Smích může zlepšit zdraví, učení a další věci

Foto: Unsplash

Smích může zlepšit zdraví, učení a další věci

Cvičení, spánek, strava a zvládání stresu jsou pro imunitu zásadní. Existuje však méně známý způsob, jak můžete posílit své zdraví (a spousta dalších věcí). V dnešní nejisté době může být chytré zasmát se sám sobě do očí.

Vědecké poznatky o smíchu - i když jsou stále předběžné - naznačují, že má blahodárný vliv na naše zdraví a psychickou pohodu. Zde je jen pět příkladů z tohoto nově vznikajícího výzkumu:

  1. Fyzické zdraví. Z přehledu dosavadních výzkumů vyplývá, že humor a smích mohou posilovat imunitní funkce. Jiná studie zjistila, že i pouhé očekávání zábavné události snižuje potenciálně škodlivé hormony související se stresem. V jiné studii bylo zjištěno, že smích snižuje stres a záněty a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.
  2. Psychické zdraví. Smích je skvělý pro odbourání stresu. Z přehledu výzkumů terapií smíchem vyplývá, že mohou snižovat úzkost, depresi a vnímaný stres. Smích vám přináší pocit štěstí, uvolňuje endorfiny v mozku a zlepšuje náladu, jak ukázalo několik studií. I krátká doba smíchu denně může snížit hladinu stresového hormonu (kortizolu). Už jste se někdy nervózně zasmáli v nepříjemné nebo obtížné situaci? To proto, že smích vám může pomoci regulovat emoce tváří v tvář výzvě, naznačuje jedna studie.
  3. Paměť & učení. Když se snažíme naučit něco nového, jsme obvykle dost vážní, ale výzkumy ukazují, že dobrý smích při učení nové látky vám pomůže se do ní více zapojit a učit se rychleji, a to i u batolat. Humor může usnadnit učení, a to i v online kurzech. Tato studie ukázala, že smích může zostřit vaši schopnost zapamatovat si věci
  4. .
  5. Vztahy & Atraktivita. Výzkumy ukazují, že smích vás činí otevřenějšími vůči novým lidem a pomáhá vám budovat a upevňovat vztahy. Nedávná studie potvrzuje, že humor a hravost jsou u potenciálních romantických partnerů vysoce ceněnými vlastnostmi. Humor je důležitý pro romantickou přitažlivost.
  6. Společenská pohoda. Výzkum ukázal, že štěstí je nakažlivé. To, že jste šťastnější, má vliv na tři stupně odloučení ve vašem okolí (kadeřnice učitelů vašeho dítěte je šťastnější, pokud jste šťastní vy). A podle výzkumu Sophie Scottové je nakažlivý i smích, přinejmenším na úrovni mozku.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: