10 Jednorázových věcí, které byste měli okamžitě přestat používat

Foto: Unsplash

10 Jednorázových věcí, které byste měli okamžitě přestat používat

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Zahlcení odpadky

Všichni používáme jednorázové věci: kupujeme si kávu v jednorázových kelímcích po cestě do práce, objednáváme si doručení produktů z obchodů v polyethylenových sáčcích, nosíme si do tělocvičny vodu v jednorázových plastových lahvích, někteří lidé si dokonce čistí boty jednorázovými vlhčenými ubrousky. Jednorázové předměty vyhazujeme průměrně již 10 – 15 minut poté, co se nám dostanou do ruky. Rozkládat se ale budou podstatně déle! Například papír se rozkládá 2 – 10 let, polyethylenové sáčky zhruba 200 let a plastové nádobí průměrně až 500 let!

Odpadky se hromadí, skládky rostou a oceány jsou čím dál více znečištěné. Ničíme si zdroje, bez kterých se neobejdeme. Přitom je málokdo připraven opustit komfortní život hned teď, aby ochránil planetu nejen v těchto dnech, ale i ve vzdálené budoucnosti. Nicméně můžeme snížit množství odpadu – stačí mírně upravit své zvyky. Například můžeme vyměnit část jednorázových produktů za ty, které se dají používat opakovaně a dlouhodobě. Pomůžeme tím nejen přírodě, ale i sobě. Produkty určené k dlouhodobému užití bývají ve výsledku daleko ekonomičtější.

1) Polyethylenové (jednorázové) sáčky

Desítky jednorázových sáčků můžeme vyměnit za jednu látkovou tašku. Lépe zvládne udržet váhu veškerých nákupů a vydrží déle než rok. Vyrábějí se s veselými potisky, takže Vám i zvednou náladu. Místo papírových tašek se také dají opakovaně používat látkové. Látkové tašky jsou prodyšnější, takže se ovoce; zelenina; ořechy a další produkty po cestě z obchodu nezapaří. Když tašku ušpiníte, po vyprání ji můžete používat dále.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

2) Plastové lahve na vodu

Lahve na pitnou vodu jsou obvykle vyráběny z polyethylentereftalátu (PET). Tento materiál je recyklovatelný. Jenže ne všechny plastové odpadky skončí v určené popelnici, aby mohly být opakovaně použity. Nejčastěji jsou vyhozeny do nejbližšího libovolného koše. Skvělou náhradou může být láhev určená k opakovanému použití. Můžete si vybrat z mnoha druhů a najít tak lahev s hrdlem, které Vám nejvíce vyhovuje. V létě je navíc skvělou výbavou termoska, která udrží vodu chladnou i ve velkém horku.

3) Kelímky na kávu

Pokud si myslíte, že kelímky na kávu jsou z ekologického hlediska neškodné, byly jste mystifikováni. Jsou sice skutečně vyráběny z rozložitelné celulózy, ale zevnitř jsou pokrývány polypropylenem, aby se nerozmočili. Jsou tedy vyráběny ze slisovaného papíru a plastu a nelze je recyklovat. Při výrobě papírových kelímků se dále používá Bisfenol-A. Odpadky se později bohužel dostávají do moře a ohrožují většinu tamních živočichů.

Nemusíte se ale bát objednat si nápoj s sebou. Prostě u sebe noste termohrnek a požádejte obsluhu v kavárně, aby Vám kávu připravila do něj. Mimochodem, některé kavárny poskytují slevy na nápoje, které si odnesete ve vlastním kelímku. Nejenže ulevíte planetě, ale ještě ušetříte.

4) Vatové tyčinky do uší

Někteří ORL lékaři jsou přesvědčení, že čištění uší vatovými tyčinkami je nebezpečné. Nejsou schopny uši zcela vyčistit. Také Vám mohou v uších zůstat nepatrné zbytky vaty, které se slepí a vytvoří v uchu zátku.

Pokud tyčinky používáte za jiným účelem ( úprava make-upu či ošetřování drobných ran), zvolte opakovaně použitelné. Stačí oba konce obalit trochou vaty, a pak vyhodit jen vatu a tyčinku si ponechat. Pokud se s tím nechcete obtěžovat, kupte si tyčinky z bio materiálů, které se rozkládají.

5) Plenky a vložky

Tyto hygienické pomůcky značně usnadnily život milionům žen a mladých rodičů, ale poškozují životní prostředí stejně jako plastové sáčky.

Nemusíte se nutně vracet k bavlněných zavinovacím plenám, které je třeba neustále prát a žehlit, aby se situace zlepšila. Bohatě postačí, když si koupíte pleny, které se dají použít několikrát. Prodávají se ve spoustě obchodů s dětskými potřebami.

Alternativou tamponů je menstruační kalíšek. Vydrží Vám až pět let! Kromě toho se dají v lékárnách koupit vložky k opakovanému použití.

6) Brčka

V některých eko-friendly kavárnách zákazníkům nabízejí opakovaně použitelná kovová či skleněná brčka, ale pouze k nápojům, které vypijete v kavárně. Pokud si rádi kupujete kávu nebo džus s sebou, raději si kupte vlastní nerezové brčko a noste jej u sebe.

Můžete využít ještě jinou variantu – těstovinové trubičky. Sice je nelze použít na horké nápoje, ale na šťávy, limonády či ledový čaj se skvěle hodí. Jestliže plánujete eko večírek, mohou se skvěle hodit do koktejlů.

7) Vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky obsahují umělá vlákna, která se rozkládají několik desetiletí. Již dávno byla vymyšlena alternativa, která je pro přírodu daleko bezpečnější – obyčejný bavlněný kapesník.

Pokud potřebujete něco vydezinfikovat, stačí na něj nanést antiseptický gel na ruce, který je k sehnání v každém supermarketu či lékárně.

8) Houbička na nádobí

Obyčejné houbičky na nádobí se nerozkládají přirozeným způsobem a nejsou vhodné pro další zpracování. Přitom se většinou dají používat maximálně pár týdnů.

Pokud chcete řešit problémy radikálně, můžete si koupit obyčejnou nebo stolní myčku na nádobí. U pořizované myčky se pak zaměřte také na srovnání modelů podle spotřeby a dalších důležitých parametrů. Stolní myčka se navíc nenapojuje na vodovodní potrubí. Další funkční variantou je dřevěný kartáč s přírodními štětinami. Na rozdíl od houbičky neabsorbuje zápach a poslouží více než rok.

9) Čajové sáčky

Papírové čajové pytlíky jsou bez problému. Rozkládají se rychle a beze stopy. Avšak pyramidky z plastové síťky zůstanou na skládce ještě několik set let.

Pokud pijete čaj rádi a často, kupte si kovové sítko a sypané čajové směsi. Prodávají se na váhu. Tato varianta je nejen ekologičtější, ale také chutnější.

10) Potravinová fólie

Aby Vám jídlo vydrželo čerstvé, nemusíte nutně používat potravinovou fólii. Fungují také opakovaně použitelné voskové ubrousky. Vyrábějí se z bavlněné látky, kterou za tímto účelem impregnují směsí vosku, přírodní pryskyřicí ze dřeva nebo olejem.

Tato alternativa potravinové fólie se snadno myje i skladuje: Když je suchá tak ztvrdne a zabere málo místa. A když si ji potřebujete nějak zformovat, bohatě stačí zahřát ji třením rukou.

Zdroje: lifehacker.ru; Unsplash

Podobné články