Výhody meditace. Velký vliv má na naši psychiku.

Foto: Unsplash

Výhody meditace. Velký vliv má na naši psychiku.

Meditace Vám může pomoci vypořádat se s životem v našem světě, který je zdánlivě nepřetržitý. Sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Koneckonců jsme upoutáni na naši práci, neustále na telefonu a neustále plánujeme další schůzky, akce nebo jiné povinnosti, a přitom se snažíme žonglovat se zvládnutelnou rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem. Někdy máte pocit, že konec je v nedohlednu, díky čemuž se budete cítit ještě více unavení a budete přemýšlet, kdy si už konečně dáte pauzu. A když si myslíte, že se chystáte, objeví se něco jiného, co vyžaduje Vaši pozornost.

Pokud chodíte každý den domů vystresovaní, unavení a jste rádi, že večer padnete do postele, pravděpodobně potřebujete přestávku. Je však pravděpodobné, že pokud si ve svém nabitém programu uvolníte trochu času na trochu meditace, nebudete litovat. Koneckonců, existuje spousta vědecky prokázaných výhod, které můžete získat z meditační praxe, která Vám pomůže výrazně zlepšit kvalitu Vašeho života.

Meditace Vám pomůže lépe se vyspat

Pouze pár věcí je důležitějších než dobrý spánek. Je to proto, že zajištění zdravého spánkového plánu Vám podle Harvardské lékařské školy pomůže chránit paměť, udržovat zdravý kardiovaskulární systém, snižovat váhu a dokonce Vám pomůže bojovat proti rakovině. Udržuje také Vaši paměť neporušenou a mimo jiné Vás činí méně podrážděnými.

Mnoho lidí však těžko spí. U každého čtvrtého Američana se každoročně vyvine nespavost. Ale je tu několik dobrých zpráv: Meditace Vám může pomoci v boji proti nespavosti, podle studie v časopise Current Opinion in Pulmonary Medicine.

Díky meditaci si budete více vědomi sebe sama

Abyste mohli žít svůj absolutně nejlepší život, je důležité skutečně poznat sebe sama až do úplného základu a být v kontaktu se svými pocity. Navíc, pokud jste si jistí tím, kdo jste, je pravděpodobné, že budete mít lepší vztahy s lidmi kolem Vás.

Pokud chcete pěstovat sebepoznání, nehledejte nic jiného než meditační praxi. Podle studie v časopise Trends in Cognitive Sciences Vám meditace pomůže identifikovat destruktivní vzorce chování a proměnit je ve zdravé návyky. Stejný výsledek byl nalezen v časopise Advances in Mind Body Medicine, který prokázal, že cvičení jógy Vám může pomoci uvolnit se a dívat se na sebe v nejlepším světle.

Meditace snižuje úzkost

Podle Americké asociace pro úzkost a depresi má 40 milionů dospělých ve Spojených státech úzkostnou poruchu. U více než 18 procent populace je úzkost nejběžnějším duševním onemocněním v celé zemi. To jsou poměrně děsivé statistiky.

Pokud jste jedním z těchto 40 milionů lidí, existuje velká šance, že Vám pravidelná meditační praxe pomůže ovládnout a zmírnit vaši úzkost. Zaprvé, podle studie 174 dospělých v časopise Journal of Behavioral Medicine pomohla meditace snížit stres na základě pozornosti (MBSR) nejen snížit úzkost, ale také snížit i paranoidní myšlenky, obsedantně kompulzivní chování a obavy spojené s fobií. Stejný závěr měla i další studie v časopise Depression & Anxiety, která opět dokázala, že meditace může zmírnit příznaky úzkosti. Pohybové meditace mohou lidem také pomoci kontrolovat jejich úzkost, protože studie v časopise American Family Physician zjistila, že jóga pomohla lidem s úzkostí se uklidnit.

Meditace Vám může pomoci překonat depresi

Podle Americké asociace pro úzkost a depresi trpí více než 16 milionů Američanů velkou depresivní poruchou a více než 3 miliony přetrvávající depresivní poruchou. První z nich je také hlavní příčinou zdravotního postižení ve Spojených státech u osob ve věku od 15 do 44 let.

Pokud tyto statistiky zahrnují Vás, existuje naděje, že bylo prokázáno, že meditace několikanásobně snižovala depresi. Například v jedné studii 3 515 dospělých v časopise JAMA Internal Medicine ukázala meditace všímavosti mírné snížení deprese, stejně jako studie 1 173 pacientů v časopise Psychosomatics. Další studie v časopise General Hospital Psychiatry sledovala po dobu tří let 18 dospělých a zjistila, že pacienti, kteří se účastnili meditace všímavosti, zaznamenali dlouhodobý pokles deprese. A ještě další studie v psychosomatické medicíně dospěla k závěru, že lidé, kteří meditují, mají zvýšené změny aktivity v částech mozku spojené s optimismem a pozitivním myšlením.

Meditace snižuje hladinu stresu

Podle Americké psychologické asociace jsou Američané v naprostém stresu. Asi 63 procent lidí se obává o stav země, 62 procent se obává o své finance a 61 procent lidí se cítí ve stresu kvůli své pracovní situaci. To je spousta lidí, kteří si dělají velké starosti.

Existuje něco, co může meditace udělat pro Vaši úroveň stresu? Absolutně. Jedna studie 3 515 lidí v časopise JAMA Internal Medicine zjistila, že meditace rozhodně pomáhá snižovat hladinu stresu. Ke stejnému závěru dospěla další studie 1 295 lidí v časopise Journal of Alternative and Completary Medicine, zejména u lidí, kteří byli nejvíce vystresovaní. Navíc v další studii v časopise Brain, Behavior and Immunity uváděli jedinci, kteří absolvovali osm týdnů meditace všímavosti, snížení zánětu způsobeného stresem. Až se příště budete cítit na dně, věnujte nějaký čas meditaci a nebudete litovat.

Meditace zlepšuje Vaše emoční zdraví

Nejen své fyzické a psychické zdraví můžete zlepšit pomocí meditační praxe. Spíše existují vědecké důkazy, že meditace Vám může také pomoci ovládat Vaše emocionální zdraví a učinit z Vás šťastnějšího a lépe přizpůsobeného člověka. Existuje někdo, kdo by ve svém životě nechtěl zažít každý den více štěstí? Asi ne.

Pro začátek, studie v časopise Journal of Personality and Social Psychology zkoumala 139 pracujících dospělých. Vědci je rozdělili do dvou skupin: jedna polovina praktikovala meditaci milující laskavosti a druhá polovina ne. Na konci studie zjistili, že ti, kteří meditaci praktikovali, si byli jistější ve svém životním záměru, více si všímali sebe a ostatních a byli spokojenější se svými životy než kontrolní skupina. Druhá studie v časopise Emotion navíc dospěla k závěru, že jen několik minut meditace milující laskavosti pomohlo lidem cítit se více sociálně propojeni s lidmi kolem sebe a následně šťastnější a méně izolovaní.

Meditace zvětšuje Váš mozek

Meditace může doslova zvětšit velikost Vašeho mozku více způsoby, a to podle několika vědeckých studií.

Podle studie v časopise Psychosomatic Medicine může meditace zlepšit funkci mozku, pokud jde o reakci na nemoc. Druhá studie v časopise NeuroReport zjistila, že meditace může způsobit růst v oblastech mozku spojených se smyslovým zpracováním, rozpětím pozornosti, emocionálním zpracováním a interocepcí, což znamená, jak dobře Váš mozek zachycuje a zpracovává to, co se děje s Vaším tělem. A konečně, podle studie v časopise NeuroImage může meditace způsobit zvýšení šedé hmoty v mozku, což Vás může učinit šťastnějším, všímavějším a emočně stabilnějším.

Ve finále velmi dobře zdokumentované výhody meditace ukazují, že jde o praxi, které stojí za to se věnovat. Může totiž zlepšit kvalitu Vašeho života hned několika možnými způsoby.

Zdroje: thelist.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář