7 jednoduchých tipů, jak si zvýšit sebevědomí

Foto: Unsplash

7 jednoduchých tipů, jak si zvýšit sebevědomí

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Sebevědomí

Nízké sebevědomí je věčným problémem, se kterým se potýká kde kdo. Možná to znáte – připadáte si, že nestojíte za nic, při veřejných projevech jste nejistí a nervózní, ostatním se vždy radši přizpůsobíte, věříte, že ostatní jsou vždy a ve všem lepší než vy a často se dopředu vzdáváte, protože nevěříte, že to dokážete. S těmito pocity jde naštěstí bojovat a pomocí několika jednoduchých způsobů se můžete stát silnějším a sebevědomějším člověkem.

Pozitivní afirmace

Afirmace jsou krátká prohlášení či věty o sobě a svém životě, které si člověk opakuje pro sebe, ať už nahlas či v myšlenkách, s cílem pozitivně ovlivnit svůj život. Afirmace se při častém opakování usadí v podvědomí a stávají se naším přesvědčením. To znamená, že opakovaným větám začneme sami věřit a také se podle nich chovat či reagovat. Afirmace používané při zvyšování sebevědomí jsou například "mám se rád/a", "jsem úspěšný/a", "dokáži cokoliv", "jsem dobrý ve všem, co dělám" a podobně. Zkuste si opakovat podobné věty několikrát za den, kdykoliv si vzpomenete a zkuste tomu věřit. Možností je také poslouchat nahrávku s afirmacemi během spánku, jelikož vaše podvědomí vnímá i přesto, že právě spíte.

Vzdělávání a učení se

Věnujte se tomu, co máte rádi a co vás zajímá, přihlaste se na nějaký kurz, začněte se učit jazyk, který jste se vždycky chtěli naučit, přečtěte si knihu z oboru, který vám vždy přišel zajímavý... Tím, že se člověk vzdělává a učí nové věci, zvyšuje ve svých očích svoji hodnotu a tím roste jeho sebedůvěra.

Seznam předností a úspěchů

Udělejte si během dne chvilku pro sebe a sepište si seznam všeho, co na sobě máte rádi a co se vám kdy podařilo. To znamená všechny vlastnosti, které na sobě máte rádi, veškeré sebemenší úspěchy, na které si vzpomenete, a zkrátka cokoliv, na co jste ve svém životě pyšní. Dejte tomu čas a zkuste sami sebe vychválit co nejvíc, i když půjde o maličkosti. Uvidíte, že to s vámi vlastně není tak špatné. :-)

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Přestaňte se srovnávat s ostatními

U lidí trpících nízkým sebevědomím je vždy velkým problémem to, že se neustále srovnávají s ostatními, kteří se zdají být ve všem lepší, úspěšnější a chytřejší. Uvědomte si ale, že znáte jen velmi malou část cesty ostatních lidí a nevidíte, co všechno stojí za tím, kde jsou právě teď a s jakými překážkami a slabinami se potýkají. Jediný člověk, se kterým byste se měli srovnávat, jste vy sami. Snažte se být lepší verzí sebe sama, nikoliv být lepší než kdokoliv jiný. Žijete svůj život, ne život někoho jiného.

Přestaňte se kritizovat

Nebuďte na sebe přísní a přestaňte si vyčítat každou chybu, kterou uděláte. Chyby dělá každý z nás, bez výjimky. A neznamená to přece, že svět je plný blbců (ačkoliv se vám to tak občas může zdát). Myslete tedy na to, že chybovat je lidské a když nějakou chybu uděláte, vnímejte to jako příležitost poučit se a příště být lepší, nikoliv jako příležitost shazovat sami sebe.

Pečujte o sebe

Nezanedbávejte péči o sebe a svoje tělo. Dopřejte si nějaký pohyb, zařaďte do svého jídelníčku zdravou stravu, pěkně se oblékněte... Zkrátka dělejte něco pro sebe. Uvidíte, že když se budete sami sobě více věnovat, začnete se cítit ve svém těle lépe a budete sami se sebou spokojenější.

Buďte pozitivní

Snažte se dívat na věci vždy z té lepší stránky. S úsměvem, dobrou náladou a pozitivní energií jde téměř všechno zvládnout lépe. Naučte se nevzdávat věci ještě před tím, než je zkusíte a neházet flintu do žita při prvním nezdaru. Něco se vám nepovedlo? Nevadí! Povede se to příště. Jen to nevzdávat. Vy to zvládnete!

Zdroj: Unsplash

Podobné články