Co se děje s lidským tělem, když nemá dostatek spánku?

Foto: Freepik

Co se děje s lidským tělem, když nemá dostatek spánku?

Je pár hodin po půlnoci a vy bezděčně sedíte na posteli, v ruce mobil a už po desáté si projíždíte sociální sítě. Po notné chvíli surfování na internetu si konečně leháte a jen tak zíráte do stropu. V hlavě se vám honí myšlenky, jež vás nutí přemýšlet a spánek stále nikde. Najednou se vám ale rozzáří oči, když si vzpomenete na úkol, který si hoví na stohu papíru. A tak vám začíná další probděná noc. Jistě tušíte, proč to není správně. Co se ale děje s takovým lidským tělem, když se mu spánku nedostává? Pojďme si to společně ukázat!

Při spánku se nám uvolňuje svalstvo, zpomaluje dýchání, klesá nám tlak a s ním spojený krevní oběh. Mozek nám při něm upadá do jakéhosi stavu bezvědomí. Zároveň nám ale v mozku také probíhají záblesky, které způsobují snění.

Naše tělo je naprogramováno tak, že setmění bere jako signál k ukládání se ke spánku. I tak je ale stále více a více jedinců, kteří tento signál ignorují a noci probdívají. Dospělý člověk by měl průměrně naspat 7-9 hodin denně. Dodržují to však všichni?

Co se děje s vašim tělem, když nemá dostatek spánku?

  • Vystavujete se vyššímu riziku srdečního infarktu či mrtvice
  • Zvyšujete si pravděpodobnost výskytu zdravotních poruch např. Alzheimerova choroba, cukrovka apod.
  • Přibíráte na váze a zvyšuje se vám chuť na nezdravé jídlo
  • Více jak tři dny sníženého spánku způsobí, že se vám zničí určité mozkové buňky
  • Zhoršuje se vám paměť a schopnost uvažovat
  • Snižuje se metabolismu
  • Míváte kožní problémy, rychlejší stárnutí pleti, vrásky, lámavost vlasů
  • A další…

Umírání mozkových buněk

Po 24 hodinách bez spánku se reakce člověka dá přirovnat k alkoholikovi, který pozřel 5 drinků. Další prodloužení doby beze spánku napadá mozkové buňky a následně je ničí. Máte pocit, že pomalu hloupnete a když už si vzpomenete, stejně se nedokážete na danou situaci řádně soustředit. S tím, když denně naspíte o pár hodin méně, to úzce souvisí. Hodiny se vám totiž sbírají a nabalují se. Za týden beze spánku můžete být ve skluzu o opravdu dlouhou dobu a vždy se to někde projeví.

Spánkový deficit

Jedná se o poruchu spánkového rytmu. Nemocní často bývají označováni jako „Noční sovy“, jelikož se v noci teprve probouzejí a jsou ve svém živlu. Lidé trpící tímto syndromem obvykle usínají až pár hodin po půlnoci. Není tedy překvapením, že vstávání je pro ně poněkud obtížné a často musí asistovat rodina či je ve hře více budíků. Takový spánkový deficit nejde bohužel vyléčit jedním pořádném vyspáním se, je to porucha těla. Tímto deficitem trpí okolo 0,15% populace a vyskytuje se jak u žen, tak u mužů. U takovýchto lidí je šance vypuknutí deprese velmi vysoká, kvůli kolísání melatoninu, dejte si na dostatek spánku tedy pozor.

Zdroje: Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář