10 Způsobů, jak překonat osamění

Foto: Freepik

10 Způsobů, jak překonat osamění

Jedním z mnoha nepříjemných dopadů pandemie koronaviru je další skrytá epidemi – epidemie osamění. Možná jste už nějakou dobu neviděli přátele a blízké osobně. Nebo možná pandemický stres vytvořil napětí ve vaší domácnosti, takže se i přes to, že nebydlíte sami, cítíte osamělí a frustrovaní. Cítíme touhu vrátit se „k tomu jak to bylo před tím“ a chybí nám i ty nejmenší sociální interakce. Dlouhodobý pocit osamění na nás může zanechat hluboké psychické šrámy a v krajních případech může vést i k fyzickým projevům, jakými jsou různé druhy bolesti, nebo problémy se spánkem.

Následujících 10 tipů vám poradí, jak s osaměním úspěšně bojovat.

Přehoďte výhybku

Být sám nemusí být tragédie. Každý v životě potřebuje různou mírů sociálního kontaktu. Jste-li extrovert, zvyklý trávit se svými přáteli téměř každý večer, může vám interakce jednou týdně připadat málo. Pro jiné může ale být jeden večer s kamarádem týdně tak akorát sociálního kontaktu.

Pro většinu lidí jsou blízké vztahy důležitou součástí života a potřebují je, aby se jim spokojeně dařilo. V Maslowově pyramidě potřeb je láska a pocit, že někam patříme, zařazeno na stejné úrovni jako jídlo a přístřešek. To ale ještě neznamená, že ze samoty nemůžeme čerpat. Samota vytváří příležitosti pro sebeobjevování, kreativní myšlení a sebereflexi.

Až se příště začne osamělost drát na povrch, pokuste se jí přijmout. Zkuste se zaměřit na starý koníček, který jste dávno opustili. Můžete se vrátit k psaní poezie, malování… Ať už se rozhodnete dělat cokoli, hledání způsobů, jak maximálně využít svůj čas, vám může pomoci přehodit mentální výhybku a vnímat samotu jako něco, z čehož můžete mít prospěch.

Obklopte se zvukem

Když se cítíte osaměle a máte pocit, že z vaší malé bubliny není úniku, zvuk může pomoci toto změnit. Zvuk pomáhá vyplnit prostor ve vašem prostředí a myšlenkách, takže se zdá méně ohromující. Hudba může zvýšit vaši náladu a motivovat vás, zatímco audioknihy mohou poskytnout rozptýlení a dočasný únik. Můžete také využít současného trendu podcastů a informovat se o všelijakých tématech. Oblíbený film nebo seriál vás mohou uklidnit a dostat do pohodové nálady.

Zůstaňte ve spojení

Není vždy možné trávit čas s přáteli a rodinou, bez ohledu na to, jak moc vám chybí a chcete je vidět. Stále si můžete zachovat blízkost, i když je nevidíte osobně. Vaše interakce mohou vypadat trochu jinak, ale stále udržíte spojení, a to je důležité. Snažte se pravidelně spojovat s důležitými lidmi ve vašem životě. Pokud jste dříve trávili neděle se svou rodinou, můžete místo toho každou neděli domluvit video chat.

Jen si s někým textovat se někdy může jevit jako nejjednodušší způsob připojení, ale nepodceňujte sílu slyšet hlas milovaného člověka. I 10minutový hovor vám může pomoci ulehčit osamělost - pro vás i pro ně.

Virtuální události se těm skutečným sice nevyrovnají, ale stále mohou mít výhodu. Spousta skupin byla během pandemie nucena přesunout se do online prostoru, takže stojí za to zkontrolovat Facebook nebo knihovny a další komunitní centra, kde najdete informace o virtuálních fitness skupinách, knižních klubech, prohlídkách muzeí a dalších setkáních a společenských příležitostech.

Využijte své interakce na maximum

Pouhé trávení času s ostatními nemusí vždy ulevit osamělosti, protože na kvalitě vašich interakcí často záleží víc než na počtu. Proto se můžete cítit osaměle ve velké skupině náhodných známých, ale naplní vás klidný večer se svým nejbližším přítelem.

To, jak trávíte čas s ostatními, můžete také změnit. Někdy možná potřebujete nějakou společnost a cítíte se dobře, když sledujete film s kamarádem nebo sdílíte prostor při práci nebo procházení sociálních médií. Pokud ale toužíte po hlubším propojení, můžete si se svými blízkými promluvit o svých emocích, sdílet je s nimi, nebo se bavit o důležitých tématech, jako o práci, kreativních projektech, či společných zájmech.

Provětrejte se

Změna prostředí vás může rozptýlit a zmírnit nepříjemné pocity z osamělosti.

Možná ještě nemůžete pracovat ve své oblíbené kavárně, užít si oběd s přáteli, nebo posedět večer u piva. Ale vylézt z vlastního brlohu a připomenout si, že se svět tam venku ještě nezhroutil, vám může pomoct vyrovnat se s pocitem odříznutí od světa.

Hledejte ve svém okolí zajímavá místa: nové cyklostezky, naučné stezky, zrekonstruované parky, místa poblíž vašeho bydliště, kam jste se vždycky chtěli podívat, ale zatím jste nenašli vhodnou příležitost.

Probuďte v sobě umělce

Kreativní aktivity jako umění, hudba a psaní pomáhají mnoha lidem vyrovnat se s izolací a orientovat se v pocitech osamělosti. Umělecké úsilí vám pomůže vyjádřit emoce beze slov, což může mít velkou výhodu, když se je budete snažit nahlas sdílet.

Tvorba vám také může zanechat pocit naplnění a uspokojení, emoce, které by mohly zpochybnit převládající náladu osamělosti a smutku.

Pouvažujte o zvířátku

Ne každý má prostředky nebo schopnost pečovat o domácího mazlíčka, takže to není strategie pro všechny. Pokud jste ale už v minulosti uvažovali o takovémto rozšíření rodiny, pomoc od pocitů osamění může být dalším plus.

Domácí mazlíček nemusí být schopen mluvit, ale stejně vám poskytne pocit společnosti. Přítomnost dalšího živého tvora vás může uklidnit a jejich dovádění vám může pomoci zvednout náladu a zmírnit stres, jak to mohou potvrdit tisíce videí na internetu. Je ale důležité myslet na to, že s každým mazlíčkem přichází nejen radost, ale i povinnosti.

Bonusem při osvojení psa je, že vám dává důvod, proč trávit více času venku.

Odpojte se od sociálních sítí

Zatímco sociální média se často jeví jako lákavý způsob udržování kontaktů s blízkými, někdy mohou zvýšit pocit osamělosti.

Šťastný a bezstarostný příspěvek milovaného člověka může budit dojem, že vy mu vůbec nechybíte. Vidět ostatní sdílet své úspěchy vás nutí se neustále porovnávat. Sociální média samozřejmě nikdy neukazují celý obrázek, ale enormní zkreslení, které poskytují nám ne vždy připadá zřejmé, zejména ve chvílích fyzické nepohody.

Stručně řečeno, nikdy neuškodí zavřít tyto aplikace a místo toho svým blízkým raději zavolat.

Dělejte to, co milujete

Osamělost může zaměstnat vaše myšlenky do bodu, kdy je obtížné myslet na cokoli pozitivního. Oblíbené koníčky přesto mohou vyplnit čas, dokud znovu nebudete moci vidět své blízké. Dělání věcí, které vás baví, ať už se jedná o sport, videohry, nebo kreativní činnost, vám pomáhá vytvořit pocit „normálnosti“ a upevnit rutinu.

Nezapomeňte na koníčky a relaxační aktivity slouží také jako péče o sebe sama, která hraje důležitou roli v celkové pohodě.

Vyhledejte pomoc

Pokud vás osamělost dlouhodobě zanechává s pocity beznaděje, je zcela přirozené vyhledat trochu nadstandartní pomoci. Spojit se s psychologem není v dnešní době žádnou potupou a o nepříjemných situacích spojených s pandemií to platí dvojnásob.

Zdroje: healthline.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář