Jak být efektivnější při učení?

Foto: Freepik

Jak být efektivnější při učení?

Ta nechuť, když opět usedáš za pracovní stůl, u něhož jsi se včera nedobrovolně trápil až do noci, z tebe přímo srší. Z donucení listuješ ve velmi obsáhlé učebnici, která je ti už velmi dobře známá. Otevíráš knihu na straně sedmdesát a čteš si první odstavec. Chvílí se místností ozývá jen tikot hodin pověšených na zdi nad tebou. Jakmile jej dočteš, přicházíš na to, že ti jeho čtení nic nedalo, a tak ho čteš znovu. Čas ti běží a ty jsi se stále nikam neposunul. Najednou ti však uprostřed čtení v hlavě vyvstane otázka, zda je tohle správně. Hned ti odpovím – není. Proč? Pojďme si to společně vysvětlit.

Dnešní doba a společnost si žádá celoživotní vzdělávání. Učíme se, ač neúmyslně, každodenně, a tím zdokonalujeme své dovednosti a zkušenosti. Nejsme ani zdaleka jediní tvorové, kterých se učení týká, také zvířata se učí po celý život.

Obsah učení:

  • vědomosti – zapamatovaná fakta a vztahy mezi nimi.
  • dovednosti – praxí rozvinuté schopnosti
  • návyky – způsob jednání člověka vzniklý častým opakováním
  • zvyky – ustálené chování jednotlivce či společnosti

Jak zlepšit paměť?

Jistě mi dáte za pravdu, že paměť se dá velmi dobře vytrénovat častým procvičováním. Určitě tam hrají roli i vrozené predispozice k učení, ale větší část zaujímá trénink. Zlepšit paměť se dá mnoha způsoby.

Přečtěte si také: Recenze eToro - Jsou vaše peníze v bezpečí?

Koncentrace!

Hraje vám při učení do pozadí televize? Štěkají vám za oknem neustále psi? Zkuste zabránit všem rušivým elementům, které vás obklopují, a učte se v tichu. Dobře se také učí při relaxační hudbě či za zvuků přírody. Ne každému to ale vyhovuje, musíte sami přijít na to, při čem se vám nejlépe soustředí. Pokud vnímáte více věcí najednou, mozek neví, s kterou informací má pracovat jako první a plně se nesoustředí. Vaše výsledky tedy budou slabší, než kdybyste se učivu věnovali naplno.

Dostatek spánku

Pokud se na spánek nezaměřujete a nespíte dostatečně, vaše tělo, zejména mozek, vám to vrátí. Čím více jej zanedbáváte, tím horší je vaše paměť a postupně také selhává. Při spánku se totiž mozek regeneruje a informace naučené za den se do něj ukládají (dlouhodobá paměť). Dbejte proto alespoň na 7-8 hodin spánku.

Cvičení paměti za pomocí testů a cvičení

Cílem tréninku paměti je vlastně oddálit proces zapomínání a prodloužit dobu, kdy jsou informace aktivní a lze je snadno použít (hned si na ně vzpomeneme). Pro procvičování paměti existuje řada aplikací, testů či úkolů. Je jen na vás, co z toho si vyberete a které vám budou vyhovovat.

Tři hlavní učební typy

Každý je jiný a každému vyhovuje jiný styl učení. Lidé se zpravidla dělí na tři základní učební typy, které se od sebe velmi liší.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Sluchový typ

Pro takového studenta je nejlepší číst si danou látku nahlas, či ji někomu přednášet. Informace se mu tak dostanou do paměti rychleji než obyčejně. Studenti se sluchovým typem dávají přednost přednáškám, při kterých si toho obvykle hodně zapamatují. Rovněž je u něj rozvinuta zvuková představivost. Při odpočinku tyto typy často poslouchají hudbu.

Zrakový typ

Tento typ využívá při svém učení ilustrace, fotografie, grafy, pojmové mapy apod. Velmi účinné pro něj je podtrhávání a zvýrazňování. Má rád barvy a přehledné zápisy. Takový typ má koníčky jako četbu, focení či jiné.

Kinestetický typ

Pocitový typ se nejlépe učí při zapojení svého těla. Aktivně prozkoumává, pohybuje se a dotýká předmětů. Při vzdělávání mu pomůže praktické vysvětlení a pokud to není možné, tak pohyb při učení. Odpočine si při práci na zahradě, nebo při sportu. Jaký typ jste, zjistíte v testu na různých internetových stránkách, či si můžete sami zhodnotit, jak se vám nejlépe učí. Existují i kombinace učebních typů.

Jak dostat informace do dlouhodobé paměti

Tato část mozku je uchovávána v nevědomí a její kapacita je omezená. Dostat do ní informace zabere zhruba 30 minut. Můžeme to udělat buď záměrně (opakováním), nebo nevědomě. Ukládání do dlouhodobé paměti probíhá ve spánku, proto je naprosto nesmyslné učit se namísto něj, což nemalá část studentů neúmyslně dělá. Aby se totiž informace uložily, je potřebný spánek dlouhý alespoň 6 hodin.

Jak si zpříjemnit učení?

Každý to známe. Dennodenně sedíte zavalení učebnicemi, stále dokola stejný styl učení, neuvěřitelná rutina, ze škol se vracíte podráždění a už nemáte chuť se večer opět učit. Proč si to tedy nezpříjemnit?

Příjemné místo

Proč se učit zavřený v pokoji u stolu, když máte přes ulici nádhernou kavárnu, kde je klid a příjemná atmosféra? Zkuste změnit prostředí, ve kterém se učíte a vyrazte třeba ven, na své oblíbené místo u vody. Určitě budete sami překvapeni, jak rychle vám to půjde do hlavy.

Příjemná společnost

Nač se drtit doma sám, když máte nejlepšího kamaráda, který se bude také učit? Jistě vy i váš spolužák oceníte společnost a může vám třeba danou látku i vysvětlit. Bylo dokázáno, že učení se v kolektivu je mnohem efektivnější než za jedince. Tak s chutí do učení s blízkými!

Dostatek cukrů

Máte při učení chuť na něco sladkého? To vaše tělo volá kvůli nedostatku cukrů v krvi. Dejte si jablko nebo něco, čím zaženete chutě a určitě vám to půjde snáz. Také se nedoporučuje učit se s hladovým břichem, protože když máte hlad, začínáte být méně soustředění a vaše paměť začíná vynechávat. Nebojte se proto udělat si krátkou přestávku na něco dobrého!

Nezapomeňte na přestávky

Odpočinek je velmi důležitý. I mozek musí svým způsobem odpočívat, proto si do učebního plánu zaveďte také přestávky. Ideálně by to mělo být 20 minut učení a 10minutová pauza, ale můžete si udělat i vlastní (například 45minutové etapy s 20minutovou přestávkou).

Zdroje: Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: