Problémy se žárlivostí? 4 způsoby, jak překonat toxickou žárlivost a obnovit zdravý vztah

Foto: Unsplash

Problémy se žárlivostí? 4 způsoby, jak překonat toxickou žárlivost a obnovit zdravý vztah

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Upadnout do pasti žárlivosti je nebezpečně snadné. Každý člověk žárlí, zejména ve vztazích. Pokud však žárlivost ovládá váš život a odvádí od vás partnera, je načase s těmito pocity něco udělat. Existuje několik strategií, které můžete použít k odstranění toxické žárlivosti ze svého života:

Přiznejte si své pocity

Vaše pocity vám něco říkají, tak je neignorujte. "Tak se žárlivost stává toxickou, přehnaně se projevuje a může se stát velmi destruktivní," říká doktor Mark B. Borg Jr. To, že máte žárlivé myšlenky, z vás ještě nedělá žárlivce. Koučka pro randění a vztahy Dr. Carol Morganová doporučuje podívat se na své myšlenky co nejobjektivněji a dočasně je přijmout. "Oddělte se od svých pocitů," říká Risa Ganel, MS, LCMFT. Doporučuje věnovat čas tomu, abyste se zamysleli nad tím, jak se skutečně cítíte - a jak chcete reagovat -, než uděláte další krok. 

Identifikujte příčinu

Každý případ žárlivosti je jedinečný, ale podle Morganové "mají všechny kořeny v jednom základním problému - necítíte se dobře". Toto nízké sebevědomí obvykle pramení z vašeho dětství. Pokud vám rodiče neprojevovali dostatek lásky nebo pokud byli špatným vzorem ve vztazích, mohou tyto události ovlivnit váš současný vztah. "Identifikujte zranění, které začalo v dětství a nyní se znovu aktivuje ve vašich romantických rozhodnutích v dospělosti," radí doktorka Jill P. Weberová. Neurotičnost, majetnictví a přílišná závislost na partnerovi mohou také zvýšit pravděpodobnost, že budete žárlit, říká doktorka Gwendolyn Seidmanová.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Komunikujte s partnerem

Jakmile analyzujete své pocity, promluvte si o nich s partnerem. "Není ostuda přiznat partnerovi, že se cítíte nejistí nebo žárlíte," říká Morgan. Možná dokonce také žárlí! Během rozhovoru se ujistěte, že je ze svých pocitů neobviňujete. "Chcete být vlastníky svých emocí a mít je pod kontrolou," říká Ganel. Pokud je něco konkrétního, co dělají, co ve vás vyvolává pocit nejistoty, řekněte jim to. Měli by vám být schopni podat uklidňující vysvětlení. Pokud tak neučiní, máte jiné problémy, které je třeba řešit. Nesnažte se však svého partnera kontrolovat. "Žádný vztah se nikdy nezlepšil vyzvídáním," varuje Ganel.

Prozkoumejte sami sebe

Pokud žárlivost pramení z nízkého sebevědomí, připomeňte si, jak velký šéf jste! Morgan doporučuje sepsat si vlastní pozitivní a negativní vlastnosti, přestat se srovnávat s ostatními a mít se rád natolik, abyste se nebáli být sami. Doporučuje také navštívit terapeuta, aby řešil případné problémy se sebeúctou. Možná také budete muset prozkoumat své předpoklady o vztazích a lidské povaze obecně. "V dobrém i zlém se učíme, jak se chovat ve vztazích, pozorováním toho, jak to dělali naši rodiče," říká. Naši rodiče však nebyli dokonalí a možná jsme od nich převzali některé nezdravé návyky, které se musíme odnaučit. Nakonec je na vás, abyste se těmito pocity zabývali. "Jak už asi tušíte, zbavit se nejistoty a žárlivosti ve vztahu má jen velmi málo společného s druhou osobou a všechno s vámi," říká. 

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články