Jak projevit empatii a naučit se porozumět pocitům někoho jiného

Foto: Unsplash

Jak projevit empatii a naučit se porozumět pocitům někoho jiného

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Empatie je důležitá schopnost. Většina lidí má určitou míru empatie přirozeně, ale pokud se chcete naučit, jak empatii projevovat, řiďte se těmito tipy.

Pokud jde o to, jak porozumět tomu, jak projevovat empatii, někteří lidé jsou přirozeně dost empatičtí. Jsou poměrně citliví ke všemu kolem sebe a je pro ně snadné vžít se do situace druhých lidí.

Někteří lidé to však mají o něco těžší a potřebují tuto dovednost sami rozvíjet.

Ať tak či onak, je to v pořádku, to, že se chcete naučit projevovat empatii, je skvělý první krok.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Všichni bychom přece mohli být citlivější k pocitům a prožitkům druhých lidí. Když se vám to podaří, budete schopni navázat kontakt na hlubší úrovni a navázat lepší vztahy.

Projevit empatii samozřejmě znamená odsunout vlastní pocity na vedlejší kolej a nebýt sobecký. Každý člověk na této planetě je někdy sobecký, je to prostě součást toho, kdo jsme. Když však projevíte empatii, dokážete to omezit a vžít se do pozice druhého člověka.

Co je to vlastně empatie?"

Než začneme mluvit o tom, jak projevovat empatii, musíme si říct, co to vlastně je - nemůžete přece projevit něco, čím si nejste jisti!

Empatie je v podstatě vcítění se do situace druhého člověka. Pokud někdo něčím prochází, ať už je to dobré, nebo špatné, jste schopni lépe pochopit, jak se cítí.

Možná dokážete přečíst řeč jejich těla nebo neverbální signály, nebo možná jen získáte obecný pocit, co se vlastně děje. Můžete ocenit jejich boj, i když jste ho sami nezažili.

Možná vás zajímá slovo "empat". To je trochu něco jiného. Můžete projevovat empatii a přitom nebýt empatik.

Empat je někdo, kdo je extrémně citlivý na vibrace a vibrace druhých lidí a je schopen přijmout jejich pocity za své. Takže pokud se někdo cítí naštvaný, empatik se začne cítit naštvaný také, prostě tím, že je v jeho blízkosti. Tím, že se učíte projevovat empatii, ji nepřebíráte do takové míry, jen jste schopni pochopit a ocenit druhé lidi a jejich pocity.

Jak projevit empatii a lépe porozumět druhým

Dnes se všichni zaměřují na odhalování chyb druhých a vzájemné posuzování. Je to stres ující a vyvíjí to na lidi velký tlak.

Více než kdy jindy jsou lidé naštvaní a mají strach z toho, co se děje v jejich životě. Pokud však projevíte empatii, ve skutečnosti změníte způsob, jakým se lidé cítí.

Pokud druhého člověka pochopíte, hněv a strach, které cítí, zmizí. Empatie pomáhá nejen lidem ve vašem okolí, ale také vám.

Spojíte se s druhými lidmi na hlubší úrovni a pochopíte, proč lidé dělají a říkají věci, které dělají. Nakonec většina z nás už empatii má, ale někdy se pohřbí a teď je čas ji probudit.

Naučme se, jak projevovat empatii, a udělejme svět lepším místem.

1. Vyzkoušejte si, jak je možné, že se empatie projevuje. Vžijte se na chvíli do jejich situace

O tom je empatie. Když se dva lidé hádají, problém je v tom, že nevidí úhel pohledu toho druhého.

Jistě, jeden člověk si může myslet, že má pravdu, ale to neznamená, že pocity toho druhého nejsou platné. Je velmi důležité, abyste se snažili přemýšlet o tom, jak se cítí druhá osoba a proč se chová určitým způsobem. Vžijte se do jeho pozice.

2. Zmlkni na chvíli

Pardon, možná to bylo trochu drsné... ale, bylo? Pokud jde o empatii, budete muset přestat mluvit.

Počkejte, samozřejmě můžete stále mluvit, ale pokud chcete skutečně projevit empatii, musíte naslouchat. Jak můžete druhému člověku porozumět, když mluvíte jen vy? Než začnete mluvit o sobě, nadechněte se a snažte se druhému člověku skutečně naslouchat.

3. Ujistěte se, že skutečně nasloucháte

Pokud chcete projevit empatii, musíte být upřímní. Pokud s vámi někdo mluví, naslouchejte. Ne, to neznamená, že byste měli každých pár vteřin telefonovat a říkat "jo," aby to vypadalo, že jste u toho.

Potřebujete být aktivním posluchačem. Pokud tomu tak není, chováte se falešně.

4. Ukažte, že vás to zajímá

Kromě toho, že budete aktivním posluchačem, musíte také ukázat, že vás zajímá, o čem mluví. Pokud se vám někdo svěřuje s osobním problémem, zjevně se necítí dobře a hledá podporu.

Ukažte, že jste jeho oporou. Položte jim otázky typu: "Jak se cítíte?" nebo "Mohu vám nějak pomoci?". I setkání s nimi na kávu může výrazně pomoci. Někdy lidé chtějí být jen vyslyšeni a to jim stačí. Ne vždy chtějí radu.

5. Uznejte jejich pocity

Pokud někdo prochází osobním bojem, cokoli cítí, je platné.

Jen proto, že vy jim plně nerozumíte, neznamená, že nemohou cítit smutek, hněv nebo jinou emoci. Musíte uznat jejich pocity a dát jim najevo, že to, co cítí, je v pořádku.

Každý z nás zpracovává situace jinak. Pokud například někdo přijde o svého domácího mazlíčka, může cítit smutek, vztek nebo úzkost. Každý je jiný, a to je v pořádku.

6. Pokládejte více otázek

Obvykle, když vidíme, že se lidé potýkají s problémy, máme tendenci vyhýbat se kladení příliš mnoha otázek. Buď se nechceme příliš angažovat, nebo si myslíme, že je neslušné klást otázky, ale právě to je potřeba udělat. Musíte se ptát.

Jak jinak budete moci projevit podporu, když nebudete vědět, co se děje? Samozřejmě nemusíte hned klást intimní otázky, ale otázka "co se stalo?" je skvělým začátkem.

7. Všechny otázky nechte otevřené

Vaším cílem je, aby se vám dotyčný svěřil. Pokud budete klást otázky typu ano nebo ne, daleko se nedostanete. Pokud se chcete naučit projevovat empatii, nechte otázky otevřené.

To znamená, že na otázky, které budete klást, nelze odpovědět pouze ano nebo ne. Místo toho vám musí dát alespoň jednu větu. Díky tomu jim pomůžete dostat ze sebe všechno.

8. Přestaňte soudit

Poslouchejte, všichni se navzájem soudíme, na tom se nic nezmění. Nebudeme vám tedy říkat, abyste přestali lidi odsuzovat, obecně. Ale když se snažíte projevit empatii, nesuďte je v tu chvíli.

Musíte se projevit jako čistý štít. Nechte svou kritiku za dveřmi a skutečně se soustřeďte na to, abyste se snažili pochopit, čím procházejí, pouze z jejich perspektivy *bez toho, abyste je za to soudili!*.

Musíte nesouhlasit s tím, jak se cítí nebo jak situaci řeší, ale na tom nezáleží.

Potřebujete se s touto osobou spojit. Zkuste se zamyslet nad tím, proč se zachovala tak, jak se zachovala. Pokud je nebudete odsuzovat, budete schopni pochopit, proč reagovali právě takovým způsobem.

10. Jak se zachovat? Nemluvte o sobě

Ne, toto není soutěž o nejsmutnější příběh. Pokud někdo prochází těžkou situací, není čas používat sebe jako přirovnání nebo se předvádět.

Musíte se zaměřit na jeho problém. Ve chvíli, kdy mluvíte o sobě, jste ztratili okamžik a snažili jste se převést pozornost na sebe. Nejde o vás.

11. Vyzkoušejte si, jak je to s vámi. Zpochybněte své vlastní předsudky

Všichni máme svá přesvědčení, a když se snažíte projevit empatii, vaše přesvědčení bude zpochybněno. To teď není špatně, ve skutečnosti je to skvělé. Nejenže pracujete na projevování empatie, ale také rozvíjíte sami sebe.

Všichni jsme v určitém smyslu zaujatí, ale když se sami sebe zeptáte, proč si myslíte právě to, co si myslíte, pomůže vám to stát se všestranně rozvinutým člověkem.

12. Jaké jsou vaše názory? Chovejte se k nim důležitě

Chcete-li projevit empatii, musíte se k nim chovat, jako by byli nejdůležitější osobou v místnosti. Veškeré rozptýlení nechte za dveřmi, protože je nebudete potřebovat

Právě teď jim musíte věnovat plnou pozornost. Jen tak se budou cítit pohodlně, když se vám otevřou. Navíc tím dáte najevo, že se vůči nim nechováte nadřazeně.

13. Budete muset trénovat

Projevování empatie správným způsobem není něco, co se vám podaří ze dne na den. Ano, většina z nás je přirozeně empatická, ale k jejímu účinnému projevování budete potřebovat určité dovednosti.

Samozřejmě, že pomocí těchto tipů budete empatii vhodně projevovat, ale bude trvat nějaký čas, než se vám to podaří.

14. Empatie se projevuje i v případě, že se vám podaří empatii projevit. Nesnažte se řešit jejich problém za ně

Když za vámi někdo přijde s problémem nebo cítíte, že se trápí, je přirozené, že chcete, aby se to zlepšilo. To je příjemná vlastnost, ale ne vždy je to to, co chtějí nebo potřebují.

Vyhněte se snaze vyřešit problém za ně. Jednoduše jim naslouchejte, a pokud vás požádají o radu, můžete jim ji poskytnout. Neskákejte jim rovnou do řeči a neříkejte svůj názor, pokud o něj nejsou požádáni.

15. Jak se naučit číst v jejich jazyce? Naučte se číst řeč těla

Řeč těla člověka může hodně napovědět o tom, co skutečně cítí. Až příliš často se snažíme skrýt, co se děje, a předstíráme, že je vše v pořádku.

Nasadíme statečnou tvář a snažíme se s tím vyrovnat. Když se ale naučíte projevovat empatii, dokážete to všechno prolomit a rozpoznat, že s daným člověkem není něco v pořádku. V některých ohledech je ani nemusíte tak dobře znát, řeč jejich těla vám řekne vše, co potřebujete vědět.

Vyhledávejte vyhýbání se očnímu kontaktu, vrtění se, pokládání rukou přes tělo, tření ucha nebo nosu, hraní si s oblečením nebo vlasy. To všechno jsou techniky odvádění pozornosti, které ukazují, že to, co vám říkají, není úplně pravdivý obraz.

Slovně se můžete zaměřit také na rychlé mluvení, koktání nebo klopýtání ve slovech, zdání roztěkanosti nebo tiché mluvení.

Jak se liší empatie a sympatie?

Tyto dva pojmy se často zaměňují, ale ve skutečnosti se výrazně liší. Je důležité znát rozdíl, abyste skutečně pracovali na tom, jak projevit empatii, a ne jak se stát sympatičtějším.

Když projevujete sympatie, vidíte věci ze svého úhlu pohledu. Ano, vyslechli jste si, jaká je situace, a soucítíte tak, že přemýšlíte o tom, jak byste se cítili ve svém vlastním těle.

Ale když projevujete soucit , nejste ve své mysli ani ve svém těle, ale v jejich - obrazně řečeno. Vžíváte se do jejich pozice, ne do své vlastní.

Vidíte ten jemný rozdíl?

Oboje jsou důležité dovednosti, které je třeba mít, ale jsou potřeba v různých chvílích. Když potřebujete projevit empatii, musíte nechat své vlastní soudy, názory a pohledy za dveřmi a jednoduše se zaměřit na druhého člověka. Pokud však projevujete soucit , soucítíte kvůli svým vlastním názorům a stanoviskům.

Pokud budete umět projevovat empatii, budete moci žít plnohodnotnější a zdravější život. Její rozvoj vám zabere nějaký čas, ale všechno zvláštní vyžaduje čas.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash