4 typy sobců a jak s nimi jednat

Foto: Unsplash

4 typy sobců a jak s nimi jednat

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Sebestřední lidé se vyskytují v mnoha podobách, z nichž každá má své záhadné vlastnosti. Ale nebojte se, existuje několik způsobů, jak je odhalit a zneškodnit.

Pan/paní úžasný
Tento člověk, známý také jako narcista, očekává, že budete obdivovat jeho existenci. Sebevědomí z této osoby čiší jako čerstvě nastříkaná láhev febrízu. Ve skutečnosti je narcismus až do své původní podoby poruchou osobnosti. Nenechte se tím však odradit, protože existují způsoby, jak jim můžete čelit. Jedním z příkladů narcistova sobectví je to, že vás dokáže využít pouze pro své vlastní výhody a potřeby. Abyste je odzbrojili, musíte dát na první místo sebe, jinak jim dáváte přesně to, co chtějí. Vždy mějte na paměti, že u narcisty může být vždy skrytý motiv.

Manipulátor
Tyto typy lidí přesně vědí, jak dosáhnout toho, co chtějí, a budou nám říkat to, co chceme slyšet, bez ohledu na to, zda to myslí vážně, nebo ne. Chcete-li dekódovat manipulátora, věnujte pozornost jeho jednání. Zasypali vás chválou, aby se poté, co dosáhnou svého, stali chladnými a odtažitými? Všímáte si tohoto vzorce pokaždé, když se objeví? Pokud ano, distancujte se od nich. Pokud o vás budou vědět méně, nebudou mít čím manipulovat.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Mučedník
Tento člověk si zřejmě myslí, že vše, co dělá, dělá ve prospěch druhých, nebo že úspěch druhého člověka je jeho zásluha - a nebude mít problém to vyjádřit. Příkladem mučedníka je člověk, který si myslí, že bez něj se věci rozpadnou. Chtějí být příčinou úspěchu, ale pokud někdy dojde k neúspěchu, rychle se vyhýbají tomu, aby za něj převzali odpovědnost. Mučedníci projevují nadměrné sebeobětování, aby působili jako dobrý člověk nebo dokonce světec. Nepodléhejte jejich zbytečné lítosti nebo sebechvále. Uvědomte si také, že dokonalost neexistuje a je iracionální, aby byl někdo vždy tak dobrý nebo svatý, jak by si přál, abyste si mysleli.

Maniak na kontrolu
Kontrolující lidé mohou způsobovat frustraci, protože chtějí mít vždy navrch. Snaží se předvádět kontrolu ve všem, co dělají. Pokud se něco nevyvíjí směrem, kterým chtějí, budou se ze všech sil snažit situaci přesměrovat a nechat ji plynout tak, jak se jim líbí. Ukažte jim, že máte kontrolu nad svým životem a že nejste jejich malá loutka, která bude dělat, co se jim zlíbí. Zavedení vlastní sebekontroly vás nejen osvobodí od jejich dusivých návyků, ale také jim ukáže, že jejich potřeba kontroly není vždy žádoucí a oceňovaná.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články