Probiotika a hubnutí: Jak vám probiotika pomohou shodit břišní tuk

Foto: Unsplash

Probiotika a hubnutí: Jak vám probiotika pomohou shodit břišní tuk

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají při konzumaci příznivé účinky na zdraví (1).

Najdete je v doplňcích stravy i ve fermentovaných potravinách.

Probiotika mohou mimo jiné zlepšit funkci imunitního systému a zdraví trávicího traktu a srdce (2, 3, 4, 5, 6, 7).

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Několik studií také naznačuje, že probiotika vám mohou pomoci zhubnout a snížit množství břišního tuku.

Střevní bakterie mohou ovlivňovat regulaci tělesné hmotnosti

V trávicím systému žijí stovky mikroorganismů.

Většina z nich jsou přátelské bakterie, které produkují několik důležitých živin, včetně vitaminu K a některých vitaminů skupiny B.

Pomáhají také rozkládat vlákninu, kterou vaše tělo nedokáže strávit, a přeměňují ji na prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jako je butyrát (8).

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Ve střevech existují dvě hlavní rodiny dobrých bakterií: bakteroidety a firmikuty. Zdá se, že tělesná hmotnost souvisí s rovnováhou těchto dvou rodin bakterií (9, 10).

Studie na lidech i na zvířatech zjistily, že lidé se střední hmotností mají jiné střevní bakterie než lidé s nadváhou nebo obezitou (11, 12, 13, 14).

Ve většině těchto studií měli lidé s obezitou více firmicutů a méně bakteroidetů ve srovnání s lidmi se střední hmotností.

Několik studií však nezjistilo souvislost mezi poměrem firmicutů a bakteroidetů a obezitou (15).

Lidé s obezitou mají tendenci mít méně rozmanité střevní bakterie než štíhlí lidé. Navíc lidé s obezitou, kteří mají méně rozmanité střevní bakterie, mají tendenci více přibírat na váze než lidé s obezitou, kteří mají rozmanitější střevní bakterie (11, 16).

Některé studie na zvířatech také ukazují, že když byly střevní bakterie z myší s obezitou transplantovány do střev štíhlých myší, u štíhlých myší se vyvinula obezita (17).

Studie naznačují, že střevní bakterie mohou hrát významnou roli v regulaci tělesné hmotnosti.

Jak probiotika ovlivňují tělesnou hmotnost

Způsoby, kterými probiotika ovlivňují tělesnou hmotnost a břišní tuk, nejsou dosud dobře známy.

Probiotika zřejmě ovlivňují chuť k jídlu a spotřebu energie prostřednictvím produkce acetátu, propionátu a butyrátu, což jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem (12, 13).

Předpokládá se, že některá probiotika mohou inhibovat vstřebávání tuků ze stravy a zvyšovat tak množství tuků vyloučených se stolicí (18).

Jinými slovy způsobují, že vaše tělo "sklízí" méně kalorií z přijímané potravy.

Bylo zjištěno, že některé bakterie, například bakterie z čeledi Lactobacillus, fungují právě tímto způsobem (18).

Probiotika mohou proti obezitě bojovat i dalšími způsoby, mimo jiné:

  • Uvolňování hormonů regulujících chuť k jídlu: Probiotika mohou pomáhat uvolňovat hormony snižující chuť k jídlu, glukagonu podobný peptid-1 (GLP-1) a peptid YY (PYY). Zvýšená hladina těchto hormonů může napomáhat spalování kalorií a tuků (19, 20).
  • Zvýšení hladiny proteinů regulujících hladinu tuků: Probiotika mohou zvyšovat hladinu proteinu podobného angiopoetinu 4 (ANGPTL4). To může vést ke snížení ukládání tuku (20, 21, 22).

Silné důkazy spojují obezitu se zánětem v celém těle. Zlepšením zdraví střevní sliznice mohou probiotika snížit systémový zánět a chránit před obezitou a dalšími nemocemi (23, 24, 25, 26, 27)

Pro úplné pochopení těchto mechanismů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Probiotika mohou snižovat počet kalorií, které přijímáte z potravy. Ovlivňují také hladinu hormonů a bílkovin souvisejících s chutí k jídlu a ukládáním tuků a také potenciálně snižují zánět, který může být příčinou obezity.

Probiotika vám mohou pomoci zhubnout a snížit procento břišního tuku

Nedávný přehled dobře navržených studií o probiotikách a hubnutí u lidí s nadváhou a obezitou naznačuje, že probiotika vám mohou pomoci zhubnout a snížit procento tělesného tuku (28).

Studie zejména zjistily, že některé kmeny z čeledi Lactobacillus vám mohou pomoci zhubnout a snížit množství břišního tuku.

V jedné studii konzumace jogurtů s Lactobacillus fermentum nebo Lactobacillus amylovorus snížila množství tělesného tuku o 3-4 % během 6 týdnů (29).

Další studie na 125 osobách s nadváhou zkoumala účinky doplňků stravy Lactobacillus rhamnosus na snížení a udržení hmotnosti (30).

Ženy užívající probiotika zhubly za 3 měsíce o 50 % více než ženy užívající placebo tablety. V hubnutí pokračovaly i během fáze studie zaměřené na udržení hmotnosti.

V jedné dobře navržené studii bylo 114 dospělým lidem s obezitou podáváno buď probiotikum Lactobacillus sakei, nebo placebo po dobu 12 týdnů. U těch, kteří užívali probiotikum, došlo k významnému snížení hmotnosti tělesného tuku i obvodu pasu (31).

Lactobacillus gasseri

Ze všech dosud zkoumaných probiotických bakterií vykazuje Lactobacillus gasseri jedny z nejslibnějších účinků na hubnutí. Četné studie na hlodavcích zjistily, že má účinky proti obezitě (32, 33, 34, 35, 36).

Dále studie u dospělých prokázaly slibné výsledky (18, 37, 38, 39).

Jedna studie, která sledovala 210 osob se značným množstvím břišního tuku, zjistila, že užívání Lactobacillus gasseri po dobu 12 týdnů snížilo tělesnou hmotnost, množství tuku kolem orgánů, index tělesné hmotnosti (BMI), velikost pasu a obvod boků.

Navíc došlo ke snížení množství břišního tuku o 8,5 %. Když však účastníci přestali probiotikum užívat, během 1 měsíce nabrali veškerý břišní tuk zpět (38).

Další kmeny

K redukci hmotnosti a břišního tuku mohou přispět i další kmeny probiotik.

V osmitýdenní studii užívaly ženy s nadváhou nebo obezitou buď probiotikum, které obsahovalo kmeny Lactobacillus i Bifidobacterium, nebo placebo, spolu s dodržováním dietního režimu.

Ti, kteří konzumovali probiotika, ztratili výrazně více břišního tuku než ti, kteří užívali placebo (40).

Další studie u 135 osob se značným množstvím břišního tuku zjistila, že ti, kteří užívali Bifidobacterium animalis subsp. lactis denně po dobu 3 měsíců, ztratili výrazně více břišního tuku a snížil se jim BMI a obvod pasu ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

Tyto výsledky byly zvláště výrazné u žen (41).

Několik kmenů probiotik z čeledi Lactobacillus i Bifidobacterium prokazatelně snižuje hmotnost a množství břišního tuku. Lactobacillus gasseri se zdá být jedním z nejúčinnějších.

Některá probiotika mohou zabránit přibývání na váze

Snížení hmotnosti není jediným způsobem boje proti obezitě. Ještě cennější může být prevence nežádoucího přibývání na váze, která zabrání obezitě v první řadě.

V jedné čtyřtýdenní studii snížilo užívání probiotického preparátu s názvem VSL#3 přibývání na váze a tuku u lidí, kteří dodržovali dietu, jež jim poskytovala o 1 000 kalorií denně více, než potřebovali (42).

Ti, kteří byli v probiotické skupině, přibrali méně tuku, ačkoli u nich nedošlo k žádným významným změnám v citlivosti na inzulín nebo metabolismu.

To naznačuje, že některé probiotické kmeny by mohly zabránit přibírání na váze v souvislosti s vysoce kalorickou stravou. To je však třeba dále zkoumat.

Některé probiotické kmeny mohou být schopny snížit přírůstek hmotnosti u osob, které dodržují vysokokalorickou dietu.

Některé probiotické kmeny mohou zvyšovat riziko přírůstku hmotnosti a obezity

Ne všechny studie zjistily, že probiotika napomáhají hubnutí.

Některé studie zjistily, že některé probiotické kmeny mohou vést k přírůstku hmotnosti - nikoliv k jejímu úbytku.

Jeden z nedávných přehledů zjistil, že vliv probiotik na tělesnou hmotnost závisí na tom, které druhy a kmeny se používají. Například zatímco jeden kmen Lactobacillus gasseri snižoval přírůstek hmotnosti ve srovnání s kontrolou, jiný kmen přírůstek hmotnosti podporoval (43).

Ne všechna probiotika napomáhají hubnutí a některá mohou dokonce způsobovat přibývání na váze. Účinky závisí na probiotickém kmeni a mohou se lišit u každého jedince.

Souhrn

Probiotika nabízejí širokou škálu zdravotních výhod.

Jejich účinky na hmotnost jsou však různé a zdá se, že závisí na typu probiotika.

Nakonec některé typy probiotik mohou mít mírný vliv na vaši hmotnost, zejména v kombinaci se zdravou, plnohodnotnou stravou.

Přesto existuje mnoho dalších důvodů, proč užívat probiotické doplňky stravy.

Mohou zlepšit zdraví vašeho zažívacího traktu a kardiovaskulárních rizikových faktorů, snížit zánět a dokonce pomoci v boji proti depresi a úzkosti.

Zdroje: (1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24912386/, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28762696/, (3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28165863/, (4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26261039/, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19043404/, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7285218/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2677729/, (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27698622/, (9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31703257/, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884980, (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884980, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23836895, (13) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28045402/, (14) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/obr.12626, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24299712, (16) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32615727/, (17) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30468509/, (18) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884980, (19) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23614897, (20) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28008750/, (21) https

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: