzulín a další úbytek může vést k dalším výhodám (17).
 • Oslavujte i jiná než váhová vítězství: Soustředit se na zlepšení pohyblivosti, energie, laboratorních hodnot a dalších příznivých zdravotních změn je důležité, zejména když se zdá, že hubnutí je šíleně pomalé.

Ačkoli vám zařazení těchto strategií do života nezaručí, že zhubnete, mohou pomoci zvýšit vaše šance.

Pokud obezita ovlivňuje vaše zdraví, pohyblivost a kvalitu života, je dobré podniknout kroky ke snížení hmotnosti. Pomůže vám zapojení do podpůrné skupiny, stanovení realistických cílů a oslava vašich pokroků.

Přesunout pozornost na optimální zdraví - ne na hubnutí

Pro mnoho žen mají cíle hubnutí méně společného se zdravím než s touhou vypadat lépe.

Možná jste již něco zhubla, ale nedařilo se vám shodit "těch posledních 10-20 kilo".

Nebo jste možná byla vždy trochu větší než průměr, ale snažila jste se zhubnout na menší velikost šatů.

Nejste sami, pokud máte pocit, že jste vyzkoušeli všechny diety a doporučení na hubnutí, ale stále se vám přes veškerou snahu nedaří dosáhnout výsledků.

Jestliže je to váš případ, možná bude nejlepší přesunout pozornost na to, abyste byli co nejzdravější, nejsilnější a nejživější.

 • Soustřeďte se na kondici: Pokud jde o zdraví, studie prokázaly, že být fit je důležitější než být štíhlý. Navíc pravidelné cvičení může přinést mnoho dalších výhod (18).
 • Vyvinete si lepší vztah k jídlu: Spíše než na dietě pracujte na výběru výživných potravin, věnujte pozornost signálům hladu a sytosti a naučte se jíst intuitivně (19, 20).
 • Zvažte výsledky svých předchozích pokusů o dietu: Nezapomeňte, že hubnutí a opětovné nabývání hmotnosti často vede ke zvýšenému ukládání tuků a k nárůstu hmotnosti v průběhu času (1, 7, 21).

Kromě snížení stresu a frustrace může přesunutí pozornosti tak, aby se vaším hlavním cílem stalo optimální zdraví, časem potenciálně vést i k přirozenému úbytku hmotnosti.

Pokud chcete zhubnout, abyste vypadali lépe, ale nedaří se vám to, přestože děláte všechny "správné" věci, možná bude nejlepší přesunout pozornost jinam. Místo snahy o dosažení určité hmotnosti se snažte být co nejzdravější.

Naučte se milovat a přijímat své tělo

Vyvinutí úcty ke svému tělu může být prospěšné pro vaše zdraví, štěstí a životní perspektivu.

Výzkumy naznačují, že opakované pokusy o hubnutí mohou vést nejen k nárůstu hmotnosti, ale mohou také způsobit změny nálady a zvýšit riziko vzniku nezdravého chování, jako je například přejídání (22).

Na druhou stranu existují důkazy, že být spokojený se svou váhou může vést ke zdravějšímu chování a lepšímu celkovému zdraví bez ohledu na vaši velikost (23).

Níže uvádíme několik tipů, jak se naučit milovat a přijímat své tělo:

 • Přestaňte se nechat definovat čísly: Místo toho, abyste se upínali na svou váhu, míry nebo velikost oblečení, přemýšlejte o tom, jak se cítíte, kdo jste a jaký je váš životní cíl.
 • Vyhněte se srovnávání s ostatními: Nikdy nesrovnávejte své tělo s tělem někoho jiného. Jste jedineční a máte mnoho skvělých vlastností. Soustřeďte se na to, abyste byli co nejlepší.
 • Cvičte, abyste se cítili a podávali lepší výkony: Místo toho, abyste zběsile cvičili ve snaze spálit kalorie, věnujte se fyzické aktivitě kvůli tomu, jak se při ní cítíte. Zasloužíte si, abyste se nyní i v následujících letech cítili co nejlépe.

Uvědomte si, že může chvíli trvat, než se naučíte vážit si svého těla po letech snah o jeho změnu. To je pochopitelné. Prostě to berte den po dni a snažte se zaměřit na pozitiva.

Namísto toho, abyste nadále upřednostňovali hubnutí, naučte se své tělo milovat a přijímat, abyste mohli zůstat zdraví a vysoce funkční po celý život.

Sečteno a podtrženo

V moderní společnosti, která si cení štíhlosti, může být neschopnost zhubnout pro mnoho žen zdrojem frustrace.

A je pravda, že zhubnout nadváhu je důležité, pokud ohrožuje vaše zdraví a pohodu.

Snaha dosáhnout nereálné velikosti však může způsobit více škody než užitku.

Naučte se milovat a přijímat své tělo, cvičit a osvojit si životní styl, abyste si udrželi co nejlepší zdraví a vyhnuli se srovnávání.

Takový postup může výrazně zlepšit vaše celkové zdraví, sebevědomí a kvalitu života.

Zdroje: (1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25614198, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15128366, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15539063, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27757353, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27920041, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24719788, (7) https://www.nature.com/nature/journal/v540/n7634/full/nature20796.html, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23460719, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20691469, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27654396, (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16617105, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20179313, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3300488, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26916363, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26166058, (16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8002684, (17) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23862054,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: