Vitamín D, jak moc je pro naše zdraví důležitý?

Foto: Unsplash

Vitamín D, jak moc je pro naše zdraví důležitý?

Vitamínu D má většina z nás bohužel nedostatek. To je ale chyba. S pomocí tohoto vitamínu lze totiž předejít celé řadě zdravotních komplikací. Věděli jste např., že patří mezi tzv. vitamíny rozpustné v tucích? A právě tyto jsou důležité např. zejména pro prevenci křivice u dětí.

Pozitivní účinky vitamính D lze shrnout do pěti následujících bodů, které ve své studii sepsal americký lékař dr. Norman. Jsou to:

• 1. Podpora imunitního systému
• 2. Tvorba a regulace inzulínu slinivkou
• 3. Příznivý vliv na srdce
• 4. Růst svalů
• 5. Mozková aktivita

Dr. Norman příznivý vliv vitamínu D sepsal u následujících chorob: některé druhy onkologických onemocnění, tuberkulózy, hypertenze a oběhová onemocnění, revmatoidní artritida, obezita, artismus, diabetes 1. i 2. typu, chřipka, mnohočetná skleróza a Crohnova choroba, nachlazení, nespavost, ekzém, lupénka, ztráta vlasů, bolesti svalů, zubní kaz, paradontóza, makulární degenerace (onemocnění očí související se stárnutím) pre-emklapsie (problémy spojené s těhotenstvím), astma, cystická fibróza, migrény, deprese, Alzheimerova choroba, schizofrenie, Vitamín D je dále také velice prospěšný pro sportovní výkonnost a proti stárnutí . Je také velmi dobrý pro plodnost a jeho pozitivní účinky byly prokázány také v prevenci proti psoriáze.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Jak je vidět, vitamín D účinkuje na velké množství zdravotních obtíží. A to zejména díky tvorbě přirozených látek zvaných cytokiny. Cytokiny totiž vykazují silné protizánětlivé účinky.

Regulace činnosti genů

Místa účinku vitamínu D lze najít téměř ve všech tkáních. Zde je tedy vysvětleno, proč v zimě trpíme často chřipkou či nachlazením. Je to z toho důvodu, že méně svítí slunce, ve kterém je také obsažen vitamín D. Teď se nabízí otázka – proč lidé ze severní části polokoule těmito onemocněními nijak často netrpí? Odpověď je velice jednoduchá – protože mají dostatek vitamínu D ve stravě. I to je však stále málo. Proto se v těchto oblastech často můžeme setkat s vyšším počtem depresí nebo třeba Alzheimerových chorob či roztroušených skleróz.

Vitamín D a jeho další účinky

Dle nových vědeckých studií byly u vitamínu D prokázány také protinádorové, imunologicky aktivní a kardioprotektivní (chránící srdce) účinky. Studie zveřejněná v Nature Imunulogy, z roku 2010, upozorňuje na význam vitamínu D pro stimulaci činnosti tzv. T–buněk (někdy se jim také říká „zabíječské buňky – killer cells“). Ve studii se také píše o velice zajímavém objevu. a sice o tom, že pokud je dětem od porodu až do jednoho roka po něm pravidelně podáván vitamín D, dochází u nich k výraznému snížení rizika vzniku diabetu 1. typu na pouhých 20 %. A to zdaleka není všechno! Při pravidelném užívání tohoto vitamínu dochází také k zásadnímu snížení rizika revmatoidní artritidy a tuberkulózy. Jiná studie, prezentovaná tentokrát v Journal of Biological Chemistry uvádí, že vitamín D má také pozitivní účinek v prevenci Chrohnovy choroby.

Správné dávkování

Mnoho lidí se dnes bohužel často obává užívání vitamínu D v potravinových doplňcích. Je to z toho důvodu, že ve veřejnosti stále převládá názor, že se v lidském těle vitamíny rozpustné v tucích, mezi které patří právě i vitamín D, ukládají, a proto by jim jejich užívání v potravinových doplňcích způsobilo jejich nadbytek, tedy předávkování jimi, což by jim mohlo způsobit nemalé zdravotní problémy. V případě vitamínu D se jedná o tzv. hyperkalcémii (zvýšení hladiny vápníku v krvi). Při hyperkalcémii pak mnohdy dochází ke vzniku vápenatých močových kamenů a kalcifikací měkkých tkání. Nicméně zda tomu tak skutečně je se stále neví – žádná studie to zatím definitivně neprokázala. Nicméně i tato nepodložená tvrzení jsou důvodem, proč bychom si dávkování vitamínu D měli dobře hlídat.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Jak známo, vitamín D lze získat také ze slunečních paprsků, tedy i opalováním se na sluníčku nebo také v soláriích. (nicméně i zde musíme myslet na ochranu před rakovinou kůže, proto musíme být v případě opalování velice opatrní a v případě solárií zvážit, zda je skutečně potřebujeme !!!).

Vitamín D jako účinný prostředek proti stárnutí

Podle studií vykazuje deficit vitamínu D neuvěřitelných 85 % seniorů v celkové světové populaci. A právě deficit vitamínu D mívá za následek předčasná úmrtí na choroby spojené se stářím. Vitamín D je také velmi účinný v boji proti příliš rychlému stárnutí. Pokud je ho dostatek, dokáže totiž zpomalit proces poškozování genové výbavy (chromozomů).

Vitamín D a osteoporóza

I toto onemocnění je spojeno spíše se stárnutím. Sice není smrtelné, ale velmi nepříjemné ano. Jedna z dalších vědeckých studií tvrdí, že kombinace vitamínu D s vápníkem v podobě doplňků stravy, dokáže tomuto onemocnění úspěšně předcházet.

Vitamín D v těhotenství

Dostatečný příjem vitamínu D v těhotenství je nutný pro prevenci předčasného porodu. Příjem dostatečného množství vitamínu D v těhotenství je samozřejmě nutné konzultovat s lékařem. Nicméně jeho dostatečné množství pomáhá k prevenci před vznikem infekcí dýchacího traktu, porodních cest, dásní, vysokého krevního tlaku a těhotenské cukrovky. Souběžně s tím pomáhá předcházet vrozeným vadám plodu. Pokud už k předčasnému porodu dojde, je nutné, aby dítě dostávalo dostatečný příjem vitamínu D, především kvůli jeho prospěšnému vlivu na imunitu.

Vitamín D a metabolický syndrom

Nejprve je třeba si objasnit, co to metabolický syndrom vůbec je. Jedná se o civilizační onemocnění, ve kterém je obsažena velká škála zdravotních obtíží. Jedná se zejména o vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu krevního cukru (sníženou produkci inzulínu či sníženou citlivost tkání inzulínu), rizikovou hladinu krevních tuků (triglyceridů), vysokou hladinu LDL-cholesterolu a v neposlední řadě také o centrální obezitu (tj. obezita tzv. mužského typu). Podle amerických vědců dostatečné množství vitamínu D dokáže tomuto onemocnění předcházet zejména díky jeho vlivu na zvýšení hladiny HDL – cholesterolu (tzv. ochranného) a snížení hodnoty triglyceridů.

Vitamín D a Covid-19

Jak vidíte, příznivých účinku má vitamín D skutečně mnoho. Jako poslední se podíváme na jeho vliv, který je v současné době velmi často diskutován. Jaké účinky má tedy vitamín D na onemocnění Covid-19? O účincích vitamínu D na prevenci a průběh Covidu-19 se začalo hovořit již v březnu minulého roku, kdy se Covid-19 začal šířit i mimo Čínu. První výzkumy začaly probíhat ve dvou nemocnicích ve Velké Británii. Lékaři těchto dvou nemocnic začali, jako první v souvislosti s tímto onemocněním, sledovat množství vitamínu D u svých pacientů. Ve svých postupech vycházeli ze starších studií, ve kterých se píše o silně pozitivních účincích tohoto vitamínu na naši imunitu. Jako první začala vitamín D lidem postiženým Covidem-19 předepisovat nemocnice v New Castlu. Argumentovala to tehdy tím, že tento postup je bezpečný a není čas na diskuze. Výzkumy vitamínu D v souvislosti s Covidem-19 se rychle začaly šířit po celém světe. Někteří odborníci jeho vliv na onemocnění Covid-19 považují za sporné, jiní zase za prospěšné. Je tedy jisté, že výzkumy budou probíhat i nadále. Nicméně již proběhlé výzkumy se přiklánějí spíše k té pozitivnější variantě. Ačkoli vitamín D nebyl odborníky nikdy považován za samostatný lék, jeho účinek na zmírnění průběhu Covidu-19 se postupně potvrdil v mnoha zemích celého světa. Nicméně se při prevenci proti Covidu a jeho těžkému průběhu nesmíme spoléhat pouze na tento vitamín, ale nesmíme zapomínat ani na zdravou životosprávu. Podle Jany Čepové, primářky Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol se doporučení pro užívání vitamínu D ke snížení rizik Covidu-19, jeví stále jako předčasná, a ačkoli mohou způsobit jen malé množství poškození, mohla by poskytnout falešné ujištění společnosti vedoucí ke změnám jejího chování, což by mohlo vést ke zvýšení rizika infekcí.

Zdroje: https://www.healthline.com, Unsplash

Podobné články

2 Komentářů

Jan Bodisek

Jan Bodisek

před 1 roky

Vitamín D opravdu funguje proti covidu 19, pravidelně ho používám každý den přes rok. Už jsem se mnohokrát setkal s nakaženýma včetně moji rodiny a já stále nic. Kvůli nim jsme byly s manželkou mnohokrát na testech a vždy negativ.

Reply
Jerzy Sapli

Jerzy Sapli

před 1 roky

Moc hezky zesumarizované,kvalitně a objektivně napsané.Přesto: přínos Déčka v boji s Covidem-19 je klíčový! České zdravotnictví mělo od začátku osobám starším 60ti let zařídit zjištění hladiny vitamínu D v krvi a následnou distribuci potřebným.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: