Hudba a kognitivní zdraví

Foto: Unsplash

Hudba a kognitivní zdraví

Hudba, aniž by způsobovala nějaké nežádoucí účinky, může mít velký vliv na zdravý průběh stárnutí, zejména v oblasti kognitivního zdraví. 


Autorka výchozího textu: Eden Brownová, Psy.D.


Čerstvě po ukončení studia jsem byla na stáži ve veteránském zdravotnickém středisku ve Washingtonu DC. Byla jsem na své první směně v oddělení pečovatelských služeb, kde pracovala skvělá terapeutka se zaměřením na hudbu a pohyb. Nešťastná autonehoda ukončila její dráhu profesionální tanečnice, a nyní pracovala jako psycholožka se skupinou trpící demencí. Pacienti z této skupiny byli zcela introvertní; každý si žil ve svém světě, odpojený od ostatních. 
 

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko


Hudba a propojení s mozkem
Tato terapeutka mi ale v tu chvíli změnila život. Svým pacientům pustila hudbu a jeden postarší pán se ihned zvednul a tančil s ní waltz, dokud skladba nedozněla. Poté se vrátil na své místo a okamžitě se do sebe uzavřel. Ať už v něm hudba probudila cokoliv, zmizelo to s koncem té písně.


Tehdy jsem jako divačka z první řady pochopila, jak moc je mozek propojený s hudbou. Jen málo aktivit ho stimuluje tak jako hudba, a to proto, že ji zpracovává jinak než ostatní formy komunikace. Americký básník Henry Wadsworth Longfellow jednou řekl, že "hudba je univerzální řeč lidstva" – a já nad tímto citátem jako klinická psycholožka přemýšlím často. Hudba může mít velký vliv na zdravé stárnutí, zejména na kognitivní zdraví. Výrazný pozitivní vliv má i na zdraví seniorů, a to fyzicky i emočně. 
 


Hudba jako lék bez nežádoucích účinků
Hudba může být tím nejlepším lékem, a narozdíl od ostatních nevyvolává žádné nežádoucí účinky. Bylo dokázáno, že dokáže snížit hladinu stres u (kortizolu), zlepšit náladu, navýšit motivaci a produktivitu a utvořit společenské pouto. Dle výzkumu1 snižuje krevní tlak, zmírňuje úzkost a vnímání bolesti. Také zlepšuje kvalitu spánku, náladu, pozornost a paměť.


Poslech hudby má také pozitivní vliv stres s%20hormone%20cortisol.">2 na tvorbu imunoglobulinu A a NK buněk – ty napadají viry a posilují obranyschopnost imunitního systému.  
Pro dlouhodobé kognitivní zdraví může být prospěsný i tzv. vzpomínkový seznam skladeb, který obsahuje významné písně z dětství, adolescence a dospělosti.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Chcece-li si takový seznam sestavit, vyhledejte si populární písně z určitých částí vašeho života a vyberte si z nich ty, které rezonují s vašimi vzpomínkami.


Analogicky s jakoukoliv jinou činností je také důležité poslouchat hudbu mimo oblíbený žánr. Když jedinec stále poslouchá ty samé skladby, netvoří si tím prostor pro růst. Nová hudba, narozdíl od známé, totiž pro mozek představuje kognitivní výzvy, protože její neznámost ho nutí se snažit pochopit nové zvuky a rytmy. 

Jak hudba souvisí s kognitivním zdravím
Lidský mozek je s hudbou silně propojený. Působí na něj zcela jedinečně a intenzivně a procvičuje ho jako žádná jiná činnost. Hudba je svou složitostí fascinující a dokáže se propojit s pamětí opravdu výjimečným způsobem.


Už jen schopnost zaznamenat rytmus a rozeznat melodické vzory vyžaduje naprosto odlišné dovednosti. Jak lze číst na webových stránkách Univerzity Johnse Hopkinse3, "hudba je strukturální, matematická a architektonická. Je založená na vztahu jednoho tónu a toho následujícího. Jedinec si toho nemusí všimnout, ale jeho mozek pro pochopení hudby provádí složité výpočty."Hudba a paměť 
Hudba může mít velký vliv na paměť většiny z nás, navíc se k tomu pojí i k silným emočním reakcím. U zdravých seniorů, ale i u těch, kteří mají kognitivní obtíže, může umožnit přístup ke vzpomínkám, jež jsou jinak nevybavitelné, a také může urychlit kognitivní zpracovávání. Z výzkumu4 vyplývá, že pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence je poslech hudby či zpěv emočně i behaviorálně přínosný.


U pacientů s Alzheimerovou chorobou jsou hudební vzpomínky často uchovány, a to proto, že klíčové oblasti mozku jsou nemocí relativně nepostižené. Hudba totiž může u kohokoliv zmírnit stres , úzkost, ale i depresi a podráždění. Podobný přínos byl zaznamenán i u pacientů, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu5; muzikoterapie pomáhá regulovat náladu, zlepšuje soustředění a napomáhá při neurální reorganizaci. Hudba navíc může podpořit i fyzické zdraví, včetně používání rukou a chůze. 
 


Hudba a stárnoucí populace
Hudba je sice přínosná pro všechny věkové skupiny, ale je klíčovým a často přehlíženým nástrojem pro stárnoucí populaci. Může být totiž nápomocná při vybavování vizuálních informací, což je činností pro mozek velmi prospěšnou. Pro seniory byly dokonce vynalezeny i aplikace a programy, které jim umožňují vyzkoušet si hru na hudební nástroj.


Umožnění pacientům středisek dlouhodobé péče vyzkoušet něco nového tudíž nepředstavuje jen způsob, jak se vypořádat s nudou a izolací. Takové podněty jsou prospěšné i pro stimulaci mozku.


Způsob zapojení hudby do každodenních aktivit se ale může v každém středisku lišit. Někteří pořadatelé zábavných programů jsou aktivnější a během pandemie svým klientům jako náhradu živé hudby pouštěli nahrávky. V USA je pandemie COVID-19 už na ústupu a mnohá střediska pro své klienty znovu začínají pořádat živé koncerty. I poslech hudby při jiných aktivitách, např. při skládání puzzle či dělání manikúry, může mít pozitivní vliv na spokojenost, pocit zapojení a kognitivní zdraví.  
 


Hudba pro seniory
Aby senioři ve Spojených státech přišli více do kontaktu s hudbou, některé tamní oranizace, jako např. Music and Memory6, k ní zprostředkovávají přístup i v domech s pečovatelskou službou. Navíc je v USA možné se zapojit do dobrovolnických organizací a hmotně přispívat seniorům, zejména těm, kteří mají nízké příjmy a nemohou si dovolit takové výdaje, aby měli přístup k hudbě prostřednictvím chytrých telefonů, tabletů nebo rádií. 
 


Seznam zdrojů ve výchozím textu: 
1. Keep Your Brain Young with Music, Health. John Hopkins Medicine. 
2. Amy Novotney. Music as medicine, American Psychological Association. November 2013, Vol 44, No. 10. 
3. Keep Your Brain Young with Music, Health. John Hopkins Medicine. Health 
4. Can music help someone with Alzheimer’s? Mayo Clinic 
5. Music therapy helps stroke patients, Science Daily, Mar 2020. 
6. Music and Memory. https://musicandmemory.org 
 


Zdroje: thedoctorweighsin.com, Unsplash 

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: