Jak přestat někoho milovat a začít se posouvat vpřed

Foto: Unsplash

Jak přestat někoho milovat a začít se posouvat vpřed

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Většina lidí se shodne na tom, že obecně nemůžete zabránit tomu, do koho se zamilujete. Za určitých okolností si však můžete přát, aby tomu tak nebylo.

Možná milujete někoho, kdo k vám necítí totéž.

"Touha, která doprovází jednostrannou lásku, může ovlivnit citovou pohodu a způsobit mnoho nepříjemných pocitů," vysvětluje Kim Egelová, manželská a rodinná terapeutka ze San Diega.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Nebo možná milujete někoho, kdo vám neustále dává najevo, že mu neleží na srdci vaše nejlepší zájmy. Možná se s partnerem intenzivně milujete, ale máte příliš mnoho rozdílů na to, abyste mohli udržet trvalé partnerství.

Ať už je situace jakákoli, láska je komplikovaný cit. A i když je jasné, že vám vztah neprospívá, může se zdát nemožné své city jednoduše vypnout.

Tyto tipy vám mohou pomoci nastartovat proces posunu vpřed.

Přiznejte si pravdivost situace

Optimismus není špatná vlastnost. Ve skutečnosti je schopnost udržet si naději v obtížných nebo bolestivých situacích obvykle považována za známku osobní síly.

Ale pokud jde o vztahy, které se potýkají s problémy, je užitečnější vzít v úvahu současnou realitu než budoucnost, kterou si představujete.

Osoba, kterou milujete, to nemusí cítit stejně. Nebo se možná cítíte divoce zamilovaní během intimních chvil, ale zbytek společného času trávíte tím, že se neshodnete téměř na ničem.

Pokud se domníváte, že vzdát se vztahu nebo lásky k někomu znamená, že jste selhali, zamyslete se znovu. Chce to odvahu a sebeuvědomění, abyste si to uvědomili. Udělali jste pozitivní krok k sebezdokonalení.

Jediné uvědomění si, že váš vztah nikam nevede, pravděpodobně nezpůsobí, že vaše pocity zmizí přes noc, ale je to významný krok.

Identifikujte potřeby ve vztahu - a překážky

Pozorný pohled na to, co od vztahu chcete, a také na to, co rozhodně nechcete , vám může pomoci přesně určit, v čem se k vám milostný zájemce nemusí hodit.

Řekněme, že vám to s vaším FWB skvěle klape. Čím více času spolu trávíte, tím více se cítíte propojeni. Nakonec si uvědomíte, že jste se do něj zamilovali.

Je tu však jeden velký problém: Často uplyne několik dní, někdy i týden a více, aniž byste o nich slyšeli. Posíláte jim zprávy na Facebook a všimnete si, že jsou online, ale stále nepřichází žádná odpověď.

Pokud ve vztahu upřednostňujete dobrou komunikaci, je jejich neschopnost včas se vám ozvat docela dobrým ukazatelem toho, že se k sobě nehodí.

Když rozpoznáte, jakým způsobem někdo, koho milujete, ne zcela splňuje vaše potřeby, možná se snáze přenesete přes své city.

Přijměte, co pro vás láska znamenala

"Některé lásky vás mohou vždycky drásat u srdce," říká Egel. "Některé vztahy, zejména ty, které byly nedílnou součástí růstu v klíčových obdobích našeho života, se táhnou nití, která utváří to, kým se stáváme."

Pouštění se významné lásky může vyvolat pocit, že se zároveň pouštíte všeho, čím kdysi byla. Pokuste se však využít příležitosti a uznat to dobré, co vás na vztahu potkalo, včetně všeho, co jste se z něj mohli naučit. Tyto pocity si uvědomte. Dejte jim ve svém srdci prostor.

Popírání emocí nebo jejich významu vás může brzdit. Uctění vašich zkušeností a umožnění, aby se tyto intenzivní pocity staly součástí vaší minulosti, vám může pomoci začít nacházet klid a posunout se vpřed.

Přiznání významu vaší lásky v minulosti vám navíc může pomoci vidět, jak vám již neslouží.

Dívejte se do budoucnosti

Láska k bývalému partnerovi nebo k někomu, kdo vaše city neopětuje, vás může omezovat. Pokud se zaseknete na někom, s kým nemůžete mít vztah, pravděpodobně budete jen těžko hledat štěstí s někým jiným.

I když se necítíte připraveni na nic vážného, nezávazné seznamování vám může pomoci uvědomit si, že existuje spousta skvělých lidí.

Jakmile budete chtít randit vážněji, může být nalezení toho pravého partnera stále náročné. Často to vyžaduje nějaký čas. Frustrace ze seznamování může být obzvláště lákavá k tomu, abyste se zabývali osobou, kterou již milujete.

Zavažte se však, že se budete dívat dopředu, ne zpět do minulosti, i když to bude zpočátku obtížné.

Pokud se vám nikdo nejeví jako ten pravý, možná budete ještě potřebovat čas, abyste se vypořádali se svou přetrvávající náklonností. Je naprosto v pořádku, když si během této práce budete užívat příležitostných vztahů. Tyto situace však řešte poctivě: Buďte otevření a upřímní v tom, co hledáte a co jste momentálně schopni dát.

Přednost dejte jiným vztahům

Lidé, kteří se vyrovnávají se zlomeným srdcem, mají často tendenci "zapomínat" na jiné důležité vztahy ve svém životě.

Přátelé a rodinní příslušníci vám mohou nabídnout podporu při práci na uzdravení. Mohou mít dokonce nějaké užitečné postřehy nebo moudrost, o kterou se mohou podělit na základě vlastních zkušeností.

Milovaní lidé vám také mohou poskytnout sílu a vedení, pokud se snažíte uzdravit z následků toxického vztahu. Jen nezapomeňte věnovat pozornost tomu, jak se při vzájemných vztazích cítíte.

Pokud máte pocit, že někdo odsuzuje vás nebo vaše rozhodnutí, nebo vám dává najevo, že se cítíte špatně jiným způsobem, může být moudré omezit čas strávený s ním.

Věnujte čas sami sobě

Když se cítíte bezhlavě zamilovaní, můžete provést malé (nebo ne tak malé) změny svého vzhledu nebo osobnosti, abyste se přizpůsobili tomu, co si myslíte, že od partnera chcete.

Přemýšlejte o těch částech svého já, které jste možná popřeli, potlačili nebo změnili. Možná jste se oblékali svižněji, než byste si přáli, začali jste sledovat sport, o který jste neměli žádný zájem, nebo jste se vzdali svého oblíbeného koníčku.

Nebo jste se možná vyhýbali plnému vyjádření svých emocí a přestali jste žádat o to, co jste potřebovali.

Cítíte se s těmito změnami dobře? Přemýšlení o částech sebe sama, které jste mohli ve vztahu snadno ztratit, může pomoci zmenšit lásku k někomu, kdo vás neměl skutečně rád pro vás.

Dejte si prostor

Může se to zdát jako samozřejmý krok, ale je důležitý.

Když jste připraveni jít dál, vzdálenost může být vaším nejlepším přítelem. Dokonce i občasná zpráva, telefonát nebo Snapchat mohou znovu oživit city, o kterých jste si mysleli, že jste je už nechali za sebou.

Možná se budete chtít vyhnout kontaktu s danou osobou, pokud to nebudete opravdu potřebovat, například pokud se dělíte o péči o děti nebo spolu pracujete.

Jestliže jste přátelé, kteří spolu dříve trávili hodně času, může být rozumné trávit čas s jinými přáteli.

Možná budete chtít udržet své přátelství. To není špatný cíl, pokud byl vztah zdravý. Zvažte však, zda nepočkat, až intenzita vaší lásky opadne. V opačném případě si můžete nakonec způsobit zbytečnou bolest.

Pochopte, že to může nějakou dobu trvat

Cit lásky může vyprchat a také vyprchá, ale obecně se nejedná o rychlý proces. A je zcela normální, že mezitím pociťujete spoustu nepříjemných pocitů.

Níže uvádíme několik rad, které vám pomohou toto období překonat:

 • Mějte se sebou trpělivost.
 • Praktikujte sebelítost tím, že si řeknete to, co byste ve stejné situaci řekli příteli.
 • Přijměte, že je přirozené, že to bolí.
 • Připomeňte si, že bolest nebude trvat věčně.

Milovat někoho, kdo se k vám nehodí, dokonce ani někoho, kdo vám ublížil, z vás nedělá hloupého nebo chybujícího. Je snadné vidět v někom to nejlepší a chovat naději, že se změní. Může trvat, než změníte svůj pohled a uvědomíte si, že se pravděpodobně nezmění.

Promluvte si s terapeutem

"Srdeční záležitosti nás mohou dostat tam, kde to opravdu bolí," poznamenává Egel.

Terapii doporučuje jako užitečný zdroj informací, když:

 • máte potíže žít svůj život tak, jak byste ho obvykle žili
 • cítíte se zmateni svými pocity
 • ocitáte se na temném místě
 • máte potíže s uznáním nebo přijetím svých pocitů

Terapie poskytuje bezpečný, neodsuzující prostor k prozkoumání emocí a probrání strategií, jak je produktivně řešit. Terapeut vás také může naučit dovednostem zvládání těchto pocitů, dokud se jejich intenzita nezmírní.

Vždy je nejlepší vyhledat odbornou pomoc ihned, pokud:

 • máte myšlenky na sebevraždu
 • cítíte se beznadějně
 • prožíváte přetrvávající pocity deprese nebo úzkosti

Pokud potřebujete pomoc hned

Pokud uvažujete o sebevraždě nebo máte myšlenky na sebepoškození, můžete zavolat na Národní linku prevence sebevražd.

Tato nepřetržitá linka vás spojí se zdroji pro duševní zdraví ve vašem okolí. Vyškolení odborníci vám také pomohou najít zdroje pro léčbu ve vašem státě, pokud nemáte zdravotní pojištění.

Podstata

Člověk je jedinečná bytost se složitými emocemi. Bez ohledu na to, jak moc chcete někoho přestat milovat, je těžké jednoduše přepnout vypínač svých citů.

Možná si tyto pocity v nějaké podobě ponesete stále s sebou. Láska nezmizí vždy jen proto, že si to přejeme.

Ale i když nemůžete úplně přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje nebo kdo vám způsobil újmu, můžete tyto pocity zvládat pozitivním, zdravým způsobem, aby vám nadále nezpůsobovaly bolest.

Zdroje: healthline.com, Unsplash

Podobné články