Existují přírodní léky na depresi? Jaké to jsou?

Foto: Freepik

Existují přírodní léky na depresi? Jaké to jsou?

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Deprese je slovo, které se v našem světě používá naprosto běžně. Používá se ve chvílích smutku a neštěstí. Alespoň jednou za život můžete zažít chvíle, kdy si myslíte, že jste v depresi. V pravém slova smyslu procházíte pouze fází smutku a nikoli deprese. Deprese je hlubší, než si myslíme. Je to "výzva" v oblasti duševního zdraví, která si v poslední době získala větší popularitu než kdykoli předtím. Může se stát vážným zdravotním stavem, který může ovlivnit práci, vztahy, rodinu a celkově život člověka.
 

Faktory podporující depresi

Stejně jako několik dalších onemocnění souvisejících s duševním zdravím je deprese způsobena kombinací faktorů. Biologické, psychologické a sociální faktory jsou důležité při vývoji deprese. Jeden nebo více těchto faktorů se může u jedince vzájemně ovlivňovat a vést k depresi. Jemná interakce všech těchto faktorů může způsobit i několik úrovní deprese.
 

Například člověk, který si v životě prošel těžkými chvílemi, jako je nezaměstnanost nebo smrt někoho blízkého, může zažít osamělost (sociální faktor), což se může promítnout do těžké deprese. Psychické trauma v důsledku ztráty zaměstnání, podvodu, neúspěchu ve školních zkouškách, rozvodu, sexuálního násilí a dalších nepříznivých životních událostí může také způsobit depresi.
 

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

V některých jiných případech bylo zjištěno, že biologické faktory, jako je vadná regulace nálady mozkem, hormonální nerovnováha, určité oslabující zdravotní stavy a postižení, podporují depresi. Studie ukazují, že když neurotransmitery v mozku vypadnou ze své přirozené a jemné rovnováhy, může také docházet k depresi.
 

Deprese a její typy

Mezi typy deprese patří situační deprese, biologická deprese, psychologická deprese a existenciální deprese. Tyto druhy se dále klasifikují jako velká depresivní porucha, perzistentní depresivní porucha, sezónní afektivní porucha, bipolární porucha (maniodeprese), psychotická deprese, premenstruační dysforická porucha (PMDD), perinatální deprese (včetně předporodní a poporodní deprese) a atypická deprese.
 

 • Velká depresivní porucha je nejrozšířenějším typem. Popisuje se jako depresivní nálada, ztráta zájmu o oblíbené činnosti, výrazné změny hmotnosti, problémy se spánkem, snížená chuť k jídlu, snížená energie, myšlenky na bezcennost až sebevraždu, nerozhodnost, neklid nebo omezený pohyb atd. Nejedná se o občasnou, vyskytuje se téměř každý den.
 • Přetrvávající depresivní porucha je také známá jako dysthymie. Je popisována jako chronická forma deprese. Je charakterizován neustálými pocity beznaděje a nedostatečnosti, které mohou způsobit ztrátu zájmu o každodenní činnosti, což způsobí snížení celkové produktivit.
 • Sezónní afektivní porucha je typ deprese spojený se sezónními změnami. Pro mnoho lidí to začíná a končí přibližně ve stejnou dobu rok co rok. Je to běžnější v podzimních a zimních měsících, jen zřídka na jaře nebo v létě.
 • Maniodeprese (bipolární porucha) způsobuje, že jedinec zažívá extrémní nálady. V určitém okamžiku je velmi šťastný, ale během chvilky může být v silné depresi. Je to kombinace mánie a deprese.
 • U psychotické deprese člověk je v depresi, kde kromě psychotických příznaků, zažívá i bludy a halucinace.
 • Ženy s PMDD mají před začátkem menstruace příznaky deprese, nadměrnou podrážděnost a/nebo úzkost. K tomu může dojít přibližně dva týdny před menstruací a vymizí několik dní poté, co menstruace začne. Ve stejném duchu se u žen vyskytuje perinatální deprese. Týká se deprese u ženy před narozením dítěte nebo po porodu.
 • Atypická deprese znamená, že tento typ deprese nemusí nutně dodržovat obecné principy deprese.

Příznaky deprese

Být smutný ze životních situací nemusí nutně znamenat, že jste v depresi. Někteří lidé mají vše, co potřebují – lásku, rodinu, skvělou práci, peníze a přesto upadají do deprese. Deprese: hlavní depresivní porucha je komplikovaná forma deprese. Není to jen pouhá změna nálady. Je to zdravotní stav projevující se několika příznaky, které ovlivňují emoce, fyzický vzhled, chování a kognitivní funkce.

Emocionální příznaky deprese zahrnují neustálý a intenzivní smutek bez zjevného důvodu, pocit bezcennosti, ztrátu zájmu o dříve příjemné činnosti, sebevražedné myšlenky a spoustu dalších temných myšlenek. Fyzicky může člověk s depresí začít pociťovat nízkou energii, pomalou řeč, celkovou zpomalenost, nespavost nebo příliš mnoho spánku, změny hmotnosti atd. Deprese může způsobit, že člověk prožívá sníženou schopnost soustředění a nerozhodnost. 

 

Léčba deprese

Léčba deprese zahrnuje snad všechny možné způsoby, kterými lze stav jednotlivce zlepšit. Způsoby mohou být farmakologické, zahrnující použití léků, nebo nefarmakologické, včetně terapie, úpravy životního stylu nebo lékařských postupů. Primární metodou používanou k léčbě deprese je obvykle užívání léků. Ovšem v posledních letech se čím dál tím více lidí rozhoduje o omezení nepřírodních variant k léčbě.

 

Přírodní léky na depresi

Přírodní metody jsou účinné při zvládání deprese. To neznamená, že poradenská sezení nebo léky nejsou dost dobré. Hledáme jen způsoby, jak zlepšit psychický stav a pomoci usnadnit život s chronickou depresí.

 • Relaxace je způsob, jak zvládnout depresi. Relaxace vám pomůže uvolnit se, což vám celkově zlepší náladu, pomůže vám dobře spát.
 • Pravidelně cvičte. Procházky, jóga nebo jiné formy pohybů je cvičení zvyšují hladinu dopaminu v mozku, což následně zvedne náladu. Vyhněte se namáhavým cvičením, jako je běh, které by vás mohly rychle omrzet.
 • Dělejte něco, co vám baví. Můžete preferovat samotu nebo ztratit zájem o dříve příjemné činnosti. Místo toho je lepší na tom zapracovat, aby to bylo zase jako zábava. Jděte na pláž, přečtěte si knihu, jděte na večeři, upečte si něco dobrého atd. Časem si své oblíbené činnosti znovu zamilujete.
 • Přijmout zodpovědnost. Deprese může chtít, abyste se dostali do izolace a vzdali se povinností v práci a doma. Provádění kancelářských prací nebo domácích prací vám však může poskytnout málo času na přemítání nad znepokojujícími myšlenkami.
 • Vytvořte si rutinu. Z nějakého důvodu by vám deprese mohla vzít dobře strukturované denní plány. Nastavení denního režimu věcí, které budete každý den rádi dělat, a jeho dodržování vám může pomoci zvládat depresi.
 • Promluvte si s někým. Vyhledání pomoci není nikdy známkou slabosti a to se obvykle podceňuje. Když si s někým popovídáte, může to hodně pomoci při zotavování se z depresivních chvil.
 • Mít podpůrnou skupinu. Setkání s lidmi a sdílení vašich zkušeností vám může pomoci na cestě k uzdravení. Mít důvěryhodnou osobu, se kterou můžete sdílet své těžké chvíle, je dobrý způsob, jak se rychle uzdravit.
 • Doplňte hořčík. Hořčík potřebuje každá naše buňka. Podílí se na enzymatických reakcích znamenajících produkci energie v těle.

 

Důsledky deprese

Když je deprese ponechána bez dozoru, může se zhoršit. Je to vážný problém duševního zdraví a jako takový by se měl léčit. Existuje vyšší šance, že jedinec s depresí se může stát závislým na drogách. Takové osoby mohou také být méně efektivní v práci nebo ve škole, mohou si zničit vztahy, mít poruchy spánku a mnoho dalšího.

Nejhorší na tom všem je, že deprese může vést až k sebevraždě. Je celosvětově nejčastější příčinou sebevražd. Ovšem léčit se dá !
 

Deprese se rychle stává běžnou poruchou duševního zdraví ve všech věkových kategoriích. S adekvátní péčí a pozorností se to však může zlepšit. Deprese by se však měla léčit opatrně, rychle a hlavně správně.
 


Zdroje: betterhelp.com, Freepik

Podobné články