Univerzální lék: Kolik objetí denně člověk potřebuje?

Foto: Freepik

Univerzální lék: Kolik objetí denně člověk potřebuje?

V dobách sociálních, emocionálních a duševních nepokojů hledáme často pohodlí a sociální pouto, které nás pohladí.

Někteří lidé dokonce věří, že objetí je srdcem lidstva, protože má schopnost překonat rasu, náboženství, pohlaví a věk. Být profesionálním huggerem/objímačem je ve skutečnosti ve světě legitimní zaměstnání.

Jak se obejmout během pandemie?

Během pandemie je důležité udržovat sociální odstup. Víme také o důležitosti lidského spojení, takže pokud se chystáte obejmout milovaného člověka, existují způsoby, jak to udělat bezpečněji.

Pro začátek by měli mít oba objímači masky. Během objetí dejte své tváře do opačných směrů, abyste snížili riziko.

Pro děti je objímání dospělého kolem pasu bezpečnější. Během pandemie byste také měli mít svá objetí krátká.

Je také užitečné si po objetí umýt ruce a vyhnout se kontaktu s něčí kůží.

I když se myšlenka změnit vaše objímání může zdát divná, je nejlepší provést tyto malé úpravy právě teď, abychom mohli pokračovat v občasném úzkém kontaktu s blízkými a zároveň je udržovat v bezpečí.

Kolik objetí denně člověk potřebuje?

Kolik objetí denně člověk potřebuje? Ačkoli to věda technicky neprokázala, pozdní psychoterapeutka Virginia Satir jednou řekla:
Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili, osm objetí denně kvůli údržbě a pro růst potřebujeme 12 objetí denně.

Ačkoli tato čísla nejsou přesnou vědou, naznačuje, že bychom pravděpodobně všichni mohli každý den obejmout (a přijmout) více objetí. Existuje poměrně velké množství výzkumů, které dokazují důležitost objetí a fyzického kontaktu.

Nejde jen o objetí, které za den obejmete nebo přijmete, ale je důležité i to, jak dlouho objetí trvá. Zatímco průměrná délka je asi tři sekundy, někteří vědci naznačují, že delší objetí trvající 20 a více sekund jsou pro tělo i mysl ještě terapeutičtější.

Věda o tom, že delší objetí je lepší, pochází z uvolňování oxytocinu, ke kterému dochází během prodlouženého objetí. Tento „hormon lásky“ je schopen uklidnit naši úzkost a zmírnit naše obavy.

A jaké jsou výhody objetí?

1. Životně důležité pro rozvoj zdravého dětství

Přemýšleli jste někdy, co objetí dělá? Ukázalo se, že objetí a celkově lidský kontakt jsou životně důležitou první částí života.

Interakce prostřednictvím dotyku je tak zásadní pro lidskou zkušenost, zejména pro blaho dítěte. Hmat je obecně považován za první ze smyslů, které se vyvíjejí in utero.

Studie používající EEG k měření mozkové aktivity ukázaly, že mazlení zvyšuje mozkové reakce, když se u kojenců projevují projevy náklonnosti od rodičů, což může mít trvalé účinky na způsob, jakým mozek buduje spojení. Tyto interakce a nově se formující mozková spojení umožňují dětem naučit se zvládat stresové situace samy a jak správně zvládat emoce.

Na druhé straně se ukázalo , že děti s malou náklonností nebo kontaktem kůže na kůži po narození mají kognitivní, emocionální a fyzické problémy a také zvyšují hladinu kortizolu . (Kortizol je hormon běžně spojený se stresem.)

2. Zvyšuje oxytocin

Po aktivaci C-taktilních aferentů se z neuronů vyčnívajících z hypotalamu, oblasti mozku, která je součástí limbického systému nebo systému odměn , uvolňuje hormon „lásky“, oxytocin . Je zodpovědný za regulaci mnoha metabolických procesů autonomního nervového systému.

Oxytocin se vyrábí v hypotalamu a je velmi známý svými účinky na sociální vazby. Studie naznačují, že neurony, které produkují oxytocin, se šíří široce v mozku, včetně regulačních oblastí spojených se sociální interakcí, strachem, agresí, klidem a stresem.

3. Poskytuje podporu imunitního systému

Zvýšení oxytocinu také pomáhá účinnosti imunitního systému. Ano, máte pravdu: Objímání lze považovat za přirozený posilovač imunitního systému .

Oxytocin působí na hypofýzu a snižuje stresový hormon kortizol. Spolu s poklesem kortizolu sociální podpora fyzickým kontaktem také umožňuje jednotlivci zvládat stresové situace, spíše než opotřebovat imunitní systém a nechat prostor pro nemoc.

Studie provedená v roce 2015 v Carnegie Mellon vystavila zdravé dospělé studenému viru a zjistila, že jedinci se sociální podporou měli sníženou šanci na onemocnění kvůli stresovým nárazovým účinkům objímání. Výsledky dospěly k závěru, že ti jedinci, kteří onemocněli, měli méně závažné příznaky, pokud byli objati a měli stabilní sociální podporu, než ti, kteří ne.

4. Produkuje "Chill out" neurotransmitery

Několik neurotransmiterů se zvyšuje v mozku po aktivaci senzorických neuronů, které hrají roli v pozitivních emocích spojených s dotykem. Neurotransmiter dopamin je spojován s motivací, cíli a posilováním chování.

Výzkum ukazuje, že objímání uvolňuje dopamin v limbické dráze v mozku a vytváří pocity potěšení a uspokojení.

Studie také naznačují, že další neurotransmiter, serotonin , je zvýšen v důsledku aktivace senzorických receptorů a vede k obecnému pocitu uspokojení a ke zvýšení nálady.

Je to díky zvýšenému uvolňování oxytocinu ve spojení s neurotransmitery, které vytvářejí uklidňující a uklidňující pocity, které člověk po objetí prožívá.

5. Zvyšuje sebeúctu

Objímání a lidský kontakt jsou pro kojence, děti a dospělé zásadní. Existují také asociace sebehodnocení a hmatových vjemů, které vznikají, když jsme děti, a které mají trvalý dopad na náš nervový systém.

Kdo věděl, že objetí mají zásadní dopad, dokonce i na buněčné úrovni?

Výzkum ukazuje, že objímání je účinným prostředkem šíření sociální podpory, o které víme, že je tak důležitá pro naši sebeúctu a pocit vlastní hodnoty.

Neváhejte a dejte ještě dnes průchod svým citům. Uděláte radost svým nejbližším i sami sobě.

Zdroj: draxe.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář