Cupcakes – slavné v Americe, ale také u nás

Foto: Pixabay

Cupcakes – slavné v Americe, ale také u nás

Co je to cupcake a kde se vlastně vzal?

Cupcake, neboli v doslovném překladu hrnečkový dort má původ v Americe, kde služce rodina oznámila odpolední návštěvu na poslední chvíli a ona už neměla čas, aby upekla velký dort, protože by se pekl příliš dlouho. Napadlo ji rozdělit těsto do hrnečků, aby se rychleji upeklo a navrch je ozdobila krémem jako každý jiný dort a přidala ovoce. Cupcakes měly ohromný úspěch a začaly se dělat a prodávat v cukrárnách po celé Americe, odkud se dostaly i dále do světa, a tedy i k nám, do České republiky.

Cupcake vs. Muffin

Často jsou tyto dva pojmy zaměňovány, asi tak jako marmeláda a jam. Muffin je snídaňové pečivo, které je připravované z klasického těsta na buchtu a nikdy na něm nenajdeme zdobení krémem. Proti tomu cupcake je zákusek, připravuje se z dortového piškotu, který je mnohem našlehanější a vzdušnější než těsto na buchtu, a zdobí se stejně jako dorty, krémem, marcipánem, ovocem, fantazii se meze nekladou. U cupcakes platí jeden důležitý poměr, a to takový, že jaká je výška samotného korpusu, taková bude výška zdobení, tedy hlavně krému. Pokud cupcake rozřízneme, bude krém a korpus v poměru 1:1.

Nejtypičtější cupcakes

Nejběžnější kombinací, kterou najdeme v cukrárnách a také v každém obchůdku s cupcakes je vanilkový korpus se základním máslovým krémem, nebo krémem z mascarpone. Máslový krém, anglicky butter cream, je typický pro pravé americké cupcakes, ale u nás není až tak oblíbený, protože je hodně tučný a sladký. Americký butter cream obsahuje v podstatě jen máslo vyšlehané s cukrem. Pokud u nás najdeme máslový krém, bude pravděpodobně ředěný vanilkovým pudinkem, který srazí jeho přeslazenost a dodá příjemnější a jemnější texturu. I přes zředění je máslový krém dost tučný a sladký, proto jej častěji najdeme v klasických dortech, kam se používá v tenkých vrstvách a korpus okolo zneutralizuje jeho výraznou chuť. Na cupcakes se u nás proto častěji setkáme s krémem z mascarpone. Mascarpone je smetanový sýr, který krém krásně odlehčí, budete mít pocit, že jíte neuvěřitelně nadýchanou a jemnou šlehačku.

O něco méně typickou, přesto však stále docela běžnou kombinací je buďto základní vanilkový, případně čokoládový korpus a krém ze slaného karamelu. Zní to zvláště, ale jakmile to jednou ochutnáte, budete to chtít jíst pořád, protože takhle geniální spojení chutí se hned tak nevidí. Sůl ve karamelu lehce potlačí sladkost a zvýrazní chuť samotného krému, který je opět jemný a nadýchaný, a korpus to krásně doplní. Někdy se můžeme setkat i s trochou karamelu přímo uvnitř korpusu, který se po rozkrojení pomalu vyleje na talíř. Poslední must-have každého obchůdku s cupcakes, které v tomto článku zmíním je Red velvet. V doslovném překladu červený samet a musím říct, že svému jménu dostál dokonale. Rozplývající se korpus doplněný o jednoduchý krém z mascarpone a jemné zdobení je ráj pro Vaše chuťové pohárky. Pokud jste nezkusili, tak nevíte a běžte to co nejrychleji napravit, a pokud ano, dáte mi za pravdu.

Na internetu najdete nespočet receptů a návodů, jak upéct cupcakes a věřte, že to opravdu není tak složité a zkuste to, budete mile překvapeni. A není lepší pocit, než když své cupcakes nabídnete svým blízkým a vidíte, jak jim chutnají!

Zdroje: Pixabay, womenwork.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář