Znamená rasismus nedostatek empatie? Jsme tedy málo empatičtí?

Foto: Unsplash

Znamená rasismus nedostatek empatie? Jsme tedy málo empatičtí?

Před pár dny proběhlo výročí smrti George Floyda. Vyšlo najevo, že za existencí a pokračováním rasismu ve Spojených státech je nedostatek empatie? Byli lidé empaticky dojati poté, co sledovali strašlivou smrt George Floyda v reálném čase na videu? Vedla tato empatie k většímu povědomí a akci v boji proti rasismu? Je to možné. Zajímavý průzkum ukazuje, že podpora hnutí Black Lives Matter vyskočila po smrti George Floyda, poté z tohoto vrcholu poklesla, ale stále je vyšší než před rokem.

Jak můžeme interpretovat rasismus prostřednictvím empatie?

Je to důležitá otázka. Je to také komplikovaná a obtížně odpovídatelná otázka. Ze zdravého výzkumu víme, že rasističtí jedinci prokazují výrazně nižší úroveň empatie pro ty, kteří se od nich liší. Neuronové sítě v našich mozcích, které se účastní empatických akcí sdílení pocitů a porozumění tomu, co tyto pocity znamenají pro ostatní, méně reagují na lidi, o kterých vidíme, že patří do jiné skupiny než naše vlastní. Tato snížená odezva empatie je ještě nižší u lidí, kteří mají vyšší skóre v mírách rasových předsudků.

Rasismus a my

Naše těla jsou pevně propojena, aby zrcadlila nebo nevědomě napodobovala to, co vidíme nebo slyšíme o tom, že se to děje s jinými lidmi. Musíme se ale naučit, jak interpretovat naše reakce na tyto obrazy a příběhy. Na začátku života se můžeme naučit představit si, zda by se tyto zkušenosti staly i nám samým, což může vést k empatii, nebo se můžeme naučit, že jsme jiní a nesdílíme pocity druhých, a v důsledku toho blokujeme empatii.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Přehled četných studií dospěl k závěru, že rasová zaujatost v nervových reakcích je kulturně získaným předsudkem. To znamená, že se učíme vidět jiné rasy způsoby, které blokují naši empatii k nim. I když je tendence postrádat empatii k různým rasám strašlivá, ukazuje to také, že se můžeme změnit. Pokud dokážeme odhalit předsudky, které blokují empatii, můžeme pracovat na jejich odnaučení. S přibývajícím věkem je však tato změna obtížnější. Stejně jako ostatní zvyky platí, že čím déle necháme naše nervové dráhy jít jedním směrem, tím obtížnější je tyto vzorce změnit. Proto je výuka empatie u dětí tak důležitá. Proto bychom měli pracovat na tom, abychom děti naučili, že všichni lidé jsou lidské bytosti a snažili jsme se být antiracističtí.

Je stejně důležité postavit se tváří v tvář jednotlivci jiné rasy a vidět tuto osobu jako stejnou lidskou bytost. Musíme vidět větší systémy, které podporují rasové předsudky a řešit institucionální postupy, které tyto rasové předsudky posilují. Psychologové začínají chápat tuto část rovnice empatie: příliš dlouho byl rasismus vnímán spíše jako individuální zaujatost než jako strukturální a institucionální problém.

Smrt George Floyda

To nás přivádí zpět k otázce, zda smrt George Floyda a nárůst pozitivního veřejného mínění hnutí Black Lives Matter, které následovalo, odrážejí pokrok v empatickém chápání rasismu ve Spojených státech? Domnívám se, že skok v podpoře hnutí BLM po smrti George Floyda ukazuje, že mohlo být využito vnímání rasismu jako individuálního problému, ale pokles podpory v průběhu roku pravděpodobně odráží, jak obtížné je přimět lidi, aby viděli strukturální společenské aspekty rasismu. Proto rozlišuji mezi mezilidskou empatií a sociální empatií.

Interakce s jednou další osobou, která může být jiné rasy, než jste vy, vám může pomoci zjistit lidskost této osoby a že vy i druhá osoba jste členy lidské rasy. Můžete proniknout do vaší mezilidské empatie. K dalšímu kroku a zapojení se do sociální empatie jsou však zapotřebí dovednosti poznávat a porozumět historickým událostem a zkušenostem, které ovlivnily jiné skupiny. Sdílení pocitů a porozumění jiným lidem, kteří se liší od vás, vyžaduje vědomé zpracování. Musíme si dát čas na to, abychom se učili a analyzovali, co všechno znamenají naše různé zkušenosti, okolnosti a příležitosti. Jak ovlivní rasa to, jak vidím a komunikuji s ostatními ve svém okolí, včetně těch, které možná neznám a se kterými mám malý nebo často žádný kontakt? A musíme udělat další krok a zeptat se, jak historické a strukturální podmínky přispěly k léčbě a současným okolnostem různých rasových skupin?

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Síla sledovat smrt George Floyda v reálném čase mohla ovlivnit mezilidskou empatii lidí. Okolnosti jeho smrti, všechny historické praktiky a společenské podmínky, které vedly k jeho smrti, však vyžadují sociální empatii. Pro tuto úroveň pohledu nás čeká mnohem více práce a dlouhá cesta.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

Lenka Karchutová

Lenka Karchutová

před 1 roky

V původním významu slova je rasismus nesouhlas s mícháním ras. Neplést si s rasovou nesnášenlivostí.

Reply

Napište komentář

Články z dalších našich webů: