Jste připraveni randit během pandemie? Máme pro Vás tipy pro úspěšné rande!

Foto: Unsplash

Jste připraveni randit během pandemie? Máme pro Vás tipy pro úspěšné rande!

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

První rande je často velmi stres ující. Jít ještě k tomu na první rande během pandemie může být ještě víc.

Kromě věcí, kterých se běžně obáváme – jako třeba jestli se jim líbíte, či jestli se oni líbí Vám – v dnešní době se ještě musíte potýkat s dalšími výzvami, kupříkladu zda se sejít osobně, nebo raději virtuálně.

„Pro vykročení správnou nohou do vztahu jsou to opravdu nepříznivé podmínky, přičemž do situace často vstupujeme s nucenou pozitivitou,“ říká Sabrina Romanoff, PsyD, klinická psycholožka v New York City.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

těchto nepředvídatelných dobách je těžké flirtovat a mít radost ze života, dodává.

Pokud se cítíte úzkostlivě, vězte, že nejste sami

„Je chladno, zimní období a stále jsme ještě uprostřed pandemie,“ říká Beth Ribarsky, PhD, docentka na univerzitě Illinois ve Springfieldu a odbornice na randění a sexuální komunikaci. „To je dostatečný důvod ke stres u. Všichni by měli vědět, že je naprosto normální se takto cítit.“

Důležité je, jak říká, být k sobě upřímní. Pokud je Vaše úzkost z rande spojena pouze s riziky pandemie, nezapomeňte, že je v pořádku počkat, dokud se na to nebudete cítit.

„Není kam spěchat,“ říká Tammy Shaklee, expertka na vztahy, LGBTQ dohazovačka, a zakladatelka seznamovacích služeb H4M. „Právě teď by tím jediným krokem, který potřebujete, mohla být příprava k randění.“

Na druhou stranu, „randění – se zdravým po stojem, což zahrnuje také záměry – může zajisté podpořit Vaše duševní zdraví,“ říká Carla Marie Manly, PhD, klinická psycholožka v Santa Rosa v Kalifornii.

„Osamělí a skleslí lidé se často cítí mnohem lépe, když mohou virtuálně či osobně navazovat vztahy,“ dodává Manly.

Někteří lidé v době osamění zjistí, že se stáhnou sami do sebe, což může vytvořit negativní odezvu, jež napomáhá depresi.

„Sledování Netflixu nebo procházení sociálních médií je teď jistě pohodlná zábava, ale nevytrhne Vás z cyklu osamění,“ praví Romanoff.

Hezky popořadě: ujistěte se, že se cítíte, jako Vaše nejlepší já

Začněte chystáním se tak, abyste se cítili psychicky připravení a sebejistí.

Pro někoho to může znamenat objednat si oblečení, o kterém vědí, že se v něm budou cítit dobře, nebo třeba zkoušení nového make-upu.

Ostatní zas stráví nějaký čas péčí o sebe, aby se cítili relaxovaní a méně napjatí z myšlenky si s někým vyjít.

Dále si zvolte, na jaký typ schůzky chcete

Jinými slovy: kde se setkat? Jste otevření osobnímu setkání, nebo raději jen přes internet?

„Všechna rozhodnutí záleží na analýze rizik a výhod,“ říká Romanoff. „Převažují rizika výhody setkání s touto osobou osobně? To můžete rozhodnout jen Vy. Vaše bezpečí je jen ve Vašich rukou.“

Mnoho odborníků se shoduje v tom, že je nejlepší začít virtuální schůzkou.

„Randění virtuálně poskytuje možnost poznat toho druhého na intimnější a více emocionální úrovni,“ říká Patricia Valencia, licencovaná poradkyně duševního zdraví v New York City a provozní ředitelka Refresh Psychotherapy.

„Randění virtuálně poskytuje možnost poznat toho druhého na intimnější a více emocionální úrovni,“ říká Patricia Valencia, licencovaná poradkyně duševního zdraví v New York City a provozní ředitelka Refresh Psychotherapy.

Zůstat ve spojení jen přes internet Vám také může pomoci být více v klidu.

„Pokud se cítíte úzkostně a ve stres u z myšlenky osobního setkání, schůzku si vůbec neužijete,“ říká Ribarsky.

V době pandemie se doporučuje raději kontaktovat kohokoli mimo vlastní domácnost raději virtuálně, aby se zamezilo dalšímu šíření viru COVID-19. Schůzky online ještě neznamenají, že se později nemůžete setkat osobně.

Tipy pro virtuální rande

Plánujte dopředu, tím se budete cítit klidněji a méně trapně či nepříjemně. Pojďme se tedy podívat na konkrétní tipy.

1. Připravte prostředí

Pokud budete mít v pozadí uklizený pokoj, jistě uděláte lepší dojem, než kdyby se Vám kolem povalovalo špinavé prádlo. Drobnosti jako ustlaná postel také mohou působit dobře.

Také si můžete zapálit svíčky, či prostřít, jako byste byli na osobní schůzce. Ta správná atmosféra lze koneckonců navodit i přes internet.

2. Odstraňte rušivé elementy

Pokud se neustále díváte na telefon, můžete působit znuděně. Ztlumení telefonu a jeho odstranění z dohledu by mělo snížit pokušení neustále ho kontrolovat.

Toto se však nevztahuje jen na telefon - odvést Vaši pozornost mohou jakékoliv události kolem Vás. Proto je dobré zajistit, abyste během schůzky nebyli rušeni (například přesunout se do tiššího pokoje, či odvedení domácích mazlíčků do jiného pokoje).

3. Zvolte si téma schůzky dopředu

“Když se nad tím zamyslíte, rande vždy mívají nějaké téma,” říká Valencia. “To proto, že jsou založené na nějaké společné aktivitě.”

Obvykle si vybíráte schůzku na místě, které spojuje Vaše koníčky, nebo jdete do italské restaurace, protože máte oba rádi jejich jídlo.

Je hned několik možností, jak trávit společně čas, aniž byste jen “tlachali”. Můžete třeba vařit spolu stejné jídlo, hrát online únikové hry, nebo si najít online výlet, kterých je dnes již také mnoho.

“Pokuste se vybrat takovou, která není jen vzdělávací, jinak strávíte víc času posloucháním, než komunikací,” doporučuje Ribarsky.

Tipy pro osobní schůzku

“Pokuste se vybrat nějakou, která není jen vzdělávací, jinak strávíte víc času posloucháním, než komunikací,” doporučuje Ribarsky.

Můžete jít kupříkladu na piknik, kdy si přinesete oba vlastní deky a piknikové koše, a vyberte si park, ve kterém není moc lidí.

Procházka může být také příjemný způsob trávení času i s rozestupy, a stále může být romantická, zvlášť když vyberete místo s krásným rozhledem.

Čeho si při rande všímat?

“Pokud čas rychle ubíhá, je to skvělé znamení, že jste dobře propojení,” říká Ribarsky.

Další pozitivní znamení jsou například: snadno probíhající konverzace, do které se zapojují obě strany, chování se mile a s respektem k sobě navzájem, či jen to, že se věci zdají autentické.

Zjistit si předem něco o řeči těla se také hodí, může Vám to prozradit, jestli se tomu druhému líbíte.

“Zvažte také, jak se cítíte po schůzce,” říká Romanoff. “Chcete o tom druhém vědět víc a ještě stále na něj myslíte? Často nenacházíte moc pochybností, když jste spokojeni s potenciálním novým partnerem.”

Zároveň se však snažte vnímat negativních signálů: například odsuzujících tendencí, sobectví a lží.

Pokud Vás například někdo neustále přerušuje, nejspíš příliš nevnímá, co mu říkáte. Stejně tak někdo, kdo Vás a Vaše zájmy neustále shazuje, nejspíš nebude "ten pravý".

Závěrem

Randění během pandemie může být stres ující, ale není nemožné.

"Před pandemií se mnoho lidí cítilo pod tlakem společnosti na to, aby si našli vztah," říká Manly. "Pandemie nám tak poskytla možnost zpomalit a postupovat vpřed vlastním tempem."

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články