Každý v životě zažil situaci, kdy musel jednat s naštvaným člověkem. Nikomu to není příjemné, když ale budete dodržovat tato pravidla, bude konverzace méně nepříjemná.

1. Ovládejte své vlastní emoce

Při hádce je velice jednoduché se nechat strhnout. Tím, že na vás někdo křičí na vás vytváří tlak. Přirozená reakce je, že začneme také křičet. To není správná volba. Snažte se při hádce zachovat chladnou hlavu.

2. Pokud nejde vést racionální konverzaci.

Když jednáte s někým kdo se řídí emocemi, je těžké vést racionální konverzaci a člověka uklidnit. Pokud všechny vaše pokusy o uklidnění selžou, nebojte se konverzaci ukončit a jít pryč.

Člověka emoce často po chvíli přejdou, následně je možné s ním vést racionální konverzaci. Ukončení konverzace je často nejlepší věc, kterou můžete udělat.

3. Buďte laskavý a ohleduplný

Pokud jednáte s někým kdo je naštvaný, ideální věc, kterou můžete udělat je, být k dané osobě milý a ohleduplný.

Především neříkejte frázi "Chci vám pomoct". Vypadá to spíš jako projev nadřazenosti. I když to původně mohlo být myšleno jako projev soucitu.

4. Vnímejte obě strany problému

I když je na vás osoba z nějakého důvodu naštvaná a chová se emocionálně. Pořád je možné, že má ve skutečnosti pravdu. Nepředpokládejte, že máte automaticky pravdu. Můžete se totiž mýlit.

Snažte se racionálně pohledět na obě strany problému, zjistit proč je osoba naštvaná a jestli náhodou nemá pravdu. Nevnímejte pouze váš názor, snažte se vžít do kůže druhé osoby.

5. Pochopte problém

Když je člověk rozzuřený a naštvaný. Má obrovské problémy identifikovat a popsat v čem je problém. Typicky vysvětluje věci zmatečně, říká spoustu věcí, které nedávají smysl a nesouvisí s pointou.

Abyste mohli dané osobě pomoci, je potřeba pochopit její problém, proto je nejlepší strategie klást specifické otázky a přeformulovat odpovědi rozrušené osoby, tak aby odpovědi dávaly smysl.

Jak se vypořádat s hněvem? Měli jste někdy nepříjemný konflikt s blízkým přítelem nebo členem rodiny? Řekněte nám o svých zkušenostech v sekci komentářů níže.

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář