Výhody a nevýhody přerušovaného půstu a jak s ním začít?

Foto: Freepik

Výhody a nevýhody přerušovaného půstu a jak s ním začít?

Udržet si v dnešní hektické době vyvážené stravování je bezpochybně náročné. Snažit se přejít na novou dietu a kompletně tak změnit, z jakých surovin a jak vaříme může být nesmírně komplikované. Řešením pro zdravější stravování může být přerušovaný půst. Nejedná se tolik o specifickou dietu, jako spíše vzorec, který reguluje čas, kdy jíme. Denní režim nám tak umožňuje rozdělit na periody, kdy jíme a kdy naopak „držíme půst“.

Výhody

Přerušovaný půst je jedním z největších současných trendů ve stravování a zdravém životním stylu. Díky němu je možné nejen zhubnout, ale i celkově zlepšit svůj zdravotní stav. Může vám také pomoci zjednodušit váš životní styl. Slova „půst“ se ale nemusíme vůbec zalekávat. Zejména v systémech, které jezení a půst rozdělují v rámci týdne, „půst“ nemusí znamenat, že nejíme vůbec nic, ale jen že omezujeme množství.

Období půstu má vliv na naše buňky a hormony. Vaše tělo například upraví hladiny hormonů tak, aby byl tuk uložený v těle jednodušeji dostupný. V těle se vám tak sníží a dlouhodobě stabilizuje insulin. Buňky také začínají iniciovat důležité opravné a regenerační procesy a mění expresi genů. V rámci těchto procesů buňky odstraní a metabolizují nefunkční proteiny.

Přerušovaný půst může snížit „špatný“ LDL cholesterol, triglyceridy v krvi, zánětlivé markery, hladinu cukru v krvi a inzulínovou rezistenci – tedy většinu rizikových faktorů pro vznik srdečních onemocnění. Některé studie také naznačují, že přerušovaný půst by mohl vést k delšímu životu.

Nejčastějším důvodem pro držení přerušovaného půstu je ale hubnutí. Přerušovaný půst vám umožní jíst méně porcí denně, což automaticky vede ke snížení příjmu kalorií. Tento způsob stravování také startuje již zmiňované hormonální změny, které hubnutí usnadňují. Kromě snížení inzulínu a zvýšení hladiny růstového hormonu zvyšuje uvolňování hormonu pro spalování tuků – noradrenalinu. Celkově, tyto změny přispívají ke zvýšení rychlosti metabolismu.

Musíme si ale uvědomit, že klíč k hubnutí při přerušovaném půstu je v menším přijmu kalorií. Pokud se v období, kdy jíme, přejídáme a živíme vyloženě nezdravou stravou, nemusí k hubnutí dojít vůbec.

Metody

Existuje několik možných způsobů, jak k tomuto způsobu stravování přistupovat. Období a jezení půstu si můžeme rozdělit jak v rámci dne, tak v rámci týdne.

Mezi nejpopulárnější metody patří:

1. 16/8 metoda: Tato metoda omezuje naše stravování na osm hodin denně. Obvykle to znamená přeskočení snídaně, ale je také možné vynechávat večeři, záleží na osobní preferenci. Jedná se pravděpodobně o nejjednodušší metodu, protože víceméně odpovídá běžnému dennímu rozvrhu.

2. Jíst-stop-jíst: Jedná se o hladovění po dobu 24 hodin, jednou nebo dvakrát týdně, například nejedením od večeře prvního dne do večeře následujícího dne.

3. 5:2 metoda: Při této metodě konzumujete pouze 500–600 kalorií ve dvou po sobě jdoucích dnech v týdnu, zbylých 5 dní je bez omezení.

Ale pozor! Tato metoda rozhodně není vhodná pro jednotlivce, kteří v minulosti trpěli poruchou příjmu potravy. V takovém případě je potřeba přerušovaný půst konzultovat s lékařem.

Zdroj: healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář