Proč bychom neměli morčata a králíky chovat pohromadě?

Foto: instagram.com

Proč bychom neměli morčata a králíky chovat pohromadě?

Lidé mají tendenci přemýšlet o králících a morčatech jako o jedné a té samé věci, ale ve skutečnosti jsou jejich potřeby a chování velmi odlišné. Spárování obou v kleci nebo výběhu je často katastrofální a je třeba se o ně pokusit s opatrností, pokud se o to vůbec pokusíte. Nejlepším společníkem králíka je další přátelský králík. Nejlepším společníkem morčete je další přátelské morče. Udržování králíků a morčat pohromadě není ideální kombinace.

1. Různé nutriční požadavky

Králíci a morčata potřebují různé potraviny, aby splnili své různé dietní požadavky; morčata potřebují stravu bohatou na vitamín C, jinak mohou onemocnět. Králíci jsou opakem a mohou onemocnět na příliš mnoho vitamínu C nebo nedostatkem jiných důležitých vitamínů. Když králík a morče žijí společně, může být lákavé naplnit misku jídlem a nechat ji tam, aby se mohli podělit. Tím se staráte pouze o jednu z jejich stravovacích potřeb a nemůžete vědět, kdo co jí. Králíci jsou také známí tím, že šikanují morčata mimo misku s jídlem a brání si potravu.

2. Jiný jazyk

Komunikace je velmi odlišná pro králíky a morčata a oba mohou být osamělí a frustrovaní bez svého druhu. Lidé a opice nekomunikují stejným způsobem, tak proč bychom měli očekávat králíky a morčata?

3. Chování

Králíci jsou mnohem silnější než morčata a mohou snadno ublížit nebo dokonce zabít morče bez úmyslu, jednoduše tím, že vykopnou silnými zadními nohami nebo skočí přes morče. Králík může také šikanovat morče. Někdy morčata požírají králičí srst, která jim může způsobit problémy. Králíci mají také velmi ostré drápy, které, pokud omylem udeří do obličeje morčete, mohou způsobit vředy rohovky, slepotu a infekci.

Morčata se mohou snadno stresovat a budou hledat místa, kde se schovat. Je důležité zajistit domeček nebo přístřešek, který má vstup dostatečně velký, aby do něj vstoupila morčata, ale ne králíci. Pokud vidíte, že vaše morče je šikanováno nebo si všimnete, že ztrácí váhu nebo strádá, rychle oddělte pár.

4. Potřeby prostoru a cvičení

Ve volné přírodě králíci běží rychle a volně a pokrývají ekvivalent 30 tenisových kurtů denně. Morčata mají malé nohy a navzdory tomu, že potřebují spoustu prostoru a cvičení, velmi se liší od králíků, kteří potřebují skákat a běhat.

Prostor, který je příliš stísněný pro párování králíků a morčat, podpoří šikanu a učiní zranění pravděpodobnějšími. To znamená, že králíci a morčata by neměli být odděleni, pokud jsou již společně umístěni a mají navázáno přátelství. Některá párování fungují a jejich rozdělení může způsobit více problémů, než vyřešit.

5. Nemoc

Králíci (a kočky a psi) nesou Bordetella bronchiseptica, bakterii, která infikuje jejich dýchací cesty a může být snadno předána morčatům. Bakterie obvykle přetrvává v životním prostředí, takže se lépe šíří, když jsou dvě zvířata v těsné blízkosti.

Tyto rozdíly neuvádí, že nemůžete udržet oba typy zvířat ve stejné domácnosti, ale udržet je odděleně od sebe a spárovat se zvířetem svého druhu. Pokud máte v současné době morče, podejte mu jako přítele morčete. Pokud máte králíka, pak mu pořiďte jiného králíka - je mýtus, že získat přítele morčete za králíka je levnější! Buďte rozumní a pokud máte podezření na problém s uspořádáním bydlení, je nejlepší držet vaše domácí mazlíčky od sebe.

Zdroje: saveafluff.co.uk viovet.co.uk instagram.com

Podobné články

1 Komentářů

Jiří Jurečka

Jiří Jurečka

před 5 dny

Pouze problematika uvedená v bodu 1. je k zvážení.
Ostatní informace jsou pouze popsané řádky.

Reply

Napište komentář