2 Typy břišního tuku a jak jej zhubnout ?

Foto: Unsplash

2 Typy břišního tuku a jak jej zhubnout ?

Jaké jsou druhy břišního tuku?

Ve srovnání se zbytkem těla se v břiše nachází pouze malé množství tuku. Existují dva hlavní typy břišního tuku - jeden se nachází pod kůží a druhý hluboko uvnitř břicha, obklopující vaše vnitřní orgány.

Podkožní břišní tuk

Podkožní tuková tkáň je tuk, který se nachází pod kůží. Podkožní tuk je měkký a je to tuk, který vidíte, jak se vám „třese“ na břiše. Obecně platí, že ženy mají větší množství podkožního tuku než muži. Na rozdíl od tuku, který se nachází hlouběji v břišní dutině, podkožní tuk není tak silně spojen se zvýšeným rizikem onemocnění. Příliš mnoho tělesného tuku, včetně celkového břišního tuku, však může zvýšit riziko vzniku některých chronických onemocnění, jako je diabetes, srdeční choroby a některá nádorová onemocnění.

Udržování zdravé úrovně břišního tuku a celkového tělesného tuku může naopak pomoci snížit riziko vzniku chronického onemocnění.

 

Viscerální břišní tuk

Viscerální tuková tkáň je tuk, který obklopuje vnitřní orgány, jako jsou ledviny, játra a slinivka, takže je v břiše mnohem hlouběji než podkožní tuk. Běžně se tomu říká „škodlivý“ břišní tuk.

Ve srovnání s podkožním tukem je viscerální tuk mnohem metabolicky aktivnější. 

Viscerální tuk je silně spojen se zvýšenou odolností vůči hormonu inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi. V průběhu času může inzulínová rezistence vést ke zvýšeným hladinám cukru v krvi a rozvoji diabetu. Přispívá také k systémovým zánětům, metabolickému onemocnění a ztučnění jater.

U mužů je větší pravděpodobnost akumulace viscerálního tuku než u žen, a proto muži s rostoucím břišním tukem častěji rozvíjejí postavu ve tvaru „jablka“. Na druhou stranu u žen je větší pravděpodobnost, že se jim vytvoří přebytečný tuk v dolní části těla, což vede k tvaru „hrušky“.

Je zajímavé, že rozložení tělesného tuku se mění s věkem. Například zatímco premenopauzální ženy mají vyšší hladiny podkožního břišního tuku, postmenopauzální ženy mívají vyšší hladiny viscerálního tuku, což přispívá ke zvýšenému riziku metabolických onemocnění.

 

Účinné způsoby, jak se zbavit břišního tuku

 

Každé tělo ukládá tuk jinak. Spodní část břicha bývá místem, kde se mnoha lidem hromadí tuk. Důvodem je:

 • genetika
 • strava
 • zdravotní stav
 • životní styl

Trpělivost je klíčová, když pracujete na zbavení se břišního tuku, ale existují věci, které můžete zkusit optimalizovat.

 • Vynechejte slazené nápoje. Pití příliš mnoho slazených nápojů , bylo spojeno se zvýšenou akumulací viscerálního tuku a větším obvodem pasu. Zkuste vyměnit sladké nápoje za vodu nebo minerálku.
 • Dejte se do pohybu. Zvýšení fyzické aktivity může výrazně snížit břišní tuk. Zkuste zamíchat tréninky, včetně vysoké a nízké intenzity aerobní aktivity, a také silového tréninku.
 • Zvyšte příjem vlákniny. Lidé, kteří dodržují dietu s vysokým příjmem vlákniny mají obvykle méně břišního tuku než ti, kteří tak nečiní. Navíc přechod na takovou dietu vám může pomoci ztratit přebytečný břišní tuk.
 • Omezte rychlá občerstvení. Studie ukazují, že častá konzumace ultra zpracovaných potravin, jako jsou svačiny, sladkosti, rychlé občerstvení a rafinované obilné produkty, je spojena s větším obvodem pasu.
 • Omezte užívání alkoholu. Pití příliš velkého množství alkoholu může poškodit vaše celkové zdraví mnoha způsoby, včetně přispění k nadměrnému hromadění břišního tuku.
 • Nešetřete na spánku. Špatná kvalita a doba spánku je spojena s akumulací viscerálního tuku. 
 • Zvyšte příjem bílkovin . Stravovací návyky s vyšším obsahem bílkovin mohou pomoci podpořit odbourávání břišního tuku. 
 • Správná strava. Omezení ultra zpracovaných potravin a konzumace převážně zdravých, minimálně zpracovaných potravin, jako je zelenina, ovoce, ořechy, fazole a zdravé zdroje bílkovin a tuků, může podpořit celkové zdraví a zdravou hladinu břišního tuku.

Pamatujte, že vytváření zdravých a udržitelných návyků je pro vaši celkovou pohodu mnohem důležitější než snaha o rychlé hubnutí.

Pokud například zrovna necvičíte, začněte 15-ti minutovou procházkou každý den. Jakmile se to stane zvykem, zvyšte čas chůze nebo přidejte jinou aktivitu, která vás baví.

 

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář