Jak si vážit sám sebe: 37 tajemství sebeúcty a víry v sebe sama

Foto: Unsplash

Jak si vážit sám sebe: 37 tajemství sebeúcty a víry v sebe sama

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Chcete-li žít šťastně a bez dramat, musíte se naučit vážit si sami sebe. Pak se nikdy nespokojíte s ničím menším, než si skutečně zasloužíte!

Mysleli byste si, že získat sebeúctu je snadné, ale není tomu tak. Je tolik věcí, které zpochybňují nás a naše přesvědčení. Naučit se respektovat sám sebe vyžaduje čas, ale za tu námahu to více než stojí.

Samozřejmě, že se stále můžete respektovat a dělat chyby nebo věci, které dělat nechcete. To je součást učení a života. Nejde o to být dokonalý, jde o to vědět, co nepřijmout.

Co je to sebeúcta?

Sebelúctu je velmi těžké definovat, protože to není něco, co můžete vidět nebo změřit. Je to pocit vlastní hodnoty a hrdost na to, kým jste. Když si vážíte sami sebe, nespokojíte se s ničím menším a víte, jakou máte cenu.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Mít sebeúctu znamená, že máte rádi to, kým jste, a i když s tím někdy můžete bojovat, víte, co si zasloužíte a co ne.

Sebeúcta samozřejmě úzce souvisí se sebeúctou a sebehodnocením. Když máte jedno, můžete snadno pracovat na ostatních a díky tomu bude váš život šťastnější a zdravější.

Důležitost sebeúcty

Sebeláska vám pomůže vyhnout se situacím, které vás sráží dolů.

Například můžete být ve špatném vztahu a váš partner se k vám může chovat špatně. Pokud máte sebeúctu, odmítnete v něm setrvávat a řešit to. Pokud však žádnou nemáte, zůstanete a necháte se stahovat stále hlouběji dolů.

Sebelúcta vám pomáhá při rozhodování v životě a umožňuje vám mít silné a zdravé vztahy. Bez ní budete jednoduše přecházet ze situace do situace, která vás zanechá zraněné a budete přemýšlet, kdy budete šťastní.

Proč někteří lidé nemají sebeúctu?

Existuje mnoho důvodů, proč sebeúcta chybí. Zneužívající vztah může způsobit, že sebeúcta prudce klesne, ale se sebeúctou může bojovat i někdo, kdo vyrůstal s velmi malým sebevědomím.

Člověk, který prožil nešťastné dětství, může zjistit, že má malou nebo žádnou sebeúctu. To platí zejména v případě, že je vychovávali narcisté. Možná si museli neustále dokazovat, že jsou "dost dobří", a proto se dostávali do negativních situací.

Stres může také vést k nedostatku sebeúcty, což způsobuje, že se někdo dostává do situací, ve kterých být nechce.

Je užitečné pokusit se určit, proč se sebeúctou bojujete, ale ještě užitečnější je pracovat na jejím zvýšení.

Znaky, že nemáte sebeúctu

Pokud si nejste jisti, zda je sebeúcta vaším problémem, podívejte se na tyto znaky. Pokud na některé z nich můžete přitakat, je velmi pravděpodobné, že potřebujete zapracovat na zvýšení vlastní úrovně sebeúcty.

1. Příliš se vystavujete

Potřebujete být vždy středem pozornosti? Pokud to děláte tak, že se příliš vystavujete, ať už jde o vaše tělo nebo o vaši osobnost, je to jasné znamení, že se potřebujete naučit, jak si sami sebe více vážit.

Když se naučíte mít úctu k sobě samému, nebudete mít potřebu se takto vystavovat. Nedostatek oblečení uvolní místo oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a sexy. Tlačení se do středu místnosti tím, že budete hlasití nebo provokativní, zmizí a vy prostě nebudete cítit potřebu to dělat.

2. Jste zoufalí po lásce a sexu

Lidé s malou sebeúctou si často velmi snadno pletou lásku a sex. Předpokládají, že když s nimi někdo má sex, je to pro ně jakési potvrzení. Není tomu tak.

Mnoho lidí má sex a pak jde dál. Nepotřebují k dané osobě nic cítit a v některých případech ji ani nepovažují za tak atraktivní. Tím, že stále hledáte lásku a sex jako jakési potvrzení toho, že jste hodný člověk, se míjíte účinkem.

Naučte se milovat především sami sebe a zbytek už půjde sám.

3. Vždycky potřebujete pozornost

Toto je trochu podobné prvnímu bodu, který jsme uvedli o přílišném vystavování se. Pokud potřebujete být vždy uprostřed všeho dění, aby na vás všichni upírali oči, je to problém. Naučit se mít sebeúctu neznamená být slavný nebo aby o vás všichni mluvili, jde o pocit klidu a lehkosti vycházející z vašeho nitra.

Nějaká pozornost je dobrá, to je samozřejmé, ale pokud ji stále potřebujete a bez ní se trápíte, zeptejte se sami sebe proč.

4. Ztrácíte sami sebe

Často se ve vztazích a situacích ztrácíte? Člověk, který si váží sám sebe, ví, kdo je, a v žádné situaci neztrácí části sebe sama.

Zodpovězte si otázku, zda se vám líbí, jakým člověkem jste v přítomnosti určitých osob nebo při určité činnosti. Je tato osoba vzdálená tomu, kým skutečně jste?"

5. Jaké jsou vaše pocity? Tolerujete zneužívání

Zneužívání může mít mnoho podob. Může být fyzické, emocionální, slovní, psychické a seznam by mohl pokračovat. Podstatné je, že když nemáte žádnou sebeúctu, budete takové chování tolerovat bez ohledu na cokoli.

To je v toxickém vztahu dost pravděpodobné. Člověk, jehož sebedůvěra byla narušena, nebude mít žádnou sebeúctu, a proto si nechá líbit vše, co mu partner předhodí, a bude hledat drobná sousta pozornosti, aby mu dokázal, že ho v hloubi duše miluje.

6. Mluvíte na sebe hůře

Negativní mluva na sebe sama je nesmírně škodlivá. Věříme tomu, co sami sobě říkáme, takže pokud si neustále říkáte, že nejste dobří, nejste přitažliví nebo nejste milovaní, hádejte co? Začnete tomu věřit.

Člověk s malou sebeúctou bude často mluvit negativně sám k sobě.

7. Umožňujete lidem, aby po vás chodili

Zjistili jste, že se chováte jako rohožka pro každého, kdo po vás chce chodit? Pokud ano, je to znamení, že se potřebujete naučit respektovat sami sebe.

Neustálá potřeba potvrzení druhých způsobuje, že na všechno říkáte "ano", a proto jsou vaše vlastní potřeby až na posledním místě.

8. Často se srovnáváte s ostatními

Když máte dostatečnou míru sebeúcty, dokážete obdivovat ostatní lidi, ale necítíte potřebu se srovnávat a přijít si na své. Člověk bez sebeúcty to bude dělat vždy a vždy si najde důvod, proč se cítí nedostatečný.

Tady se dozvíte, jak si vážit sám sebe

Pokud se vám stává, že neustále jdete proti svému přesvědčení a pocitům, pak je načase, abyste si rozvíjeli sebeúctu. Bude to vyžadovat tvrdou práci? Rozhodně. A pravděpodobně budete muset říkat "ne" lidem, kterým nejste zvyklí říkat "ne".

Ale věřte nám, že jakmile začnete říkat "ne", začne vám toto slovo z úst přímo proudit.

Troška sebeúcty je na dlouhou trať. Takže tady je návod, jak si vážit sám sebe.

1. Přiznejte si nedostatek sebeúcty

Máte nedostatek sebeúcty. Při čtení to pálí, že? Ale musíte to od někoho slyšet. Přiznejte si, že máte nedostatek sebeúcty, protože jen tak se můžete změnit.

Je to jen fáze, tak se přes ni přeneste.

2. Soustřeďte se na nekonečné milování sebe sama

To se snadněji řekne, než udělá. víme, že máte spoustu rozptýlení - škola, práce, partner. Ale musíte se obrátit k sobě a soustředit se na sebe. Pokud ne, nebudete se moci osobnostně rozvíjet - a to potřebujete, protože všichni potřebujeme růst.

Pokud vás tedy někdo táhne ke dnu, šlápněte na brzdu a dejte si pauzu, abyste mohli pracovat na sobě.

3. Naslouchejte své intuici

Poslechněte svůj instinkt. Sebeúcta znamená respektovat svou intuici. Intuici má každý, je to schopnost přežití, která je lidem dána. Neřídit se jí by tedy bylo plýtváním.

Pokud se vám něco nezdá, držte se tohoto pocitu, protože máte pravdu.

4. Změňte způsob, jakým o sobě a k sobě mluvíte

Slyšeli jste, že by o vás přítel mluvil pozitivně s někým jiným? Právě tak se musíte dívat sami na sebe. Podívejte se na sebe tak, jak vás vidí vaši přátelé, protože to jste vy ve skutečnosti.

Je třeba zbavit se pochybností o sobě samém a myslet jen na to, co dokážete. Pokud budete stále myslet negativně, nebudete schopni dokončit své cíle.

5. Jaké jsou vaše cíle? Naučte se říkat "ne"

Nemusíte být tím, kdo vždy říká "ano", můžete být tím, kdo říká "ne". Zkuste si to hned teď říct nahlas. NE. N-O. Je to tak malé slovo, a přesto má tak silný dopad.

Jistě, je děsivé ho někomu říkat, ale máte své hranice, kterých se musíte držet. Takže řekněte "ne".

6. Odstraňte toxické lidi kolem sebe

Možná budete muset některé důležité lidi vyškrtnout ze svého života, ale pokud jsou toxičtí, nemůžete je mít kolem sebe. Pokud se jedná o vaši rodinu, může to být náročné, ale musíte najít způsob, jak negativitu omezit.

Tito lidé z vás prostě budou vysávat energii a pomalu vás ničit, pokud to neuděláte.

7. Stanovte si vlastní morální kodex a hranice

Koho zajímá, co dělají vaši přátelé o víkendech? Pokud nechcete pít, tak nepijte. Musíte si stanovit vlastní morální kodex a řídit se jím.

Vytyčte si pravidla a držte se jich bez ohledu na cokoli. Proč? Protože jít proti tomuto pravidlu vám v žádném případě nepomůže. Určete si své hranice a necítíte se být tlačeni k tomu, abyste je překračovali.

8. Naučte se zacházet se svými emocemi

To neznamená, že se musíte schovávat za emocionální zeď a nikdy se nikomu neotevřít. Znamená to, že musíte zpracovávat své emoce *ty negativní* způsobem, který je pro vás pozitivní a produktivní.

Jistě, můžete plakat, ale v určitém okamžiku musíte tyto slzy utřít a jít dál.

9. Nespokojte se s méně

Prostě to nedělejte. Máte doslova jen jeden život. Nespokojte se s partnerem, který vás podvádí nebo slovně zneužívá. Nespokojte se s ničím.

Pokud se spokojíte, vzdáváte se sami sebe a svého života. Musíte si stanovit své osobní standardy a ujistit se, že pod ně nepůjdete.

10. "Odpusťte si. Naučte se odpouštět sami sobě

Chcete-li si umět vážit sami sebe, naučte se přijmout, že každý z nás se čas od času vydá špatnou cestou. Všichni děláme chyby, některé velké, jiné malé, ale děláme je.

Při tom všem se budete muset těchto pocitů zbavit. A upřímně řečeno, bude to těžké. Ale pak budete moci pokračovat ve svém životě a pokročit k pozitivní budoucnosti.

11. Odpusťte druhým

Je zcela normální, že se ve vašem životě objeví lidé, kteří vám ublížili. Pokud však v sobě tento hněv dusíte, ubližujete jen sami sobě.

Nejlepší, co můžete udělat, je odpustit jim. Nejde o ně, jde čistě o vás. Budete mít ve svém srdci a mysli více prostoru pro vstřebávání pozitivní energie, a ne pro ty negativní kecy.

12. Buďte upřímní

Musíte být upřímní nejen k sobě, ale i k lidem kolem sebe. Upřímnost je skutečným znakem toho, že se máte rádi

Jste schopni rozlišit, co je pro vás dobré a co ne, a převzít kontrolu nad svým životem. Přijdou chvíle, kdy vás vaše upřímnost bude zpochybňovat, ale to je konečná zkouška vaší sebeúcty.

13. Čisté tělo, čistá mysl

Pokud si skutečně vážíte sami sebe, budete si vážit i svého těla a duše. To znamená, že se budete chtít starat o své tělo - je to nádoba, která vás provází životem.

Nemusíte cvičit šest hodin denně, ale zdravým stravováním a cvičením dáváte najevo, že si sami sebe vážíte.

14. Nesrovnávejte se s ostatními

Pokud bychom se všichni srovnávali s lidmi kolem nás, no, nikdy bychom se nikam nedostali. Každý je jiný, s tím se prostě budete muset smířit. Někteří lidé budou lépe malovat než vy nebo budou hubenější či silnější než vy

Musíte se soustředit sami na sebe a nevšímat si ostatních kolem sebe. Soustřeďte se na sebe.

15. Věnujte pozornost sobě. Rozvíjejte víru v sebe sama prostřednictvím naslouchání zpětné vazbě

Pochybnosti o sobě samém jsou v kontextu v pořádku, ale v určitém okamžiku se jich musíte vzdát a věřit svému vlastnímu přesvědčení. Naslouchejte zpětné vazbě a aktivně ji vyhledávejte, ale také dodržujte věci, kterým věříte.

16. Podstupujte rizika

Vaše hrana je tam, kde se skrývá nepohodlí a vaše nejhlubší obavy. Vyhledávejte je. Hrajte až na samou hranu svých možností, abyste se maximálně angažovali. Přihlaste se na kurz veřejného vystupování!

Na vaší hraně se rodí sebeúcta, živost, kreativita a spojení. Nakloňte se tedy těsně za ni - ne tak daleko, abyste upadli do chaosu, ale natolik, abyste se otřásli!

17. Hledejte smysl

Věřte, že na tom, co děláte a co neděláte, záleží. Naslouchejte přitom svému vnitřnímu kompasu. Ten vám řekne, co má pro vás největší smysl.

Soustředíte-li se na věci, které pro vás mají skutečný význam, znovu si vypěstujete nadšení pro život. Vaše sebeúcta poroste, protože děláte věci, které jsou důležité pro vaše štěstí.

Přijměte odpovědnost za náročné projekty a snahy, které mají skutečný smysl, i když si nejste jisti, zda uspějete. S větší mírou správné odpovědnosti přichází hlubší pocit smysluplnosti.

18. Poznejte své hodnoty

Znalost svých hodnot - a jejich skutečné naplňování - je podstatou sebeúcty. Porušení důležité osobní hodnoty ve vás dokonce zanechá pocit studu. Využijte této negativní zpětné vazby k tomu, abyste si ujasnili, jaké jsou vaše hodnoty, a mohli je v budoucnu ctít!

Pokud máte například rádi hluboké vztahy, můžete mít neustálý pocit nízkého sebevědomí, pokud máte jen ty povrchní.

19. Trochu si počtěte

Jste tím, kým se obklopujete, a tento seznam zahrnuje i ty, kteří žili stovky let před vámi.

Zvyšte kvalitu myšlenek, kterým jste vystaveni, ponořením se do myšlenek velikánů. Věnujte svůj čas porozumění takovým osobnostem, jako je např: Tolstoj, Nietsche, Orwell, Sokrates. Hluboce to posílí vaše myšlení.

Ale pokud filosofie a velikáni nejsou nic pro vás, najděte si něco, co vás skutečně inspiruje a zaujme. Na to se zaměřte.

20. Začněte psát

Psaní je myšlení na steroidech. Nutí vás zdokonalovat své argumenty, formulovat a kriticky myslet.

Nemusíte publikovat blog. Stačí třeba 10 minut denně psát do poznámkového bloku. Je těžké dostatečně zdůraznit, jak zásadní význam má psaní pro to, abyste se naučili shromažďovat vlastní argumenty a vyjadřovat je.

21. Psaní je důležité pro to, abyste se naučili psát. Procvičujte vděčnost

Nepřehlížejte maličkosti. Vezměte si pětiminutový deník vděčnosti a každý den si připomínejte, za co můžete být vděční. Časem v sobě vybudujete klubko radostné energie.

22. Pomáhejte druhým

Je těžké dávat, když jste pohlceni vlastními starostmi. Udělejte něco, co je užitečné pro ostatní, nebo pro věc, které věříte. Budete cítit sebeúctu za to, že jste na sebe vzali odpovědnost.

23. Poznejte svou hodnotu - položte si otázku "zasloužím si to?"

Naučit se vážit si sám sebe znamená pochopit svou vlastní hodnotu. Kdykoli se dostanete do obtížné nebo náročné situace, věnujte chvíli sami sobě a zeptejte se sami sebe, zda si to skutečně zasloužíte.

Chystáte se přijmout situaci, kterou si nezasloužíte? Buďte k sobě brutálně upřímní, a pokud je odpověď "ne" (což je velmi pravděpodobné), odejděte se vztyčenou hlavou.

24. Jaké jsou vaše pocity? Vyjádřete své emoce, když vám někdo ublíží

Mít sebeúctu neznamená nikdy nemít silné emoce. Jste lidé, někdy budete zraněni a je v pořádku, že se cítíte zraněni. Co v pořádku není, je, když se jí necháte dotlačit k situacím, které vám neslouží dobře.

Když se cítíte naštvaní nebo zranění, promluvte si o tom, jak se cítíte. Je v pořádku dát to všechno najevo, vlastně je to zdravé!

25. Jak se cítíte? Najděte si pozitivní lidi, kterými se můžete obklopit

Zmínili jsme se, že bychom neměli trávit čas s negativními lidmi, ale to neznamená být sám. Musíte si najít pozitivní lidi, kteří vás inspirují a pomáhají vám cítit se optimisticky a šťastně.

Když takové lidi najdete, vrhněte se do jejich radosti ze života a zjistíte, jak nakažlivá může být.

26. Jak se cítíte? Nepřijímejte toxicitu od nikoho

Čím více budete rozvíjet svou sebeúctu, tím více budete schopni rozpoznat toxické a ponižující chování. Jakmile ho uvidíte, upozorněte na něj a vůbec ho nepřijímejte.

Vysvětlete, že takové chování nebudete tolerovat, a pokud se odmítne změnit nebo omluvit, takového člověka ve svém životě nepotřebujete. Člověk, který si váží sám sebe, nedá toxicitě ani korunu.

27. Poučte se ze svých chyb

Všichni děláme chyby, je to součást lidského bytí. Když si však vážíte sami sebe, pochopíte, že tyto chyby lze využít jako učební křivku.

Namísto toho, abyste se cítili špatně kvůli chybě, kterou jste udělali, zjistěte, co se z ní můžete naučit a jak se jí můžete v budoucnu vyhnout.

28. Jak se cítit dobře, když trávíte čas sami? Ciťte se pohodlně při trávení času o samotě

Čas o samotě je velmi obohacující, ale lidé se ho bojí. Je velmi velký rozdíl mezi tím být sám a být osamělý. Je naprosto možné si čas strávený ve vlastní společnosti skutečně užít!

Člověk s nízkou sebeúctou obvykle přehluší své domnělé nedostatky tím, že za každou cenu tráví čas s ostatními. Přestaňte to dělat. Buďte spokojeni s tím, že si užíváte čas o samotě, a vaše sebevědomí poroste.

29. Zaměřte se na činnosti, které vás baví, a dejte přednost sobě

Když máte nízkou sebeúctu, máte tendenci vyhovět všemu, co chtějí ostatní, a to ke své vlastní škodě. Místo toho se naučte dělat věci, které vám dělají radost, a uvidíte, jak budete šťastnější.

Není nic špatného na tom, když se občas postavíte na první místo.

Naučit se vážit si sám sebe je cesta, kterou stojí za to podniknout

Je snadné si myslet, že v životě musíme dělat všechno pro druhé lidi. To ale není pravda. Určitě bychom měli pomáhat, když můžeme, ale soustředit se na číslo jedna je také důležité.

Naučit se respektovat sám sebe vám přinese řadu výhod. Budete šťastnější, zdravější, posílíte si sebevědomí, umožní vám to vidět nové příležitosti a pomůže vám to poznávat nové lidi a navazovat pevné vztahy.

Věru neexistuje žádná nevýhoda a vynaložený čas a úsilí se více než vyplatí.

Teď, když už víte, jak si vážit sami sebe, stačí to udělat. Všechno záleží jen na vás. Tak se do toho pusťte!

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články