Proč zášť škodí manželství víc než nevěra?

Foto: Unsplash

Proč zášť škodí manželství víc než nevěra?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Nevěra je to nejhorší, co se může v manželství stát, že?

Zamyslete se znovu.

Přestože je nevěra zničující zradou, NEJHORŠÍ věc, kterou můžete v manželství udělat, je ustoupit, když to ve skutečnosti nechcete.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Když souhlasíte s něčím, co ve skutečnosti nechcete, narůstá odpor a nahlodává váš vztah. Postupem času se z každého ústupku, který uděláte, rodí zášť podobná termitům, která podkopává samotné základy vašeho manželství. Čím více nechtěných ústupků uděláte, tím rychleji se vaše manželství rozpadne.

Každé manželství samozřejmě v určitém okamžiku zahrnuje nějakou formu ústupku.

V okamžiku, kdy přijmete všeobecně rozšířené přesvědčení, že manželství vyžaduje kompromis, jste ve skutečnosti otevřeli svůj vztah nechtěným ústupkům. Často se domníváme, že kompromis znamená přemluvit někoho, aby přijal nějaké řešení, i když se s ním necítí stoprocentně v pořádku. Bez upřímného přijetí není možné navrhované řešení skutečně přijmout, a tak se vytváří hnízdo pro zášť.

Tuto pravdu jsem si připomněl při práci s párem, jehož vztah se potýkal s problémy s nevěrou. Partner, který měl nevěru, se svěřil, že zrušil svůj účet na Facebooku, protože už ho nebavilo "obhajovat" svou aktivitu na něm. Z jeho tónu jsem poznala, že se k tomu cítil donucen. Zotavení z jakékoli aféry bude zaručeně ještě těžší, když některý z partnerů s nelibostí přijme opatření, které nechce udělat, aby uspokojil rozrušení toho druhého.

Ve skutečnosti je nelibost často prvním krokem, který kdokoli udělá na cestě k nevěře. Tyto okamžiky ustupování partnerovi vedou bezpodmínečně k citovému odstupu a odloučení. Jakmile jsou pocity nelibosti pevně zakořeněny, vztah se stává zranitelným - a pokud zůstane neřešen, jistě zanikne.

Poznat, zda váš partner upřímně souhlasí, nebo jen dělá ústupky, aby vás uklidnil, může být jednou z nejtěžších manželských výzev.

Pokud jeden z partnerů souhlasí s něčím, co vypadá jako vzájemné rozhodnutí, jak má ten druhý vědět, že dohoda není ve skutečnosti oboustranně přijatelná, aniž by mu to bylo přímo řečeno?

Pokud se považujete za člověka, který se rád přizpůsobuje lidem, nebo za člověka, který se vyhýbá konfliktům, dávejte si na to zvláštní pozor.

Lidé s těmito typy osobnosti nejčastěji dělají nechtěné ústupky, protože jejich strach z toho, že naštvou svého milovaného člověka, převažuje nad touhou respektovat své vlastní potřeby. To může na chvíli fungovat, ale výsledná nelibost nakonec dosáhne bodu, kdy už se pocity nedají zvládnout. Čím déle tento proces trvá, tím větší škoda vzniká ve vašem manželství.

Každý ústupek zvyšuje počet termitů nelibosti a později vede k nákladnějším a časově náročnějším opravám za účelem obnovy manželství.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nelibosti, je naučit se dosahovat řešení, která nezahrnují nechtěné ústupky.

Přestože je tento proces jednoduchý, nemusí se zpočátku zdát snadný. Zde je návod, jak postupovat:

Neznamená to, že nakreslíte čáry v písku a budete od partnera vyžadovat, aby vždy akceptoval váš způsob jednání. Znamená to, že budete mluvit a naslouchat, dokud nenajdete společnou řeč. Čím více se tohoto závazku budete držet, tím snadněji to půjde.

Není to skvělé manželství, které za to stojí?

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články