34 kroků, které změní váš život, abyste se do sebe znovu zamilovali

Foto: Unsplash

34 kroků, které změní váš život, abyste se do sebe znovu zamilovali

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Když nemáte skvělý vztah sami k sobě, nemůžete se naučit milovat ostatní lidi. Naučte se mít rádi především sami sebe.

V životě jsou chvíle, kdy se cítíme jako neúspěšní. To však není důvod k tomu, abyste se nenáviděli nebo si mysleli, že nejste dobří. Pochopení toho, jak mít rád sám sebe, vám může pomoci vyrovnat se s neúspěchem, obnovit sebevědomí a užívat si lepšího života.

Naneštěstí v našem školském systému neexistuje žádná třída, která by se jmenovala "Naučit se mít rád sám sebe". Nebylo by skvělé, kdybychom takovou třídu navštěvovali všichni? Budete překvapeni, jak je láska k sobě samému spojena s mnoha aspekty života, například s úspěchem, štěstím, láskou, a dokonce i s rodinnými vztahy.

Pokud nemáte rádi sami sebe, ovlivňuje to všechno ostatní. To znamená, že vaše vnímání sebe sama je s největší pravděpodobností neadekvátní, pokud se nepovažujete za hodnotné.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Pravdou však je, že umění naučit se mít rád sám sebe se snadněji řekne, než udělá.

Proč se nemáme rádi?"

Neexistuje jediné vysvětlení, proč se nemáme dostatečně rádi, ale někdy je to způsobeno špatnými zkušenostmi z dětství. Nebo to může být způsobeno také toxickým vztahem nebo přátelstvím, které vás v takovém vnímání sebe sama podpořilo.

Nemáte pocit, že jste adekvátní, protože s vámi někdo špatně zacházel, a myslíte si, že si takové zacházení zasloužíte. Jsme koneckonců svými nejhoršími kritiky, takže je to normální boj.

V určitém okamžiku se však musíte naučit mít rádi sami sebe, pokud chcete být v životě opravdu šťastní.

To, jak se máme rádi, ovlivňuje všechna naše životní rozhodnutí. Když už, tak láska k sobě samému vás může ochránit před hroznými rozhodnutími, kterých byste v budoucnu pravděpodobně litovali.

Cesta k tomu, jak se naučit mít rád sám sebe

Aby vás svět miloval a vážil si vás, musíte mít rádi i sami sebe a vážit si sami sebe.

Myslíte si, že jste dobrá společnost? Chtěli byste trávit čas s někým, kdo je stejný jako vy? Zkuste najít své vlastní slabiny a změnit svůj život pomocí těchto rad, jak se mít rád.

Při posuzování svých nedostatků buďte pravdiví, protože jen vy sami můžete změnit svůj život.

Dobrá zpráva je, že i když máte pocit, že se nemáte rádi, můžete se to naučit. Nejste předurčeni k tomu, abyste se navždy nenáviděli. Nejprve si však musíte uvědomit, že všechny myšlenky, které máte o sobě v hlavě, jsou jen... myšlenky. Myšlenky nemusí být nutně pravdivé.

Tady je několik způsobů, jak se můžete naučit mít rádi sami sebe a stát se šťastnějšími.

1. Jak se naučit mít rádi sami sebe? Respektujte to, kým jste

Než pochopíte, jak se milovat, musíte se naučit respektovat sami sebe. Vážíte si skutečně sami sebe?

Přestaňte se soustředit na své negativní stránky a zaměřte se na ty, ve kterých jste dobří. Všichni jsme lidé a každý z nás má své nedostatky a dobré stránky, ať už to ostatní vidí, nebo ne.

Připouštíte-li si pouze negativní stránky, zapomínáte na ty úžasné, o které se ve skutečnosti můžete podělit s ostatními.

2. Buďte otevřeni lásce k sobě samým

Láska a štěstí vycházejí zevnitř, a pokud nejste připraveni vážit si sami sebe jako pozitivní osoby, kterou jste, budete mít problém milovat sami sebe nebo získat nějakou lásku od světa.

Prvním krokem k tomu, abyste se naučili mít rádi sami sebe, je být této myšlence vůbec otevřený.

3. Zaměřte se na zdraví a kondici

Přibrat je snadné a mít průměrnou postavu je proveditelné. Ale proč se u toho zastavit? Přihlaste se do cvičebního programu a pokuste se získat postavu, o které jste vždy snili.

Musíte mít nadváhu, ale sedět na gauči a přemýšlet, jak zhubnout, vám stejně nepomůže.

Je třeba let negativního chování, abyste začali nenávidět osobu, která se na vás dívá v zrcadle. Ale pokud opravdu chcete, můžete cvičit jen pár měsíců a začít pozorovat pozitivní změnu, která může udělat zázraky s vaším sebevědomím a sebeúctou.

4. Buďte odhodlaní a věřte si

Zapomeňte na staré přísloví: "Každá dlouhá cesta začíná jedním krokem". Možná jste v depresi nebo nešťastní z toho, že jste takoví, jací jste. Ale pokud jste opravdu odhodlaní, můžete každou věc, kterou na sobě nesnášíte, změnit už ode dneška samotného.

Pokud opravdu chcete vědět, jak se mít rádi, buďte odhodlaní a zaměřte se na to, abyste každý den začali dělat malé pozitivní změny. Mohou to být záležitosti týkající se vaší práce, zdraví nebo dokonce vašich osobních snů.

Ať už jsou jakékoli, buďte odhodlaní a usilujte o ně celým svým srdcem. Díky tomu si budete sami sebe mnohem více vážit a mít se rádi.

5. Věnujte se svému vzhledu a držení těla. Zaměřte se na svůj vzhled a držení těla

Zvnějšek je sice povrchní, ale bohužel právě povrchní věci, jako je oblečení, peníze a otázky váhy, nám dávají dobrý pocit ze sebe samých. Když se cítíte dobře uvnitř, je to vidět i navenek a naopak.

Věnujte čas pochopení své postavy a vybírejte si oblečení, které vám sluší. Nechte se skvěle ostříhat, kupte si dobře padnoucí oblečení a oblečte se jako milion dolarů. Nebudete věřit, jakou pozitivní vzpruhu může každému přinést jen dobré oblečení a skvělé držení těla.

Koneckonců, když vypadáte dobře a někdo jiný vás pochválí, budete se cítit mnohem lépe, že?

6. Identifikujte svůj vzor

Na to, abyste pochopili, jak se mít rádi, možná nepotřebujete vzor, ale může vám být velkým pomocníkem v tom, abyste se stali lepším člověkem a měli cílené sny.

Vzhlížíte k někomu nebo si přejete být jako on? Tím, že pochopíte, jakým způsobem přemýšlejí nebo jak se vypořádávají s těžkostmi ve svém životě, vám to může dát inspiraci k tomu, abyste se učili a stali se lepším člověkem tím, že půjdete v jejich stopách.

7. Tlačte na sebe, abyste dosáhli více

Pokud na sebe tlačíte, abyste dosáhli více, zvyšuje to vaši důvěru ve vlastní schopnosti. A sebedůvěra vždy vzbuzuje úctu a respekt, což vede k sebelásce.

Vnášejte do svého života pozitivní změny každý den. I kdybyste každý den věnovali jen hodinu tomu, abyste ze sebe udělali lepšího člověka, za měsíc byste mohli zaznamenat výraznou změnu.

Snažte se najít cestu, která vás bude bavit, ať už na profesní frontě, nebo doma, a držte se jí tak dlouho, dokud nebudete mít pocit, že jste dosáhli toho, co jste hledali.

Úspěch a láska k sobě samému přicházejí s vytrvalostí a odhodláním a lze jich dosáhnout, pokud se nevzdáte.

8. Jdi ven a setkávej se s lidmi

Nejsi v tom sám. Nejste jediní, kdo se cítí se svým životem mizerně. Život není nespravedlivý jen k vám. Rozhodnutí změnit svůj život a pochopit, jak se mít rád, je stále ve vašich rukou. Vždy na to pamatujte. Změna začíná a končí u vás a vašeho odhodlání.

Pro začátek vyjděte ven a seznamte se s lidmi. Zapojte se do klubů nebo komunit, které vás zajímají, a seznamte se s lidmi, kteří sdílejí vaši vášeň nebo sny.

Díky interakci se šťastnými lidmi, kteří sdílejí vaše myšlenky, se budete cítit lépe. A když budou mít ostatní rádi vás a vaši společnost, budete mít rádi i sami sebe a budete si sami sebe více vážit.

9. Všichni, kdo se vám líbí, si vás budou vážit. Nebuďte k sobě příliš kritičtí

Naučit se mít se rád vyžaduje čas a iniciativu. Je to nádherný pocit vypadat dobře, být obdivován všemi kolem sebe a milován všemi včetně sebe sama. Vyžaduje to však čas. Nikdy k sobě nebuďte příliš kritičtí a neočekávejte okamžité změny.

Dejte si čas a počkejte, až se dostaví dobré časy. Můžeme vás ujistit, že už jen dodržování těchto jednoduchých rad, jak se mít rád, může změnit váš život.

Důvěřujte těmto krokům a dovolte stromu lásky a sebedůvěry, aby zapustil kořeny a vyrostl do nádherné krásy, aniž byste byli kritičtí k postupu.

10. Nikdy nebuďte odstrkovadlem

Můžete naslouchat někomu jinému, ale nikdy mu nedovolte, aby vás ovládal nebo kontroloval vaše myšlenky. Pokaždé, když se necháte někým tlačit, vaše sebevědomí dostane na frak a nakonec se budete nenávidět.

Pokud vás vaši přátelé berou jako samozřejmost nebo se k vám chovají, jako byste nebyli důležití, možná je načase, abyste s nimi přestali trávit tolik času.

Trávte čas s lidmi, kteří si vás váží a stojí o vaši společnost, a vaše ego i láska k sobě samému porostou.

11. Mějte svůj život pod kontrolou

Někteří muži se cítí být svými manželkami vykastrovaní a některé ženy mají pocit, že je ovládá dominantní manžel. Snažte se stát na vlastních nohou a vlastních úspěších.

Pokud byste se nechali ovládat někým jiným nebo svými názory, cítili byste se ve své mysli rozporuplně a nakonec byste se cítili slabí a bezmocní. Na druhou stranu, když uslyšíte negativní názory i od lidí, které máte rádi, můžete se sami sobě znelíbit.

12. Jaké jsou vaše dobré vlastnosti? Napište si své dobré vlastnosti

Podívejte se, je tak snadné kritizovat se za všechny své negativní vlastnosti, místo abyste se podívali na své silné a slabé stránky. Musíte si však uvědomit, že zapisování svých dobrých vlastností vám pomůže naučit se mít se rád. Možná jste velmi milý člověk nebo jste opravdu chytří.

Napište si jich tolik, kolik vás napadne, a pak si je co nejčastěji prohlížejte. Za to, že to děláte pravidelně, později poděkujete!

13. Jaké jsou vaše špatné vlastnosti? Zapište si své špatné vlastnosti

Přestože je užitečné zapisovat si své dobré vlastnosti, platí to i pro ty špatné. Je to mnohem snazší, protože jsme přirození kritici. Pak si je projděte a řekněte si, proč nejsou špatné.

A pokud dokonce špatné jsou, pak si musíte říct, jak tyto vlastnosti změníte. Nemůžeme změnit všechny vlastnosti, které se nám na sobě nelíbí, ale můžeme se pokusit některé z nich zlepšit.

14. Stanovte si cíle a najděte účel

Cíle jsou opravdu důležité, pokud se chcete naučit mít rádi sami sebe. Ať už jde o hubnutí, hledání práce nebo něco tak obecného, jako je dát se dohromady, musíte si stanovit cíle. Dá vám to smysl a životní směr, který vás udrží na cestě vpřed.

Nejdůležitější je, že vás to dostatečně rozptýlí od utápění se v sebelítosti, pokud někdy procházíte něčím zničujícím a těžkým.

15. Promluvte si s přítelem

Lidé jsou na sebe mnohem tvrdší než ostatní. Naši přátelé nás mají rádi a obvykle v nás vidí to nejlepší, i když my to tak nevidíme. Proto je přátelství tak čisté a proto vás může povznést, když se cítíte tak odsuzující a kritičtí sami k sobě.

Povídáním s přítelem můžete změnit své vnímání. Pokud druzí lidé vidí krásu i ve vašich chybách, měli byste ji vidět i vy!

16. Zajděte k terapeutovi

Jde o to, že nejste blázen a není na vás nic špatného jen proto, že mluvíte s terapeutem. Společnost tlačí na terapii nezdravou představu, kterou bychom se všichni měli naučit opustit.

Přátelé jsou sice skvělá opora, ale vyškoleného terapeuta nebo psychologa nenahradí.

Pokud si myslíte, že vaše sebevědomí je obzvlášť nízké, zkuste si najít terapeuta, který vám s tím pomůže. Terapeut vám poskytne účinné mechanismy zvládání, které zvýší vaše sebevědomí a pomohou vám mít se více rádi.

17. Monitorujte svou samomluvu

Tady vlastně začíná i končí naše sebeúcta. Nikdo kromě vás nemůže změnit to, jak se cítíte. Nejprve si však musíte všimnout všech špatných věcí, které o sobě říkáte - sami sobě.

Pokud máte tendenci mluvit negativně sami se sebou, je to také známka toho, že si sami sebe dostatečně nevážíte. Pokud chcete vědět, jak se mít rádi, musíte sledovat svou samomluvu.

18. Veďte si deník

Jedná se o užitečný nástroj, který můžete použít, když začínáte sledovat svou samomluvu. Když se přistihnete, že o sobě říkáte něco špatného, zapište si to do deníku. Můžete se nad vším zamyslet a zhodnotit způsob, jakým se sebou mluvíte.

V okamžiku, kdy zjistíte, jak špatně se sebou skutečně mluvíte, můžete si svá slova dále více uvědomovat. Nezapomeňte, že to, jak přemýšlíte, není často to, co je skutečné.

19. Jaké jsou vaše názory? Stýkejte se pouze s pozitivními lidmi

Negativní lidé mohou kohokoli stáhnout s sebou dolů. Ve skutečnosti chtějí, aby se všichni kolem nich cítili stejně špatně jako oni. Lidé, kterými se obklopujete, vás ovlivní silněji, než si myslíte, proto si své vrstevníky vybírejte moudře.

Nemůžete se naučit mít rádi sami sebe, pokud se neobklopíte těmi správnými lidmi.

20. Zamyslete se nad svými úspěchy

Víme, jak snadné je soustředit se na to, co jste udělali špatně, ale nezapomeňte, že jsou i věci, které jste udělali dobře.

Všichni jsme v životě dokázali dobré věci, tak si na ně vzpomeňte a poplácejte se po zádech, když už jste u toho, a zamyslete se nad každým svým úspěchem. *velké i malé!*

21. Co se vám podařilo? Podívejte se na to, za co jste vděční

Vždy, vždy je za co být vděčný. I kdyby to byla jen střecha nad hlavou, jídlo na stole a postel, na které můžete spát, hej, to je víc, než má většina lidí na světě. Když jste ve stavu vděčnosti, je těžší se nenávidět.

Vděčnost je mnohem silnější emoce než všechna negativa, která vůči sobě cítíte, tak toho využijte ve svůj prospěch!

22. Buďte k sobě trpěliví

Pamatujte, že naučit se mít rád sám sebe nepůjde přes noc. Čím jste starší, tím více naprogramování z minulosti budete muset zrušit. Není tedy důvod, abyste s učením, jak se mít rád, spěchali.

Je potřeba hodně sebeuvědomění a přeprogramování, abyste zcela změnili to, jak sami sebe vnímáte. Když budete trpěliví, budete také důslední v každodenním zlepšování sebe sama a věřte nám, že výsledky se dostaví!

23. Jaké jsou vaše hodnoty? Zůstaňte věrní svým hodnotám

Nepřistupujte na kompromisy ohledně toho, kým jste, kvůli ostatním lidem. Pokud se stýkáte s lidmi, kvůli kterým se cítíte špatně a kteří vás nějakým způsobem nutí dělat kompromisy ve svých hodnotách a v tom, kým jste, přestaňte s tím.

Zůstaňte věrní sami sobě. Vaše hodnoty zcela odrážejí to, kým jste, takže je nemůžete neustále upravovat, abyste se zalíbili jiným lidem.

24. Buďte sobečtí

To zní jako podivný tip. Ale lidé, kteří mají rádi sami sebe, si dokážou stanovit hranice. Dělají to, protože vědí, že za to stojí. To je důvod, proč mají lidé, kteří dělají radost sami sobě, často problémy s láskou k sobě a s vnímáním své vlastní hodnoty.

Pokud chcete vědět, jak se mít rádi, neříkáme, že se musíte výhradně soustředit jen na sebe, ale naučte se alespoň stanovovat hranice. Nebuďte rohožkou pro druhé lidi; skončíte s prázdnou!

25. Jak se chovat k sobě? Odpusťte sobě a odpusťte druhým lidem

Odpuštění je klíčem nejen k sebelásce, ale i k lásce k druhým. Všichni jsme v životě udělali věci, kterých litujeme. Proto si odpusťte a příště to udělejte lépe. A stejnou soucit "> laskavost dopřejte i ostatním. Vždycky budete mít potíže naučit se mít rádi sami sebe, pokud nejprve neodpustíte sami sobě.

Odpusťte a pak nechte jít.

26. Vizualizujte

Tohle možná zní lacině, ale existuje mnoho výzkumů, které dokazují, že síla vizualizace je skutečná. Používají ji dokonce i olympijští sportovci. Vizualizujte si tedy, jak se máte rádi.

Tímto způsobem nakonec oklamete své podvědomí, aby uvěřilo, že je to pravda. Pokud si to budete představovat jako svou realitu, bude vám to nakonec připadat přirozené, až se nakonec skutečně budete mít rádi!

27. Jaké jsou vaše zásady? Nesrovnávejte se s ostatními

Srovnávání vás připraví o radost rychleji než cokoli jiného na tomto světě. Pokud se chcete naučit mít rádi sami sebe, přestaňte se srovnávat s ostatními. K čemu vám vlastně bude dobré srovnávání?"

Musíte si uvědomit, že vaše tempo a pokroky budou jiné než u ostatních, takže srovnávání nemá smysl. Pokud něco, tak to jen zvýrazní vaši nejistotu a nedostatky.

28. Jaké je vaše chování? Nehledejte potvrzení u druhých

Potvrzení nikdy nepřijde z názorů druhých, ale přichází zevnitř. Láska k sobě samému nepochází z neustálého hledání uznání u druhých a ze zájmu o názory ostatních.

Je to váš život, takže nakonec jediný názor, na kterém záleží, je ten váš.

29. Uvědomte si, že nejste dokonalí

Jste-li perfekcionisté, pak budete ještě dlouho bojovat se svým sebepojetím a sebeúctou. Naučit se mít rád sám sebe vychází z toho, že se zbavíte ideálů perfekcionismu a smíříte se se svými zvláštnostmi a chybami.

Perfekcionismus je nesplnitelný standard, kterého nikdy nemůžete dosáhnout. Čím dříve si to uvědomíte, tím lépe.

30. Uzdravte se ze svého traumatu

Vaše trauma je jedním z důvodů, proč se v první řadě nemáte rádi a myslíte si, že jste nedostateční nebo bezcenní. Pokud se tedy chcete naučit mít rádi sami sebe, klíčem k úspěchu je uzdravení z traumatu. Ať už se jedná o trauma z dětství nebo trauma ze vztahu, ale musíte se snažit o uzavření a přijetí, abyste se zbavili škod, které ve vašem životě způsobilo.

Každý má něco, co by si přál, aby se v jeho životě nikdy nestalo, ale minulost nezměníte, ať se děje cokoli.

31. Zdržte se přehnaného přemýšlení

Přehnaná přemýšlivost je hrozný zlozvyk, kterým jsme vinni všichni, někteří více než jiní. Čím více přemýšlíte a neustále myslíte na nejhorší možné scénáře, které se mohou stát, tím je pravděpodobnější, že se stanou.

Nezáleží na tom, jak těžké je ovládat své myšlenky, musíte přeprogramovat svou mysl tak, aby myslela pozitivněji.

32. Jaké jsou vaše myšlenky? Praktikujte aktivity sebelásky

Aktivity sebelásky vám mohou pomoci cítit se vnitřně vyrovnanější. Pamatujte však také na to, že samotné aktivity sebelásky nejsou zázračnou pilulkou, díky níž se naučíte mít se více rádi.

Slouží pouze k tomu, abyste si sami sebe více vážili a dávali si větší přednost, ale není to jediný základ lásky k sobě. Takže i když se budete neustále hýčkat a cvičit, tyto aktivity nestačí k tomu, abyste se měli úplně rádi.

33. Víte, že se vám podařilo získat lásku k sobě samým? Mějte plán pro případ neúspěchu a odmítnutí

Když se něco nepovede, máte tendenci mít plán, nebo se okamžitě uchýlíte k sebeobviňování? Pokud to s láskou k sobě myslíte vážně, nemůžete se pokaždé obviňovat. *Není to zdravé a není to vždy vaše vina!*

Pokud máte plán a držíte se ho, můžete se chovat logičtěji, když dojde k neúspěchu a odmítnutí.

34. "Důvody, proč byste se měli mít rádi? Držte se důvodů, proč byste se měli mít rádi

Proč se chcete mít rádi? Je to proto, abyste se cítili sebevědoměji, abyste se více vyjadřovali, abyste navázali lepší přátelství a vztahy?"

Mít důvody, proč se máte zaměřit na sebelásku, vám může pomoci zapamatovat si, proč přesně se snažíte naučit mít se rádi. Pro případ, že byste měli chuť to se sebou vzdát, vám tyto důvody pomohou si vzpomenout a udrží vás ve snaze.

První krok k sebelásce začíná právě teď!

Nedovolte, aby cokoli negativního stálo v cestě vaší pozitivitě a nadšení pro lepší život. Vaši blízcí se vám možná občas snaží pomoci, takže pokud musíte, dejte na jejich rady, ale vždy mějte svůj život pod kontrolou a naslouchejte hlasům ve své hlavě.

Vždy nezapomeňte každý den udělat ve svém životě alespoň jednu pozitivní změnu. Přijít na to, jak mít rád sám sebe, se může zdát jako obrovský úkol. Pokud se však budete iniciativně snažit změnit sami sebe po malých krůčcích, budete se každý den cítit šťastnější a milovanější než kdykoli předtím.

Mít rád sám sebe vyžaduje hodně trpělivosti, respektu a úsilí. Stejně jako do lásky k druhým lidem vkládáte vše, co do nich vložíte, mělo by to platit i pro vás samotné!

Pamatujte, že si lásku k sobě zasloužíte stejně tak a není důvod, proč byste se měli zdržovat toho, abyste si dávali lásku, kterou tak ochotně dáváte ostatním lidem.

Změňte svůj život k lepšímu pomocí těchto jednoduchých a snadno proveditelných rad, jak se mít rád a stát se mnohem lepším já. A vždy pamatujte, že i ta nejdelší cesta začíná jediným krokem.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články