5 jednoduchých návyků, které vám usnadní život

Foto: Unsplash

5 jednoduchých návyků, které vám usnadní život

Když přemýšlíme o vytváření návyků, často myslíme nejprve na tvrdé a složité návyky, jako je každodenní chození do posilovny.

Neměli bychom však přehlížet hodnotu jednoduchých návyků. Jejich vytvoření může být mnohem snazší, a přesto mohou mít významný přínos.

Přemýšlejte o těchto myšlenkách. (Pokud patříte k lidem, kteří se rádi řídí pokyny tak, jak jsou napsány, můžete si osvojit přesně tyto návrhy. Pokud si rádi děláte věci po svém, doufejme, že náměty podnítí vaše vlastní nápady).

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

1. Kdykoli vám někdo podá důležitý papír, vyfoťte si ho

Včera jsem musela vyhrabat zprávu z kolonoskopie, kterou jsem podstoupila před šesti lety. Očekávala jsem, že ji můj lékař bude mít, ale změnil počítačový systém a informace už neměl. Proto chtěl moji kopii. Přála jsem si, abych si ji vyfotila a mohla si ji vytáhnout na telefonu.

Podobně si lidé často zapisují jména, e-mailové adresy, časy schůzek nebo jiné důležité informace na kartičky nebo lístečky. Někdy si poznámky píšeme sami pro sebe na útržky papíru během telefonních hovorů. Ve všech těchto případech si zvykněte pořizovat fotografie. Obvykle je pak snazší fotografii najít (zejména pokud používáte službu, jako je Fotky Google, která má funkce vyhledávání). Pokud originál ztratíte, nebude to vadit.

2. Naplánujte si zdravotní prohlídky na stejný den každý rok

Může být těžké dostat se ke zdravotním kontrolám, jako je například mamografie. Je pravděpodobnější, že se budeme držet nějakého zvyku, pokud bude mít stálý záchytný bod - například když si vždy první pondělí v dubnu zajdete na mamograf. Většina z nás pociťuje únavu z rozhodování, proto odstraňte rozhodnutí, kdy jít.

3. Když jste v jakémkoli hotelovém pokoji, dejte si klíče na určité místo

Mnozí z nás mají místo, kam odkládají klíče, když vejdou do svých domovních dveří. Možná máte háček nebo misku na stolku ve vstupní hale. Když jste v hotelu, takové místo neexistuje - vytvořte si ho tedy. V míře, v jaké to jde, ho udělejte stejné bez ohledu na styl hotelového pokoje, na kterém se nacházíte. Můžete si s sebou vzít i nějakou malou nerozbitnou misku. Aby návyky fungovaly, potřebují tento typ konzistence a nápovědy.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Před několika měsíci jsem strávil 20 minut hledáním klíčů od auta z půjčovny v hotelovém pokoji. Nějakým způsobem skončily v lůžkovinách! Nikdo nechce přijít o drahocenný čas na dovolené, spolucestující se na vás budou zlobit, a pokud se jedná o pracovní cestu a vy kvůli tomu přijdete pozdě, může to být další stres nebo se zvýší pravděpodobnost, že se vám ze spěchu stane nehoda. (Variantu tohoto tipu jsem poprvé slyšela od autorky Gretchen Rubinové.)

4. Vytvořte si opakovaně použitelný kontrolní seznam a důslednou rutinu pro každý odjezd z domova na cestu

Existuje dobrý výzkum, který ukazuje, že jednoduché kontrolní seznamy jsou vynikajícím nástrojem seberegulace. Nevymýšlejte znovu kolo, když se zavíráte doma, abyste mohli odjet. Vytvořte si kontrolní seznam toho, co musíte udělat, a postupujte podle něj ve stejném logickém pořadí pokaždé, když se vydáte na cestu.

Například se ujistěte, že jsou zadní dveře zamčené, všichni máte své průkazy a jsou aktuální, klimatizace je nastavena na prázdninový režim a bezpečnostní kamery jsou funkční a jsou v nich nové baterie. Tím se zbavíte stresu, protože na nic nezapomenete, a každý člen rodiny může mít své vlastní povinnosti.

5. Když se každý den znovu setkáváte, pozdravte své blízké pozorně a pozitivně

Výzkum průkopnického odborníka na vztahy Johna Gottmana ukazuje, že naše každodenní "shledání" jsou důležitými momenty pro celkové zdraví vztahu. Když se na konci pracovního dne znovu setkají, šťastné páry mají tendenci se pozitivně a s vědomím pozdravit. Věnují si alespoň krátkou a pozornou pozornost a nezačnou si hned stěžovat, například na to, jak špatná byla cestou domů doprava.

Ať už jsou vaše okolnosti jakékoli, když se po několikahodinovém odloučení znovu setkáte se svým partnerem a dětmi, pozdravte je v duchu a pozitivně.

Proč by vám tyto návyky mohly prospět

  1. Tyto návyky řeší "úniky produktivity", jako je lovení e-mailové adresy, kterou vám někdo napsal na papírek, nebo nutnost zavolat, abyste si ověřili čas schůzky, který byl napsaný na kartičce, kterou jste ztratili.
  2. Jednoduché, ale účinné návyky vám pomohou rozvíjet vaši identitu kompetentního dospělého člověka. Výzkumy ukazují, že to, co děláme, ovlivňuje to, jak myslíme, přinejmenším stejně jako to, jak myslíme, ovlivňuje to, co děláme. Když se budete chovat jako kompetentní dospělý člověk, budete se tak cítit.
  3. Jednoduché i složité návyky fungují stejně. Když nějaký návyk vykonáváte důsledně, časem se sníží sebekontrola potřebná k jeho vykonávání. Například nebude vyžadovat tolik duševního úsilí, abyste zavřeli doma a vyrazili na výlet.

Kterým jednoduchým návykům byste měli dát přednost?

Zvyky nám nejvíce prospívají, když se týkají něčeho důležitého nebo stresujícího. Například zdravotní prohlídky jsou samozřejmě důležité, zatímco odjezd na cesty může být ze své podstaty stresující, takže má smysl mít pro to rutinu. Nepřidávejte si stres v době, kdy už toho máte hodně na práci, kdy se vaše mysl pravděpodobně cítí přetížená a kdy je důležité, aby spolu vaše rodina vycházela.

Jaké jednoduché návyky už vám připadají automatické a ve vašem životě dobře fungují? Všechno jednoduché se počítá, například to, že vždy před spaním připojíte notebook k nabíjení. Někdy se naše návyky staly tak automatickými, že je jako návyky ani nepoznáváme. Stavte na tom, co vám již funguje. Kde máte co zlepšovat?

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: