5 způsobů, jak překonat strach z poskytování zpětné vazby

Foto: Unsplash

5 způsobů, jak překonat strach z poskytování zpětné vazby

Všichni jsme někdy v práci ztratili klid. Každodenní zhoršení situace na pracovišti vám může pěkně rozproudit krev. Existují však některé obtížné rozhovory, které bývají ze všech nejvíce stresující.

Jistě je dobře znáte. Jedná se o typy rozhovorů, při kterých musíte sdělit špatnou zprávu nebo negativní zpětnou vazbu, požadovat zvýšení platu nebo se omluvit za chybu.

Emocionální reakce

Když očekáváme nebo vedeme obtížné rozhovory, často se v nás spustí emoce. Pouhá myšlenka na konflikt ve vás může vyvolat úzkost, zejména pokud jste člověk, který je laskavým mírumilovným člověkem. I když jste ze situace frustrovaní, můžete se například obávat, že naštvete svého šéfa nebo zklamete svůj tým.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Těžké rozhovory zesilují naši emocionalitu, protože je naše mysl vnímá jako hrozbu. Pro primární části našeho emočního mozku je obava z neoblíbenosti nebo ztráty postavení podobná vyřazení ze skupiny a způsobuje skutečnou bolest. Podle vědeckých poznatků mozek nerozlišuje mezi sociálním vyloučením a fyzickou bolestí, a proto odmítnutí - nebo jeho očekávání - tolik bolí.

Možná zjistíte, že se vám rozbuší srdce a zrychlí dech. Když se vás zmocní reakce "bojuj nebo uteč", je o to pravděpodobnější, že se rozčílíte. U vedoucích pracovníků a profesionálů, kteří se označují za citlivé snaživce - což definuji jako lidi s vysokými výsledky, kteří jsou zároveň velmi citliví - je ještě pravděpodobnější, že budou mít během obtížných rozhovorů intenzivnější a složitější emoční reakce, protože mají genetické nastavení. Není neobvyklé, že mi klienti, kteří se účastní koučování, říkají, že se během schůzky rozplakali nebo se dostali do emocionální spirály poté, co od svého šéfa dostali nečekanou otázku. Ti samí klienti mi říkají, že by si přáli lépe zvládnout své reakce a projevit se klidněji, s větším rozvahou a výkonnou přítomností.

Pro upřesnění: to, že se během obtížného rozhovoru stanete emotivní, je normální reakce na stres. Klíčovou součástí emoční inteligence je však regulace emocí neboli dovednost umět upravit způsob, jakým vnitřně modulujete a navenek vyjadřujete své emoce tak, aby byly zakotveny v integritě a abyste se cítili hrdí. Bez této dovednosti nejste schopni se v danou chvíli dobře vyjádřit nebo předvést to nejlepší, co umíte.

Jak se během obtížných rozhovorů projevit jako své nejlepší já

1. Stanovte si strategii svého přístupu.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Těžké rozhovory jsou ze své podstaty nejisté ("Bude se mému požadavku smát?" "Co když je urazím?"). Zmenšete nejasnosti tím, že si nastíníte klíčové body, které byste chtěli během rozhovoru postihnout. Stanovte si je na vysoké úrovni, aby vás mohly vést, pokud ztratíte směr myšlenek. Nespadněte do pasti perfekcionismu a nevytvářejte si podrobný scénář, který budete doslovně odříkávat. Nejenže tím vytěsníte autenticitu, ale také budete ve větším stresu, pokud rozhovor neproběhne podle plánu.

Podobně si určete, co chcete z rozhovoru získat. Váš cíl by měl být realistický a dosažitelný. Plánování "vítězství" je předem prohraná bitva. Zaměřte se na cíl, který je pod vaší kontrolou, například na to, abyste dosáhli svého nebo stručně vyjádřili svůj názor.

2. Zmobilizujte svou odolnost.

Kdykoli mám klienta, který před náročným rozhovorem bojuje s emocemi, požádám ho, aby mi řekl o třech nejtěžších věcech, které překonal. Nemusí přímo souviset s danou situací. Stačí si připomenout, že se dokážete povznést nad výzvy, a získáte sebedůvěru, že jste větší než vaše obavy a strach.

Pozitivní vizualizace může být také účinná. Výzkumy ukazují, že mysl nedokáže rozlišit mezi představami a realitou. Když si představíte, že během obtížného rozhovoru působíte chladně a vyrovnaně, spustí to stejnou kaskádu neurochemických látek bez ohledu na to, zda myslíte na minulost, přítomnost nebo budoucnost. Představte si sami sebe v zápalu konfrontace. Jak vypadáte, jak se cítíte a jak zníte, když jste v nejlepší kondici?"

3. Přistupujte ke konverzaci jako ke spolupráci.

Řekněme, že si potřebujete promluvit se svým přímým podřízeným o zásadní chybě, kterou udělal. Vaším prvním impulsem může být rozzlobeně vrhnout obvinění založené na vině, například: "Jak jsi to mohl dopustit?". Vaše intenzivní emoce by však mohly způsobit, že váš podřízený ustoupí nebo se začne bránit, čímž se eliminuje možnost řešení problému.

Rozptylte emoční náboj tím, že nejprve nasloucháte. Pokládejte otevřené otázky, například:

  • Co k tomu vedlo?
  • Co jste se dosud snažili vyřešit?"
  • .
  • Jaký je váš akční plán?

Poslouchání a kladení otázek vám dává možnost získat více informací a zároveň vám poskytuje prostor pro to, abyste se zastavili, nadechli a sebrali se, abyste mohli diplomaticky reagovat.

4. Vyzkoušejte mantru.

Studie ukazují, že tiché opakování jednoho slova nebo věty pro sebe může zklidnit vaši mysl. Jinými slovy, vytvoření mantry může být užitečné pro zklidnění vnitřních soudů, které vedou k silným emocím během obtížných rozhovorů. Mnoho mých klientů si vymýšlí krátké ukotvující fráze, jako je například tato:

  • Zůstaňte neutrální.
  • Toto přejde.
  • Já zvládnu nepříjemný pocit.
  • Vše, co mohu udělat, je to nejlepší, co umím.
  • Mám kontrolu nad tím, jak se cítím.

5. Pozor na emoční nákazu.

Člověk se přirozeně synchronizuje s emocemi ostatních lidí ve svém okolí. Zejména citliví snaživci mají aktivnější zrcadlové neurony, díky nimž se dokážou lépe vcítit, ale také častěji vstřebávají negativitu během vypjatých situací.

Chcete-li se vyhnout přebírání pocitů svého protějšku, představte si, že jste obklopeni průhlednou bublinou, která vás chrání před jeho reakcemi. Claire Wassermanová, zakladatelka společnosti Ladies Get Paid, se mi jednou svěřila, že si před vstupem do náročného vyjednávání představuje, jak si natírá tělo zlatým brněním.

Nakonec mým klientům pomáhá oddělit obsah od doručení. Věnujte zvláštní pozornost přesným slovům, která vycházejí z něčích úst, a ne jeho tónu nebo vaší interpretaci toho, co bylo řečeno. Zachovejte si objektivitu a můžete přinést to nejlepší, co v sobě máte.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: