Co znamená láska podle terapeuta

Foto: Unsplash

Co znamená láska podle terapeuta

Mnoho lidí je zklamaných, když se pokazí to, co považovali za opravdovou lásku.

Možná jste prošli řadou vztahů, o kterých jste si mysleli, že budou trvat navždy, ale každý z nich skončil během několika měsíců.

Jakmile jste se nechali oklamat tím, o kom jste si mysleli, že je to ta pravá láska, někým, kdo zdánlivě splňoval všechna kritéria na vašem seznamu, možná se přistihnete, že přemýšlíte nejen o tom, proč je tak těžké najít a udržet si pravou lásku, ale také o tom, co vůbec pravá láska znamená.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Co láska skutečně znamená?

Láska znamená milovat někoho bez očekávání a omezujících přesvědčení. Znamená to starat se o někoho, upřednostňovat jeho potřeby před svými vlastními a mít upřímnou touhu po jeho štěstí. Je smutné, že většina lidí byla zničena a oklamána popkulturní definicí "pravé lásky".

Jste-li připraveni začít vážně někoho milovat a dovolit si být milováni na oplátku, musíte začít tím, že zjistíte, která definice lásky je pro vás pravdivá. Musíte být připraveni pochopit význam lásky, jak ji rozpoznat, když ji naleznete, a jak z jejího nalezení a udržení učinit svůj nejvyšší cíl.

Tady je 8 věcí, které potřebujete vědět o skutečném významu milovat a být milován.

1. Jaká je pravá láska? Pravá láska není nová - je trvalá.

Je pravda, že každá láska začíná jako nová láska. Ale nová láska je snadná. Je expanzivní a romantická. V jistém smyslu je to to, čemu generace hippies říkala "volná láska".

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Tyto emoce v nových romantických vztazích pociťuje každý. Tak je prostě náš mozek nastaven. Zatím co skutečná trvalá láska je láska zasloužená. Vyžaduje záměrnost.

Musíte se rozhodnout: Chcete věnovat čas a úsilí dosažení trvalé lásky, nebo chcete žít v představě, že se vám pravá láska prostě přihodí?

2. Pravá láska znamená být citově propojen.

Výzkum ukázal, že citové propojení je nejdůležitějším faktorem pro vytvoření pravé, trvalé lásky. Je to lepidlo, které spojuje vztahy dohromady. Můžete vést skvělé rozhovory o životě, politice, sportu nebo cílech, ale pokud neexistuje citové pouto, nebude existovat žádná trvalá přitažlivost.

Co znamená láska ve vztahu? Inu, emoce jsou lepidlem, které spojuje vztahy dohromady. Jsou hlavním způsobem, jak vyjadřujeme svou nejhlubší radost a strach. Láska ve vztahu znamená vyjadřovat tyto emoce způsobem, který vás spojuje, a reagovat na partnerovy pocity podporou, důvěrou a respektem.

Ačkoli emoce nejsou jazykem lásky, jsou jazykem lásky. Díky nim důvěřujete a věříte v upřímnost partnerovy lásky. Říkají vám, že vašemu partnerovi na vás záleží, i když vás bolí.

3. Pravá láska je dostupná.

Potřebujete vědět, že je vám váš partner k dispozici, když ho potřebujete. K čemu je dobré mít Lancelota, když vás nezachrání, když přijde drak Když se spojíme v páru, očekáváme, že náš partner bude první, kdo se ozve, když se budeme bát.

Když hořelo Světové obchodní centrum, lví podíl na telefonátech, které šly ven, měly projevy lásky manželům a manželkám. Schopnost spojit se s osobou, kterou nejvíce milujete, když ji nejvíce potřebujete, uklidňuje vaše emoce a dává vám pocit bezpečí, a to i tváří v tvář nejhorším druhům nebezpečí.

Když manžel není přístupný své ženě při porodu s jejich dítětem, je to jedna z největších bolestí, kterou může zažít. Pokud si touto bolestí projde bez jeho přítomnosti, bude mu to mít v následujících letech za zlé a ztratí schopnost důvěřovat mu, že tu bude, až ho bude v budoucnu potřebovat.

Praví milenci jsou jeden pro druhého na telefonu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jsou svému partnerovi k dispozici, ať už je v tísni, nebo se chce podílet na oslavách.

Chcete, aby s vámi váš partner slavil narozeniny, když vás povýší v práci nebo když dokončíte školu? Rozhodně. Společné sdílení dobrých chvil posiluje vaše vzájemné pouto.

Ale sdílení dobrých i špatných chvil vyžaduje víc než jen přístupnost.

4. Pravá láska reaguje.

Jestliže je váš partner s vámi v místnosti, očekáváte, že vám odpoví, když se s ním snažíte mluvit. Pokud mu podáte míč a on ho pustí, budete se zlobit.

Většina mužů má tendenci se citově stáhnout v době, kdy je jejich partnerky nejvíce potřebují. Mají problém se zvládáním zvýšených emocí u sebe nebo u druhých. Od mládí se učili své emoce vycpávat a necítit je.

Většina žen přitom dělá pravý opak. Když jsou citově rozrušené, dají to všechno najevo. Vyjadřují své emoce a očekávají, že tu pro ně někdo bude.

Jestliže je váš muž v místnosti a chová se jako mrtvá ryba, zatímco vy se mu vyjadřujete, necítíte jeho lásku. Kvůli tomu se budeš ptát sama sebe, kam se poděl tvůj Romeo. Když jste spolu chodili, byl tak vnímavý a pozorný. Během té doby byl úžasný. Co se děje teď? Nejste už dostatečně přitažlivá, abyste si udržela jeho pozornost?"

Jeho nereagování si přirozeně vyložíte jako znamení, že už ho nepřitahujete ani nemilujete a že je mu to prostě jedno. To však nemusí být nutně pravda.

V průběhu nové milostné fáze vztahu máte výhodu silného neurochemického působení známého jako dopamin. Mozek produkuje v počátečních fázích nového vztahu velké množství dopaminu, což pomáhá i těm nejzamlklejším mužům být emocionálně výraznější, než by normálně byli.

Praví milenci se naučí, jak pracovat s "fází pronásledování/odstoupení" vztahu, která nastane, jakmile novota vyprchá a dopamin se ztenčí. Neútočte tedy na svého partnera, když se snaží neuzavřít se, když vyjadřujete své nejsilnější emoce. Své láskyplné city k vám projevuje tím, že vám řekne, jak je děsivé cítit jeho a vaše emoce zároveň.

Časem se budete cítit dobře, když budete jeden s druhým v bezpečí, a budete reagovat přirozeně.

5. Jak se cítíte? Pravá láska je angažovaná.

Můžete být svému partnerovi přístupní a reagovat na něj, ale přesto můžete být naladěni, pokud s ním nejste angažovaní. Angažovanost spočívá v pozornosti a přítomnosti.

Kolikrát se vám v dnešní době přístupu k informacím z chytrých telefonů stalo, že jste byli v restauraci a všimli jste si, že oba členové páru během večeře hledají ve svých mobilních telefonech? Měli by být přece během kvalitně stráveného času spolu, ne? Vaše sociální sítě, vaše hra nebo vyhledávání zpráv musí ustoupit do pozadí před angažovaností vašeho partnera.

To není snadné. Společnosti investují spoustu peněz, aby vás psychologicky zmanipulovaly k tomu, abyste se s nimi angažovali. A samozřejmě i fotky vašich přátel mohou být docela poutavé.

Pravá láska znamená, že dokážete upustit od ostatních rozptýlení, jako je telefon, televize nebo cokoli jiného, co vám stojí v cestě, abyste naslouchali, když váš partner mluví. Musíte vědět, že vaše slova jsou důležitá.

6. Pravá láska stále roste.

Moji rodiče jsou manželé už 65 let. Oba tvrdí, že se nyní milují více než kdy jindy. Když je pozoruji společně, věřím, že to je skutečná láska.

Pravá láska roste až do konce života. Všichni se shodují na tom, že život je těžký. Stávají se věci, se kterými je těžké se vyrovnat, a bez ohledu na to, kolik nám je let, se stárnutím bojujeme. Když je tu pár jeden pro druhého během životních výzev a v procesu stárnutí, sbližuje se.

Vědět, že se na svého partnera můžete spolehnout, že uspokojí vaše potřeby, vás nutí milovat ho stále více. To je opravdu důležité pochopit, pokud jste v novém vztahu. To, o čem jste si mysleli, že vás k sobě přitahuje na začátku vašeho vztahu, se časem stává méně a méně důležitým.

Ztloustnete a zvrásníte se, ale pokud máte peníze na kosmetické procedury a ošetření, můžete si prodloužit mladistvý vzhled. A ano, cvičení vám pomůže udržet si váhu.

Ale postupem času se to, jak oba vypadáte navenek, stává méně a méně důležité než vaše rostoucí vzájemná láska uvnitř. Vaše vzpomínky na společné sdílení nejdůležitějších životních okamžiků budou nenahraditelné.

Pravá láska je společná cesta přes hory a údolí. Není nic více stmelujícího než pomáhat jeden druhému překonávat životní výzvy. To často vyžaduje, abyste se vzdali svého ega a toho, co si myslíte, že je pro vás nejdůležitější. Páry, které rostou a přežívají životní výzvy, se učí dělat to, co je pro vztah nejlepší.

7. Pravá láska je věrná.

Pro začátek musí mít páry ve svůj vztah víru, což ve skutečnosti znamená mít víru, že ten druhý bude s přibývajícími lety někým, komu můžete důvěřovat. Důvěra je klíčem k úspěchu a základem každého celoživotního zdravého milostného vztahu.

Když řeknete "ano", vkládáte svou budoucnost a blahobyt do rukou druhé osoby. To může znít v rozporu s moderním pohledem na vztahy, ale zamyslete se nad tím. Budete sdílet dům, přátele, rodinu, peníze i emoce.

Možná budete dokonce sdílet i DNA, z níž se narodí děti, které budou patřit vám oběma. S výjimkou zaměstnání budete pravděpodobně sdílet vše, na čem vám oběma záleží.

Je toho tedy hodně, co musíte svému partnerovi svěřit, a musíte věřit, že váš partner bude dobrým rodičem, hospodyní, přítelem a spoludárcem.

Další součástí věrné lásky je to, co obvykle považujeme za "věrnost" - nemít citové nebo sexuální pletky. Musíte si navzájem chránit srdce tím, že nebudete otevírat své emoce nebo sexuální potřeby druhým.

Existují i jiné představy, které říkají, že dlouhodobé vztahy mohou fungovat, i když máte více partnerů. Za 30 let své praxe jsem se však ještě nesetkal s tím, že by to vztah nepoškodilo.

Pravá láska znamená, že váš vztah je primární, což souvisí s teorií připoutanosti ve vztazích. Věda podporuje teorii, že dítě si vytváří primární vazbu s jednou další osobou, která je jeho primárním pečovatelem. Bezpečí kojence závisí na zdraví péče a podpoře tohoto vztahu. Neurověda nás učí, že náš mozek je uzpůsoben k tomu, aby vytvářel toto spojení dvou osob.

Nejnovější výzkumy zjistily, že dospělí se poutají stejným způsobem jako kojenci. Vazbu mezi kojencem a matkou tedy nazýváme primárním vztahem. Dospělý životní pár vazbu, která tvoří primární vztah, také.

Jak poznáte, že jste do někoho zamilovaní? To, že jste do někoho zamilovaní, poznáte podle toho, že máte víru ve váš vztah a jeden v druhého. Mít bezpečnou opravdovou lásku vyžaduje, aby se váš primární vztah stal prioritou. Oba partneři musí mít pocit, že jsou pro sebe navzájem důležitější než jiní lidé, místa nebo věci.

Na první místo kladete jeden druhého, a to nade vše ostatní. Pokud to k někomu cítíte, ať už s ním právě začínáte chodit, nebo jste již léta manželé, nemělo by být pochyb o tom, že jste do něj opravdu, ale opravdu zamilovaní.

8. Pravá láska je průhledná.

Intimita byla definována jako "do mě, vidíš". Musíte být vůči svému partnerovi otevření a transparentní, aby mohl vidět a reagovat na vaše nejhlubší potřeby a touhy. Když se ve vztahu objeví odstup, pravděpodobně nejde o váš pas, ale spíše o neuspokojené potřeby, které nejsou vyjádřeny.

Není nic cennějšího, co byste mohli svému partnerovi nabídnout, než vaše nejhlubší potřeby, obavy a touhy. Brené Brownová ve své knize Síla zranitelnosti hovoří o důležitosti transparentnosti ve vztazích. A abyste se cítili dostatečně bezpečně na to, abyste byli zranitelní a transparentní, musíte pracovat na všem, co jste se právě dozvěděli výše.

Jaká je nejlepší definice lásky? Nejlepší definice lásky je mít hluboké pouto založené na závazku, respektu, důvěře a přijetí. Láska znamená být oddaný blahu někoho jiného, vysoce si vážit jeho tužeb a snů, přijímat ho takového, jaký je, bez odsuzování a důvěřovat mu, že on bude dělat totéž pro vás.

Ačkoli mnozí mají tendenci považovat lásku pouze za nesobeckost a hlubokou oddanost svému partnerovi, cokoli menšího než trvalá a potvrzující láska není skutečnou láskou. Pokud vám láska ubližuje nebo vám brání stát se nejlepší verzí sebe sama, pak to opravdu není pravá láska.

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: