Jak být šťastný: 25 návyků, které vám pomohou žít šťastnější život

Foto: Unsplash

Jak být šťastný: 25 návyků, které vám pomohou žít šťastnější život

Ano, je to možné

Štěstí vypadá pro každého jinak. Pro vás je to možná smíření s tím, kým jste. Nebo mít bezpečnou síť přátel, kteří vás bezvýhradně přijímají. Nebo svoboda realizovat své nejhlubší sny.

Ať už je vaše verze skutečného štěstí jakákoli, žít šťastnější a spokojenější život je na dosah. Pomoci vám k tomu může několik úprav vašich běžných návyků.

Na návycích záleží. Pokud jste se někdy pokoušeli zbavit špatného návyku, víte moc dobře, jak hluboce jsou zakořeněné.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

No a dobré návyky jsou také hluboce zakořeněné. Proč nezapracovat na tom, aby se pozitivní návyky staly součástí vaší rutiny?

Zde je několik denních, měsíčních a ročních návyků, které vám pomohou nastartovat vaše snažení. Jen nezapomeňte, že verze štěstí je u každého trochu jiná a stejně tak i cesta k jeho dosažení.

Pokud některé z těchto návyků způsobují další stres nebo prostě neodpovídají vašemu životnímu stylu, vykašlete se na ně. S trochou času a praxe přijdete na to, co vám vyhovuje a co ne.

Denní návyky

1. Vyzkoušejte si, co vám vyhovuje a co ne. Úsměv

Když jste šťastní, máte tendenci se usmívat. Ale ve skutečnosti je to obousměrné.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Usmíváme se, protože jsme šťastní, a úsměv způsobuje, že mozek uvolňuje dopamin, který nás činí šťastnějšími.

To neznamená, že musíte chodit neustále s falešným úsměvem nalepeným na tváři. Ale až se příště budete cítit na dně, usmějte se a uvidíte, co se stane. Nebo zkuste každé ráno začít tím, že se na sebe usmějete do zrcadla.

2. Cvičení

Cvičení není jen pro vaše tělo. Pravidelné cvičení může pomoci snížit stres, pocity úzkosti a příznaky deprese a zároveň zvýšit sebevědomí a štěstí.

I malá fyzická aktivita může mít vliv na zlepšení. Nemusíte trénovat na triatlon ani zdolávat skály - pokud vás to ovšem nedělá šťastnými.

Trik spočívá v tom, že se nesmíte přetěžovat. Pokud se najednou vrhnete do náročné rutiny, pravděpodobně skončíte jen frustrovaní (a bolaví).

Zvažte tyto začátky cvičení:

 • Každý večer po večeři se projděte kolem bloku.
 • Zapište se na kurz jógy nebo tai-či pro začátečníky.
 • Začněte den pětiminutovým protažením.

Připomeňte si všechny zábavné aktivity, které vás kdysi bavily, ale které ustoupily do pozadí. Nebo činnosti, které jste vždy chtěli vyzkoušet, jako je golf, bowling nebo tanec.

3. Dopřejte si dostatek spánku

Bez ohledu na to, jak moc nás moderní společnost směřuje ke kratšímu spánku, víme, že dostatečný spánek je zásadní pro dobré zdraví, funkci mozku a emoční pohodu.

Většina dospělých potřebuje každou noc asi 7 nebo 8 hodin spánku. Pokud se přistihnete, že během dne bojujete s nutkáním zdřímnout si nebo se prostě obecně cítíte jako v mlze, vaše tělo vám možná říká, že potřebuje více odpočinku.

Níže uvádíme několik tipů, které vám pomohou vytvořit si lepší spánkový režim:

 • Zapište si, kolik hodin spánku každou noc strávíte a jak odpočatí se cítíte. Po týdnu byste měli mít lepší představu o tom, jak na tom jste.
 • Jděte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů.
 • Vyhraďte si hodinu před spaním jako čas klidu. Dejte si koupel, čtěte si nebo dělejte něco relaxačního. Vyhněte se těžkému jídlu a pití.
 • Udržujte ložnici tmavou, chladnou a tichou.
 • Investujte do kvalitního ložního prádla.
 • Pokud si musíte zdřímnout, snažte se to omezit na 20 minut.

Pokud máte trvale problémy se spánkem, poraďte se se svým lékařem. Možná trpíte poruchou spánku, která vyžaduje léčbu.

4. Jezte s ohledem na náladu

Již víte, že výběr potravin má vliv na vaše celkové fyzické zdraví. Některé potraviny však mohou ovlivnit i stav vaší mysli.

Například:

 • Sacharidy uvolňují serotonin, hormon "dobré nálady". Jen omezte jednoduché sacharidy - potraviny s vysokým obsahem cukru a škrobu - na minimum, protože tento příliv energie je krátký a vy se zhroutíte. Lepší jsou komplexní sacharidy, jako je zelenina, fazole a celozrnné výrobky.
 • Lehké maso, drůbež, luštěniny a mléčné výrobky mají vysoký obsah bílkovin. Tyto potraviny uvolňují dopamin a noradrenalin, které zvyšují energii a koncentraci.
 • Vysoce zpracované nebo smažené potraviny mají tendenci zanechávat pocit skleslosti. Stejně tak vynechávání jídla.

Začněte tím, že si každý den vyberete jedno lepší jídlo.

Například vyměňte velké sladké pečivo k snídani za řecký jogurt s ovocem. I tak uspokojíte svou chuť na sladké a bílkoviny vám pomohou vyhnout se dopolednímu propadu energie. Zkuste každý týden přidat novou výměnu potravin.

5. Buďte vděční

Jediná vděčnost vám může kromě jiných výhod výrazně zlepšit náladu. Nedávná dvoudílná studie například zjistila, že praktikování vděčnosti může mít významný vliv na pocit naděje a štěstí.

Začněte každý den tím, že si přiznáte jednu věc, za kterou jste vděční. Můžete to udělat, když si čistíte zuby nebo jen čekáte, až se ozve ten uspaný budík.

Při svém denním chození se snažte sledovat příjemné věci ve svém životě. Mohou to být velké věci, jako například vědomí, že vás má někdo rád, nebo zasloužené povýšení.

Mohou to však být i maličkosti, jako například kolega, který vám nabídl šálek kávy, nebo soused, který vám zamával. Možná dokonce jen teplo slunce na vaší kůži.

S trochou cviku si možná dokonce začnete více uvědomovat všechny pozitivní věci kolem sebe.

6. Pochvalte se

Výzkumy ukazují, že provádění laskavých činů vám může pomoci cítit se spokojeněji.

Přidání upřímného komplimentu je rychlý a snadný způsob, jak někomu rozjasnit den a zároveň podpořit své vlastní štěstí.

Přilákejte dotyčného do očí a řekněte mu to s úsměvem, aby věděl, že to myslíte vážně. Možná budete překvapeni, jak dobře se budete cítit.

Pokud chcete někomu složit kompliment za jeho fyzický vzhled, nezapomeňte to udělat s respektem.

7. Zhluboka dýchejte

Jste napjatí, máte stažená ramena a cítíte, že byste se mohli "zbláznit". Všichni ten pocit známe.

Instinkt vám možná napovídá, abyste se dlouze a zhluboka nadechli a uklidnili se.

Ukazuje se, že tento instinkt je dobrý
. Podle Harvard Health mohou hluboká dechová cvičení pomoci
snížit stres.

Příště, až se budete cítit vystresovaní nebo v koncích, proveďte následující kroky:

 1. Zavřete oči. Zkuste si představit šťastnou vzpomínku nebo krásné místo.
 2. Pomalý, hluboký nádech nosem.
 3. Pomalý výdech ústy nebo nosem.
 4. Tento postup několikrát opakujte, dokud nezačnete cítit, že se uklidňujete.

Pokud se vám nedaří pomalu a rozvážně dýchat, zkuste si v hlavě při každém nádechu a výdechu napočítat do 5.

8. Přiznejte si nešťastné okamžiky

Pozitivní přístup je obecně dobrá věc, ale špatné věci se stávají každému. Je to prostě součást života.

Pokud se dozvíte nějakou špatnou zprávu, uděláte chybu nebo se prostě jen cítíte, že jste na dně, nesnažte se předstírat, že jste šťastní.

Přiznejte si pocit neštěstí a dovolte si ho na chvíli prožít. Pak se zaměřte na to, co vás k tomuto pocitu přimělo a co by mohlo být potřeba udělat, abyste se z toho dostali.

Pomohlo by vám cvičení hlubokého dýchání? Dlouhá procházka venku? Promluvit si o tom s někým?

Nechte tento okamžik odeznít a věnujte se sami sobě. Nezapomeňte, že nikdo není šťastný pořád.

9. Jak se cítíte? Veďte si deník

Deník je dobrý způsob, jak si uspořádat myšlenky, analyzovat své pocity a plánovat. A nemusíte být zrovna literární génius nebo psát svazky, abyste z toho měli užitek.

Může to být tak jednoduché, jako zapsat si pár myšlenek před spaním. Pokud vás uvádění určitých věcí v písemné podobě znervózňuje, můžete je vždy po dokončení skartovat. Důležitý je proces.

10. Jak si uspořádat pocity? Postavte se stresu čelem

Život je plný stresorů a není možné se všem vyhnout.

Není třeba. Stanfordská psycholožka Kelly McGonigalová tvrdí, že stres není vždy škodlivý, a dokonce můžeme změnit svůj postoj ke stresu.

U těch stresorů, kterým se nemůžete vyhnout, si připomeňte, že stres má každý - není důvod si myslet, že je to všechno na vás. A je pravděpodobné, že jste silnější, než si myslíte.

Namísto toho, abyste se nechali přemoci, zkuste se stresoru postavit čelem. Může to znamenat, že zahájíte nepříjemnou konverzaci nebo si dáte práci navíc, ale čím dříve se s tím vypořádáte, tím dříve se vám začne zmenšovat jáma v žaludku.

Týdenní návyky

11. Uklízení

Uklízení zní jako velký projekt, ale vyčlenění pouhých 20 minut týdně může mít velký dopad.

Co zvládnete za 20 minut? Spoustu.

Nastavte si na telefonu časovač a věnujte 15 minut úklidu určité části jedné místnosti - například skříně nebo té nekontrolovatelné zásuvky s harampádím. Dejte vše na své místo a vyhoďte nebo dejte pryč všechen přebytečný nepořádek, který vám už neslouží.

Udržujte si vyhrazenou schránku na dary, abyste si to trochu usnadnili (a nevytvářeli další nepořádek).

Zbývajících 5 minut využijte k rychlé procházce po svém obytném prostoru a ukliďte všechny zbloudilé předměty, které vám skončí v cestě.

Tento trik můžete provádět jednou týdně, jednou denně nebo kdykoli budete mít pocit, že se vám prostor vymyká kontrole.

12. Navštěvujte přátele

Lidé jsou společenské bytosti a mít blízké přátele nás může učinit šťastnějšími.

Kdo vám chybí? Oslovte je. Domluvte si schůzku nebo si prostě jen dlouze popovídejte po telefonu.

V dospělosti se může zdát, že navázat nová přátelství je téměř nemožné. Nejde však o to, kolik přátel máte. Jde o to mít smysluplné vztahy - i kdyby to mělo být jen s jedním nebo
dvěma lidmi.

Zkuste se zapojit do místní dobrovolnické skupiny nebo navštěvovat nějaký kurz. Obojí vám může pomoci spojit se s podobně smýšlejícími lidmi ve vašem okolí. A je pravděpodobné, že i oni hledají přátele.

Spřátelství se nemusí omezovat jen na jiné lidi. Podle mnoha studií mohou podobný přínos nabídnout i domácí zvířata.

Máte rádi zvířata, ale nemůžete mít domácího mazlíčka? Zvažte dobrovolnickou činnost v místním útulku pro zvířata a získejte nové přátele - jak lidské, tak zvířecí.

13. Naplánujte si týden

Cítíte se, že se v tom plácáte? Zkuste si na konci každého týdne sednout a sepsat si základní seznam na následující týden.

I když se plánu nebudete držet, vyčlenění času, kdy můžete vyprat prádlo, nakoupit potraviny nebo řešit projekty v práci, vám pomůže zklidnit mysl.

Můžete si pořídit luxusní plánovač, ale i samolepicí lístek na počítači nebo kousek papíru v kapse může udělat své.

14. Zahoďte telefon

Odpojte se od sítě. Opravdu.

Vypněte veškerou elektroniku a alespoň jednou týdně odložte na hodinu sluchátka. Budou vám k dispozici i později. Tedy pokud je ještě budete chtít.

Pokud jste se už dlouho neodpojili, možná budete překvapeni, jaký rozdíl to způsobí. Nechte svou mysl pro změnu volně bloudit. Přečtěte si. Meditujte. Projděte se a věnujte pozornost svému okolí. Buďte společenští. Nebo buďte sami. Prostě buďte.

Zní to příliš skličujícím způsobem? Zkuste to dělat kratší dobu několikrát týdně.

15. Zkuste se věnovat meditaci. Vydejte se do přírody

Podle 2016 studie může pobyt v zeleni 30 minut nebo více týdně pomoci snížit krevní tlak a depresi.

Vaším zeleným prostorem může být cokoli od parku v sousedství, přes vlastní dvorek až po střešní zahradu - kdekoli, kde můžete ocenit přírodu a čerstvý vzduch.

Ještě lepší je přidat do této směsi venkovní
cvičení, které vám přinese další výhody.

16. Prozkoumejte meditaci

Existuje mnoho metod meditace, které můžete prozkoumat. Mohou zahrnovat pohyb, soustředění, spiritualitu nebo kombinaci všech tří.

Meditace nemusí být složitá. Může být tak jednoduchá, jako když si na 5 minut v klidu sednete se svými vlastními myšlenkami. Dokonce i již zmíněná hluboká dechová cvičení mohou sloužit jako forma meditace.

17. Meditace v podobě hlubokého dýchání. Zvažte terapii

Jistě jsme šťastnější, když se naučíme zvládat překážky. Až budete čelit nějakému problému, vzpomeňte si, co vám pomohlo překonat něco podobného v minulosti. Fungovalo by to i zde? Co dalšího můžete vyzkoušet?

Pokud máte pocit, že narážíte do zdi, zvažte možnost týdenního rozhovoru s terapeutem. Nemusíte mít diagnostikované duševní onemocnění nebo zdrcující krizi, abyste mohli vyhledat terapii.

Terapeuti jsou vyškoleni k tomu, aby lidem pomáhali zlepšit dovednosti zvládání problémů. Navíc, jakmile jednou začnete, nejste povinni pokračovat.

I jen několik sezení vám může pomoci přidat do vaší sbírky emočních nástrojů nějaké nové dobroty.

18. Najděte si rituál péče o sebe

V rychlém světě je snadné zanedbávat péči o sebe. Ale vaše tělo nese tímto světem vaše myšlenky, vášně a ducha, nezaslouží si trochu péče?"

Možná je to odreagování v pracovním týdnu dlouhou horkou koupelí. Nebo přijetí rutinní péče o pleť, která vám dodá pocit rozmazlování. Nebo si prostě vyhradit večer, kdy si obléknete nejjemnější pyžamo a podíváte se na film od začátku do konce.

Ať už je to cokoli, udělejte si na to čas. Zapište si to do plánovače, pokud musíte, ale udělejte to.

Měsíční návyky

19. Co se děje? Vracejte

Pokud zjistíte, že vám každodenní skládání komplimentů přináší potřebnou vzpruhu pro vaši náladu, zvažte, zda si nevytvořit měsíční rutinu vracení peněz ve větším měřítku.

Může to být třeba pomoc v potravinové bance každý třetí víkend v měsíci nebo nabídka, že jeden večer v měsíci pohlídáte kamarádce děti.

20. Vyrazte si ven

Nemáte s kým? No, které pravidlo říká, že si nemůžete vyrazit sami?

Jděte do své oblíbené restaurace, zajděte si do kina nebo se vydejte na výlet, o kterém jste vždycky snili.

I když jste společenský motýl, strávit nějaký promyšlený čas o samotě vám může pomoci znovu se spojit s činnostmi, které vás skutečně dělají šťastnými.

21. Vytvořte si seznam myšlenek

Na schůzku dorazíte s desetiminutovou rezervou. Co s tímto časem uděláte? Vezmete do ruky mobilní telefon a projíždíte sociální sítě? Děláte si starosti s náročným týdnem, který máte před sebou?"

Převezměte kontrolu nad svými myšlenkami během těchto krátkých časových okének.

Na začátku každého měsíce si na malý kousek papíru nebo do telefonu napište krátký seznam šťastných vzpomínek nebo věcí, na které se těšíte.

Když se ocitnete v situaci, kdy čekáte na odvoz, stojíte ve frontě v obchodě s potravinami nebo máte jen pár minut času, vytáhněte seznam. Můžete ho použít i ve chvíli, kdy se prostě obecně cítíte sklesle a potřebujete změnit myšlenky.

Roční návyky

22. Jaké jsou vaše zvyky? Udělejte si čas na zamyšlení

Začátek nového roku je vhodnou příležitostí k tomu, abyste se zastavili a udělali si inventuru svého života. Vyhraďte si nějaký čas na to, abyste sami sebe dohonili podobně jako starého přítele:

 • Jak se vám daří?
 • Co jste dělali?
 • Jste šťastnější než před rokem?

Snažte se však vyhnout úskalí, že byste se za své odpovědi příliš přísně soudili. Zvládli jste další rok, a to bohatě stačí.

Pokud zjistíte, že se vaše nálada za poslední rok příliš nezlepšila, zvažte, zda si nedomluvit schůzku s lékařem nebo si nepromluvit s terapeutem. Je možné, že se potýkáte s depresí nebo dokonce se skrytým tělesným onemocněním, které ovlivňuje vaši náladu.

23. Jak se vám daří? Přehodnoťte své cíle

Lidé se mění, takže se zamyslete nad tím, kam jste směřovali, a zvažte, zda je to stále to, kam chcete směřovat. Není žádná ostuda změnit svou hru.

Odpusťte si cíle, které vám už neslouží, i když na papíře znějí hezky.

24. Vezměte si na pomoc své cíle. Pečujte o své tělo

Slyšíte to neustále, včetně několikrát v tomto článku, ale vaše fyzické a duševní zdraví jsou úzce propojeny.

Při budování návyků, které zlepší vaši spokojenost, nezapomeňte na rutinní návštěvy, abyste se postarali o své tělo:

 • navštivte svého lékaře primární péče na každoroční lékařskou prohlídku
 • dbejte na případné chronické zdravotní potíže a navštivte specialisty podle doporučení
 • navštivte svého zubního lékaře na prohlídku ústní dutiny a následné kontroly podle doporučení
 • dbejte na kontrolu zraku

25. Zbavte se zášti

To se často snáze řekne, než udělá. Nemusíte to však dělat kvůli druhému člověku.

Někdy je nabídnutí odpuštění nebo upuštění od zášti spíše o péči o sebe sama než o soucit s druhými.

Zhodnoťte své vztahy s ostatními. Chováte vůči někomu zášť nebo zlou vůli? Pokud ano, zvažte, zda se s nimi spojit a pokusit se zakopat válečnou sekeru.

Nemusí se jednat o usmíření. Možná stačí vztah ukončit a jít dál.

Pokud oslovení nepřipadá v úvahu, zkuste své pocity vyjádřit v dopise. Nemusíte mu ho ani posílat. Už jen to, že své pocity vypustíte z mysli do světa, může být osvobozující.

Zdroje: (1) https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/sleep-deprivation-and-deficiency, (2) https://www.nature.com/articles/srep28551,

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: