3 způsoby, jak zášť ohrozuje vaše vztahy

Foto: Unsplash

3 způsoby, jak zášť ohrozuje vaše vztahy

Frustracím se nevyhnete v žádném vztahu, zejména v případě blízkých přátelství nebo romantických partnerů. Prostor mezi lidmi bude vždy živnou půdou pro nedorozumění a nepochopení. Bylo by nemyslitelné, aby i ten nejzdravější intimní vztah nezažíval intenzivní frustrace nebo zraňující momenty.

Než však budete číst dál, věnujte chvíli času a odpovězte si na tuto otázku:

Když se cítíte někým ukřivděni, ukládáte si frustraci do zásoby, nebo ji s dotyčnou osobou zpracováváte a řešíte?

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Vyhraďte si čas. Odpověď na tuto otázku nakonec rozhodne o tom, zda dokážete udržet zdravou intimitu, nebo ne.

Obvyklé reakce na frustraci

Protože frustrace je přirozenou součástí každého vztahu, podívejme se na tři typické reakce na ni:

1. Ghosting

Ghosting je jednou z nejčastějších reakcí, když se něco nepovede. Pokud se vztah stane frustrujícím nebo vyvolávajícím úzkost, ghoster bez vysvětlení uteče. Ghostři tvrdí, že nechtěli dotyčnému ublížit. Ironií je, že ghosting je jednou z nejbolestivějších věcí, kterou můžete udělat někomu, s kým jste měli intimní vztah. V konečném důsledku ghoster chrání pouze sám sebe - nikoliv osobu, kterou ghostoval.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

2. Přenášení viny

Blame-shifters si najdou důvod, proč ukončit vztah bez konfrontace. Mohou obviňovat společnost, rodinu nebo své dětství. Mohou dokonce obviňovat sami sebe ("To ne ty, to já"). Jejich cílem je nechat člověka jemně padnout; nakonec je svalování viny nejčastěji svolením být krutý bez následků.

3. Sbírání zášti

Na první pohled se sběratelé zášti jeví jako lidé, kteří se rádi usmívají, jsou vždy ochotni vyjít vstříc a jako poslední vyvolávají konfrontaci. Ale pozor, za jejich napjatým úsměvem se skrývá nabitá zbraň; každá kulka, uložená zášť, míří přímo na vás. Ať už vás budou strašit duchem, nebo přesouvat vinu, výsledek je stejný: vztah skončí špatně.

Záporná skládka

Neodlehčená frustrace může přerůst v epickou zášť, která po uložení nabývá na síle a toxicitě. S narůstajícím tlakem mohou i ta nejjednodušší nedorozumění vyvolat výbušné reakce:

  • Šel jsi pozdě... už zase.
  • Neodpověděl jsi mi na esemesky... už zase.
  • Byl jsi necitlivý... opět.

Záškodníci jsou obvykle na konci svých sil; jejich trpělivost došla. Vzhledem k tomu, že neodstraněný tlak je tak značný, cítí se oprávněni vylévat svou zášť v podobě záchvatů vzteku, výbušných hádek a slov, jejichž cílem je maximálně ublížit.

Nejvíce šokující je, že se záštiplní lidé cítí oprávněni způsobit škodu. I když shazování zášti přináší určitou úlevu, jejich vybití je tak toxické, že často nenapravitelně poškodí vztahy.

5 způsobů, jak lépe zvládat frustraci ve vztazích

  1. Včas se ozvěte: Neskladujte frustraci. Řešte ji včas a může intimitu spíše posílit než zničit.
  2. Napište dopis: Psaní dopisů vám dává možnost utřídit si své pocity a uvědomit si, jak se vyjadřujete. Pokud se obáváte svého tónu, můžete dát dopis přečíst příteli ještě před jeho doručením.
  3. Najděte si mediátora: Mediátor, profesionál nebo dobrý přítel, který může konflikt zprostředkovat, vnese do konfliktu větší jasnost a směr. A co je nejdůležitější, může vás nasměrovat k oboustranně přijatelnému řešení.
  4. Přidejte se ke skupině: Skupinová terapie je nejlepší léčbou pro posílení komunikačních dovedností, stanovení hranic a navázání zdravé intimity.
  5. Přijměte odpovědnost: Pokud jste někomu ublížili, nebuďte tvrdohlaví! Omluvte se a udejte tón zdravému usmíření. Převezměte iniciativu. Chyby jsou přirozené; jejich společné promyšlené zpracování vás nakonec sblíží.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: