Jak pomoci člověku s depresí

Foto: Unsplash

Jak pomoci člověku s depresí

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Máte přítele, který žije s depresí? Nejste v tom sami.

Podle nejnovějších odhadů Národního ústavu duševního zdraví zažilo v roce 2019 epizodu velké deprese něco málo přes 7 % všech dospělých Američanů. Světová zdravotnická organizace uvádí, že s depresí žije necelých 300 milionů dospělých a dětí.

Rozpoznání příznaků deprese u blízké osoby

Ne každý prožívá depresi stejně a její příznaky se mohou lišit.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Pokud váš přítel trpí depresí, může:

 • působí smutněji nebo plačtivěji než obvykle
 • působí pesimističtěji než obvykle nebo beznadějněji, pokud jde o budoucnost
 • častěji než obvykle mluví o pocitu viny, prázdnoty nebo bezcennosti
 • má menší zájem o společné trávení času nebo komunikuje méně často než obvykle
 • snadno se rozruší nebo působí neobvykle podrážděně
 • má méně energie než obvykle, pohybuje se pomalu, nebo se zdají být celkově apatičtí
 • mají menší zájem o svůj zevnějšek než obvykle nebo zanedbávají základní hygienu, jako je sprchování a čištění zubů
 • mají problémy se spánkem nebo spí mnohem více než obvykle
 • méně se zajímají o své obvyklé činnosti a zájmy
 • častěji pociťují zapomnětlivost nebo mají problémy se soustředěním či rozhodováním
 • jedí více nebo méně než obvykle
 • mluví o smrti nebo sebevraždě

Jak pomoci

Těchto 10 tipů vám pomůže být příteli s depresí oporou.

Dejte svému příteli najevo, že jste tu pro něj. Konverzaci můžete zahájit tím, že se podělíte o své obavy a položíte konkrétní otázku.

Můžete například říci:

 • "Zdá se, že v poslední době prožíváš těžké období. Co se ti honí hlavou?"
 • "Když jsme spolu byli naposledy, vypadal jsi trochu sklesle. Děje se ti něco, o čem by sis chtěl promluvit?"
 • "Zmínil ses, že jsi v poslední době procházel těžkým obdobím - jak se kvůli tomu všemu cítíš?"

Mějte na paměti, že váš přítel může chtít mluvit o tom, co cítí, ale nemusí chtít radu.

Zapojte se do komunikace s přítelem pomocí technik aktivního naslouchání:

 • Pokládejte otázky, abyste získali více informací, místo abyste předpokládali, že rozumíte tomu, co mají na mysli.
 • Potvrzujte jejich pocity. Můžete říci: "To zní opravdu složitě. Je mi líto, že to slyším."
 • Projevte empatii a zájem řečí těla.
.

Když se zeptáte poprvé, nemusí mít váš přítel chuť mluvit, proto může pomoci, když mu budete říkat, že vám na něm záleží.

Pokládejte otevřené otázky (aniž byste byli dotěrní) a vyjadřujte své obavy. Snažte se vést rozhovory osobně, kdykoli je to možné. Pokud žijete v různých oblastech, zkuste videochat.

Váš přítel si nemusí být vědom, že se potýká s depresí, nebo si nemusí být jistý, jak se obrátit o podporu.

I když vědí, že by jim terapie mohla pomoci, může být obtížné vyhledat terapeuta a domluvit si schůzku.

Pokud se zdá, že váš přítel má zájem o poradenství, nabídněte mu pomoc při výběru potenciálních terapeutů. Můžete svému příteli pomoci sepsat seznam věcí, na které se má potenciálních terapeutů zeptat, a věcí, které chce zmínit na prvním sezení.

Povzbudit je a podpořit je při první schůzce může být velmi užitečné, pokud se jim to nedaří.

Když má váš přítel špatný den, nemusí se mu chtít vycházet z domu. Deprese může ubrat energii a zvýšit touhu po sebeizolaci.

Pokud řeknou něco jako: "Myslím, že zruším schůzku s terapeutem," povzbuďte je, aby na ní setrvali.

Můžete říct: "Minulý týden jste říkal, že vaše sezení bylo opravdu produktivní a že jste se po něm cítil mnohem lépe. Co když vám pomůže i dnešní sezení?"

Totéž platí pro léky. Pokud chce váš přítel přestat užívat léky kvůli nepříjemným vedlejším účinkům, podpořte ho, ale povzbuďte ho, aby si promluvil se svým psychiatrem o přechodu na jiné antidepresivum nebo o úplném vysazení léků.

Náhlé vysazení antidepresiv bez dohledu zdravotnického pracovníka může mít závažné následky. Obvykle se před ukončením užívání léků obraťte na zdravotnického pracovníka, který může zabránit zdravotním komplikacím.

Když vám záleží na někom, kdo trpí depresí, je lákavé všeho nechat a být mu po boku a podporovat ho. Není špatné chtít příteli pomoci, ale je také důležité postarat se o své vlastní potřeby.

Pokud veškerou svou energii věnujete podpoře přítele, zbude vám jen málo energie pro sebe. A pokud se budete cítit vyhořelí nebo frustrovaní, svému příteli příliš nepomůžete.

Nastavení hranic

Nastavení hranic může pomoci. Například můžete dát příteli vědět, že si s ním můžete promluvit, až se vrátíte z práce, ale ne dříve.

Pokud se obáváte, že mají pocit, že vás nemohou zastihnout, nabídněte jim, že jim pomůžete vymyslet náhradní plán pro případ, že by vás během pracovního dne potřebovali. To může zahrnovat nalezení linky důvěry, na kterou mohou zavolat, nebo vymyslet kódové slovo, které vám mohou napsat, pokud se ocitnou v krizi.

Místo každodenní pomoci můžete nabídnout, že se u nich zastavíte každý druhý den nebo dvakrát týdně přinesete jídlo. Zapojení dalších přátel může pomoci vytvořit větší síť podpory.

Cvičení péče o sebe

Trávit hodně času s blízkým člověkem, který trpí depresí, může být pro něj emocionálně náročné. Poznejte své hranice, pokud jde o těžké emoce, a ujistěte se, že máte čas na načerpání nových sil.

Pokud potřebujete dát příteli vědět, že nebudete nějakou dobu k dispozici, můžete říct něco jako: "Nemohu mluvit do X hodin. Můžu se ti pak ozvat?"

Představte si, že byste museli každého člověka ve svém životě poučovat o duševním nebo tělesném zdravotním stavu, který vás trápí, a vysvětlovat mu to stále dokola. Zní to vyčerpávající, že?

Můžete se svým přítelem hovořit o jeho konkrétních příznacích nebo o tom, jak se cítí, ale vyvarujte se toho, aby vám o depresi vyprávěl obecně.

Sami si přečtěte informace o příznacích, příčinách, diagnostických kritériích a léčbě.

I když lidé prožívají depresi různě, znalost obecných příznaků a terminologie vám může pomoci vést s přítelem hlubší rozhovor.

Tyto články jsou dobrým výchozím bodem:

Při depresi se každodenní úkoly mohou zdát zdrcující. Věci jako praní prádla, nakupování potravin nebo placení účtů se mohou začít hromadit a je těžké vědět, kde začít.

Váš přítel může nabídku pomoci ocenit, ale také nemusí být schopen jasně říci, s čím potřebuje pomoci.

Takže místo odpovědi "Dejte mi vědět, jestli mohu něco udělat" zvažte otázku: "S čím dnes nejvíce potřebujete pomoci?".

Pokud si všimnete, že jejich lednička je prázdná, řekněte: "Můžu ti nakoupit nebo vyzvednout, co potřebuješ, když mi napíšeš seznam?" nebo "Pojďme nakoupit a uvařit večeři společně."

Pokud váš přítel nestíhá mýt nádobí, prát prádlo nebo dělat jiné domácí práce, nabídněte mu, že přijdete, pustíte si hudbu a společně se pustíte do konkrétního úkolu. Už jen díky společnosti se práce může zdát méně náročná.

Lidé trpící depresí mohou mít potíže s navazováním kontaktů s přáteli a s plánováním nebo dodržováním plánů. Rušení plánů však může přispívat k pocitu viny.

Zrušené plány mohou vést k menšímu počtu pozvánek, což může zvýšit izolaci. Tyto pocity mohou zhoršit depresi.

Svého přítele můžete uklidnit tím, že mu budete i nadále posílat pozvánky na různé aktivity, i když víte, že je pravděpodobně nepřijme. Řekněte jim, že chápete, že nemusí dodržet plány, když mají těžké období, a že na ně netlačíte, aby se scházeli, dokud nebudou připraveni.

Jen jim připomeňte, že je rádi uvidíte, kdykoli budou mít chuť.

Deprese se většinou léčbou zlepšuje, ale může jít o pomalý proces, který vyžaduje určité pokusy a omyly. Možná budou muset vyzkoušet několik různých poradenských přístupů nebo léků, než najdou ten, který jim pomůže na jejich příznaky.

Ani úspěšná léčba nemusí vždy znamenat, že deprese zcela zmizí. Váš přítel může mít čas od času příznaky i nadále.

Mezitím budou mít pravděpodobně dobré i špatné dny. Vyvarujte se domněnky, že dobrý den znamená, že je "vyléčen", a snažte se nebýt frustrovaní, pokud se vám kvůli řadě špatných dnů zdá, že se váš přítel nikdy nezlepší.

Deprese nemá jasnou časovou osu zotavení. Očekávání, že se váš přítel po několika týdnech terapie vrátí ke svému obvyklému já, nepomůže ani jednomu z vás.

Když dáte svému příteli najevo, že vám na něm stále záleží, zatímco se potýká s depresí, může to pomoci.

I když s nimi nemůžete pravidelně trávit mnoho času, pravidelně je kontrolujte pomocí SMS, telefonátu nebo krátké návštěvy. Pomoci může i zaslání krátké textové zprávy se slovy "myslel jsem na tebe a záleží mi na tobě".

Lidé trpící depresí se mohou více uzavírat do sebe a vyhýbat se kontaktu s ostatními, takže je možné, že budete mít více práce s udržením přátelství. Pokud však budete v životě svého přítele i nadále pozitivně naladěni a budete mu oporou, může to pro něj mít velký význam, i když vám to momentálně nedokáže vyjádřit.

Deprese často zahrnuje smutek nebo špatnou náladu, ale má i další, méně známé příznaky.

Mnoho lidí si například neuvědomuje, že deprese může zahrnovat:

 • vztek a podrážděnost
 • zmatenost, potíže s pamětí, nebo potíže se soustředěním
 • nadměrná únava nebo problémy se spánkem
 • fyzické příznaky, jako jsou žaludeční potíže, časté bolesti hlavy nebo bolesti zad a jiných svalů
.

Váš přítel může mít často špatnou náladu nebo se cítit vyčerpaný. Snažte se mít na paměti, že to, co cítí, je stále součástí deprese, i když to nezapadá do stereotypních verzí deprese.

I když nevíte, jak jim pomoci, aby se cítili lépe, stačí říct: "Je mi líto, že se tak cítíš. Jsem tu, abych vám pomohl, pokud mohu něco udělat", může pomoci.

Čeho se vyvarovat

Deprese vašeho přítele není vaše vina, stejně jako není jeho vina.

Zkuste se nenechat vyvést z míry, pokud se vám zdá, že se na vás zlobí nebo jsou frustrovaní, stále ruší plány (nebo zapomínají na další kroky) nebo se jim do ničeho moc nechce.

Možná si v určitém okamžiku budete potřebovat od přítele odpočinout. Pokud se cítíte emocionálně vyčerpaní, je v pořádku, abyste si udělali prostor pro sebe, ale je také důležité, abyste se vyhnuli obviňování přítele nebo říkání věcí, které by mohly přispět k jeho negativním pocitům.

Místo toho zvažte rozhovor s terapeutem nebo jinou podpůrnou osobou o tom, jak se cítíte.

Deprese je závažné duševní onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu.

Pokud jste depresi nikdy nezažili, může být těžké pochopit, jak přesně se cítíte. Není to však nic, co by se dalo vyléčit několika dobře míněnými frázemi typu: "Měla bys být vděčná za dobré věci ve svém životě" nebo "Prostě přestaň myslet na smutné věci".

Pokud byste něco neřekli někomu, kdo trpí nějakým fyzickým onemocněním, například cukrovkou nebo rakovinou, pravděpodobně byste to neměli říkat ani svému příteli s depresí.

Pozitivní přístup můžete podpořit (i když váš přítel nemusí reagovat) tím, že mu připomenete věci, které se vám na něm líbí - zejména když se zdá, že má na srdci jen samé negativní věci.

Pozitivní podpora může dát vašemu příteli najevo, že vám na něm opravdu záleží.

Přestože určité změny životního stylu často pomáhají zlepšit příznaky deprese, může být obtížné tyto změny provést uprostřed depresivní epizody.

Možná budete chtít pomoci tím, že nabídnete radu, například více pohybu nebo vyváženou stravu. Ale i když je to dobrá rada, váš přítel ji v danou chvíli nemusí chtít slyšet.

Možná přijde chvíle, kdy se váš přítel bude chtít dozvědět, jaké potraviny mohou pomoci při depresi nebo jak může cvičení zmírnit její příznaky. Do té doby však bude nejlepší zůstat u empatického naslouchání a vyhnout se poskytování rad, dokud o ně nebude požádán.

Podpořte pozitivní změnu tím, že je pozvete na procházku nebo společně uvaříte výživné jídlo.

Pokud váš přítel mluví o své depresi, můžete mu říci například: "Chápu vás" nebo "Všichni jsme si tím prošli". Pokud jste se však sami s depresí nikdy nesetkali, může to jejich pocity minimalizovat.

Deprese není jen pocit smutku nebo sklíčenosti. Smutek obvykle poměrně rychle přejde, zatímco deprese může přetrvávat a ovlivňovat náladu, vztahy, práci, školu a všechny další aspekty života po celé měsíce nebo dokonce roky.

Srovnávání toho, co prožívají, s problémy někoho jiného nebo věty typu: "Ale mohlo by to být mnohem horší," obvykle nepomáhají.

Bolest vašeho přítele je to, co je pro něj právě teď skutečné - a potvrzení této bolesti mu může pomoci nejvíce.

Řekněte něco jako: "Neumím si představit, jak těžké je se s tím vyrovnat. Vím, že ti nemohu ulevit, ale pamatuj, že na to nejsi sama."

Léky mohou být v léčbě deprese velmi užitečné, ale ne u každého zabírají dobře.

Někteří lidé nemají rádi jeho vedlejší účinky a raději léčí depresi terapií nebo přírodními prostředky. I když si myslíte, že by váš přítel měl užívat antidepresiva, nezapomeňte, že volba užívání léků je osobní rozhodnutí.

Stejně tak, pokud vy osobně nevěříte na léky, vyhněte se tomuto tématu při rozhovoru s nimi. Pro některé lidi je medikace klíčem k tomu, aby se dostali do stavu, kdy se mohou plně zapojit do terapie a začít podnikat kroky k uzdravení.

Nakonec je to, zda člověk s depresí bude, či nebude užívat léky, velmi osobní rozhodnutí, které je obecně nejlepší nechat na něm a jeho zdravotníkovi.

Kdy je čas zasáhnout

Deprese může zvýšit riziko sebevraždy nebo sebepoškození, proto je užitečné vědět, jak rozpoznat její příznaky.

Mezi příznaky, které mohou naznačovat, že váš přítel má vážné myšlenky na sebevraždu, patří:

 • časté změny nálad nebo osobnosti
 • rozhovory o smrti nebo umírání
 • nákup zbraní
 • zvýšené užívání návykových látek
 • rizikové nebo nebezpečné chování
 • zbavování se věcí nebo rozdávání cenných věcí
 • mluvení o tom, že se cítí v pasti nebo chce najít cestu ven
 • odhánění lidí nebo říkání, že chce být sám
 • s loučením se s větším citem než obvykle
.

Pokud si myslíte, že váš přítel uvažuje o sebevraždě, vyzvěte ho, aby zavolal svému terapeutovi, zatímco jste s ním, nebo ho požádejte, zda byste mu mohli zavolat.

Mohou také poslat textovou zprávu "HOME" na krizovou textovou linku 741741 nebo zavolat na Národní linku prevence sebevražd 1-800-273-8255.

Nejste ve Spojených státech? Mezinárodní asociace pro prevenci sebevražd vás může spojit s linkami důvěry a dalšími zdroji ve vaší zemi.

Svého přítele můžete také vzít na pohotovost. Pokud je to možné, zůstaňte s přítelem, dokud se nepřestane cítit sebevražedně. Ujistěte se, že nemá přístup k žádným zbraním ani drogám.

Pokud máte o svého přítele obavy, můžete se obávat, že by ho zmínka o něm mohla povzbudit k sebevražedným myšlenkám. Obecně je však užitečné o tom mluvit.

Zeptejte se svého přítele, zda vážně uvažoval o sebevraždě. Možná si o tom chce s někým promluvit, ale neví, jak toto obtížné téma nadhodit.

Povzbuďte je, aby si o těchto myšlenkách promluvili se svým terapeutem, pokud tak ještě neučinili. Nabídněte jim pomoc s vytvořením bezpečnostního plánu, který by mohli použít, kdyby si mysleli, že by se mohli těmito myšlenkami řídit.

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články