Skalka - design, nápady a rostliny, jak to zvládneme sami?

Foto: Unsplash

Skalka - design, nápady a rostliny, jak to zvládneme sami?

Vylepšete si vlastní zahrádku originálním řešením, které nevyžaduje velkou péči. Vytvoření kreativní skalky na vaší zahrádce je způsob, jak přidat plochému prostoru v zahradě hloubku a rozměr. Nebo přidejte prvek překvapení. Drsný vzhled kamenů a krása rostlin dodají velkou přitažlivost a propojí umělou krajinu s přírodou.

Zahradní skalku můžeme vytvořit na rovině i nerovném, vyvýšeném terénu. Přidáním vodopádu nebo jiné vodní krásy ještě umocníme její přirozený vzhled.

Kameny přidané do skalky lze použít k vytvoření svahu, jako náhrada trávy nebo jako řešení prostoru, kde nechceme žádnou vegetaci. Různé oblasti zahrady, dvora, či například cesty, lze ohraničit nebo oddělit atraktivním uspořádáním skalky s oblázky. Skalka může být složitým, velkoplošným projektem s mnoha aspekty a vrstvami, ale též jednoduchým útvarem v malém koutku, zdobeným štěrkem a říčními kameny.

Zahradní skalky jsou většinou nenáročné na údržbu, a dodávají krajině celoroční osobitost. Aby váš projekt měl dokonalý vzhled, musí být dobře promyšlený a navržený. Pro začátek uvádíme několik základních principů.

Důležitý výběr místa. Kde by se na vaší zahrádce nejlépe skalka vyjímala? Na slunci nebo ve stínu to bude nejlepší? Budou rostliny potřebovat pravidelné zalévání nebo to bude projekt odolný vůči suchu? Efektní skalku lze vytvořit i na stíněném místě před domem.

Udělejte si osobní průzkum, nechte se inspirovat prohlížením obrázků skalky na internetu, v časopisech, návštěvou místních zahrad. Vytvořte si seznam nápadů nebo atributů, které chcete do svého projektu zahrnout.

Připravte si design. Jakmile budete mít základní ideu, vytvořte plán a nakreslete hrubý náčrt. U většího projektu se můžete poradit s krajinářem.

Přemýšlejte o měřítku, používejte materiály, které odpovídají vašemu domovu a zahradě. Velké kameny mohou jednoduše zaplnit malý prostor, zatímco malé kameny se ztratí v široké krajině. Proto je třeba vše dobře opticky vyvážit.

Vyberte si styl. Drsné nerovné skály dodávají silnou přírodní přitažlivost, zatímco hladké oblázky nebo čistý bílý štěrk dávají formálnější vzhled, jako v japonských zenových zahradách. Vytvořte vzhled, který doplní styl vašeho domova i zbytku zahrady.

Snažte se zachovat i ve skalce přirozenost prostředí, kde bude vytvořena. Náhodné shluky kamenů budou jistě vypadat přirozeněji než jejich umisťování do úhledných řad nebo uspořádaných vzorů. Zakomponujte třeba i vodní prvek a rostliny zajímavé květem i listem, ke zvýšení přirozené přitažlivosti a atraktivity. Nebojte se experimentovat s barvami rostlin i kamenů. K utvoření prostoru použijte několik dobře umístěných větších elementů jako hlavních ohniskových bodů. Ponechte prostor mezi kameny, aby jimi mohly růst vaše budoucí rostliny. Menší další kameny, umístěné kolem větších, sjednotí design.

Pro kameny volte světlejší odstíny, aby se krajina necítila temná a těžká. Přizpůsobte jim barvu a tón ostatních materiálů, abyste získali kontrast a vizuální zajímavost.

Kvalita půdy je velmi důležitá. Vytvořte pohostinné prostředí pro vaše vybrané rostliny. Skalkové rostliny budou pro dobrou drenáž potřebovat písčitou půdu. Jiné rostliny, jako jsou kapradiny a liliovité, budou potřebovat bohatší půdu a více vlhkosti.

Vyberte si správné rostliny, s kterými vám nejlépe poradí odborník florista. Tradiční skalky zahrnují rostlinné odrůdy alpského původu, protože podmínky simulují jejich místní prostředí. Rostliny v skalkách jsou obvykle menší, aby doplňovaly měřítko kamenů. Ke zvýraznění výšky použijte trvalky, okrasné trávy a malé keře. Plíživé suchozemské rostliny zjemní vzhled tvrdých hornin. Pro kontrast přidejte živé cibulovité rostliny, jako jsou narcisy, divoké tulipány a podobně. Zahrňte vždyzelené netřesky a plíživé jehličnany pro celoroční krásu. Pro stinnou zahradu si vyberte mechy a kapradiny.

Pro dokončení vyberte rostliny s harmonickými nebo doplňkovými barvami, kombinujte vzpřímené a plíživé rostliny.

Zde nabízíme stručný přehled:

  • SLUNEČNÍ KRYCÍ ROSTLINY - hustá mara, sukulenty, plíživý tymián, cerastium, plíživý flox, zlaté alyssum, delosperma.
  • ROSTLINY PRO STINNÁ MÍSTA - mechy, plíživé kiwi, ayuga, kopřiva hluchavka, vinca, lazarka.
  • SLUNEČNÍ ROSTLINY TRVALKY - ostřice a jiné malé okrasné trávy, jehličnaté trpasličí stromy, dianthus, aubrieta, orlíček, rozrazil (veronica), jehněčí ucho, zvonek.
  • ROSTLINY PRO STÍN TRVALKY - kapradiny, korálové zvony, cibulovité květy, čemeřice, astilbe, meduňka, orlíček, epimedium.
  • CIBULOVINY PRO SLUNNÁ MÍSTA - tulipány, narcis, krokus, sibiřská cibule, iris, allium.
  • CIBULOVINY PRO STÍN - sněženky, narcisy, kukuřičné hrozny, krokusy, sasanky (šišky), hlízovité begónie, caladium.

Údržba a péče o skalku:

Kameny absorbují teplo, zejména na slunném místě, takže rostliny mohou rychle vyschnout. Zajistěte, aby rostliny měly dostatek vláhy, zejména v horkých obdobích.

Některé rostliny, například sukulenty, nejsou příliš náročné na půdu, nepotřebují speciální hnojivo, zatímco jiné, jako jsou korálové zvony a cibulovité rostliny, budou vyžadovat zvýšené množství živin. Zvažte své potřeby rostlin a podle toho přihnojte.

Vrstva menších kamenů nebo štěrku působí jako přírodní zátka proti plevelům a pomáhá udržovat krajinu téměř bez péče, podobně jako mulčovací kůra. Udržujte oblasti bez plevele, aby rostliny nebyly přetížené nebo zbavené vody a živin. Nakonec musí rostliny dostatečně růst, aby potlačily většinu plevelů. Odstraňujte pravidelně přebytečné a zvadlé květiny, abyste podpořili nový růst a udrželi čistý a dokonalý vzhled své krásné skalky.

Zdroj textu: kakda.org Zdroj obrázku: Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář