Výzkum spojuje břišní tuk a nízkou hladinu vitaminu D

Foto: Unsplash

Výzkum spojuje břišní tuk a nízkou hladinu vitaminu D

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Nemůžete přijít na to, proč se vám nedaří shodit tuk z břicha?

Nedávné studie zjistily, že vitamin D může chránit před srdečním selháním, cukrovkou a rakovinou a že nedostatek této živiny může způsobovat vypadávání vlasů. Nyní se však možná objevil další důvod, proč zvýšit jeho příjem: nový výzkum spojil nízkou hladinu vitaminu D s obezitou.

Deficit vitaminu D patří k nejrozšířenějším nedostatkům všech živin a postihuje přibližně 40 % obyvatel Spojených států. Odborníci jej označují za "přehlíženou epidemii" a odhadují, že více než 1 miliarda lidí v mezinárodním měřítku ho nemá dostatek.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tým nizozemských vědců z VU University Medical Center a Leiden University Medical Center se zaměřil na zjištění, zda hraje roli typ a umístění tuku. Při zkoumání tisíců mužů a žen ve věku 45-65 let se vědci zaměřili na celkový tuk, břišní podkožní tukovou tkáň (břišní tuk pod kůží), viscerální tukovou tkáň (kolem orgánů) a jaterní tuk (v játrech). Vědci pozorované údaje upravili tak, aby zohledňovaly řadu proměnných, včetně příjmu alkoholu, kouření, etnické příslušnosti, úrovně vzdělání, chronických onemocnění a úrovně fyzické aktivity.

Zjištění naznačují, že obézní lidé, kteří mají nadbytek tuku v oblasti břicha, jsou nejvíce ohroženi nedostatkem vitaminu D. Vědci také zjistili, že u obézních lidí je riziko nedostatku vitaminu D nejvyšší.

"Silný vztah mezi rostoucím množstvím břišních tuků a nižší hladinou vitaminu D naznačuje, že jedinci s větším pasem jsou vystaveni většímu riziku vzniku nedostatku a měli by zvážit kontrolu hladiny vitaminu D," vysvětlila vedoucí výzkumná pracovnice Rachida Rafiq.

Při rozdělení podle pohlaví vědci zjistili, že u žen je břišní i celkový tuk spojen s nižší hladinou vitaminu D, ale že břišní tuk má větší souvislost s nedostatkem. Studie také zjistila, že u obézních žen bylo vyšší množství jaterního tuku spojeno s nižší hladinou vitaminu D.

Naneštěstí nelze dospět k žádným závěrům o přesném vztahu příčiny a následku: Zatím není známo, zda nedostatek vitaminu D může vést k nárůstu hmotnosti, nebo zda břišní tuk může způsobit pokles hladiny vitaminu D.

"Nemůžeme učinit závěr o směru nebo příčině souvislosti mezi obezitou a hladinou vitaminu D," uvedl Rafiq v tiskové zprávě, "nicméně tato silná souvislost může poukazovat na možnou roli vitaminu D v ukládání a funkci břišního tuku."

Zjištěná souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a obezitou však byla dostatečně silná na to, aby naznačovala, že buď obezita způsobuje, že se tělo zbavuje většího množství vitaminu D, nebo že nedostatek předurčuje lidi k ukládání většího množství tuku, zejména v oblasti břicha.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články