7 Tipů jak přijímat kritiku a neztratit přitom na hrdosti!

Foto: Freepik

7 Tipů jak přijímat kritiku a neztratit přitom na hrdosti!

Asi se mnou bude většina čtenářů souhlasit, že být kritizován není žádná sranda. Ať už je to zpětná vazba od šéfa, vrstevníka, nebo i vašeho zaměstnance, může vás, a to při nejmenším, uvést do rozpaků. Trik, jak převést kritiku do něčeho užitečného, je nalézt v ní jádro pravdy, a pak to využít ke zlepšení svého výkonu a osobnímu růstu.

Bez ohledu na to, co je záměrem osoby, která vám zpětnou vazbu poskytuje (ať už pozitivní, negativní, nebo neutrální), pořád v ní může být skryto něco užitečného, jakmile si uděláte odstup od své počáteční emoční reakce.

Existuje několik způsobů, jak můžete tento nepříjemný zážitek proměnit v užitečný:

 

Pamatujte, že kritika není útok na vaši osobu

Pokud nejste slon v porcelánu, nebo nemáte s přijímáním kritiky velké zkušenosti, pak je první krok pravděpodobně ten nejtěžší. Vaše prvotní reakce by mohla být obrana a protiútok na danou konfrontaci, nebo útěk – nedělejte ani jedno. V profesionální situaci vám ani jedna z těchto reakcí plusové body nezíská. Nacvičte si potlačení této automatické reakce pomocí fráze nebo dvou, díky kterým získáte prostor na to se uklidnit.

Mít v rukávu komentář jako: „To je zajímavý pohled na věc.“ nebo „Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel.“ může zmírnit prvotní emoční dopad, zvláště pokud kritika přišla zčistajasna a překvapila vás.

 

Požádejte o upřesnění

Zpětná vazba mohla být pouze nevalně vyslovena nebo prezentována. Osoba, která ji sděluje, by mohla například příliš zobecňovat: „Ty vždycky“ nebo „Ty nikdy“, „Nesnáším, když…“ a tak dále. Kritika by také mohla být příliš nekonkrétní na to, aby byla užitečná.

Proto je nesmírně důležité zůstat objektivní a přijít na kloub tomu, co se osoba snažila vyjádřit. Otázky jako: „Mohl bys mi dát nějaký příklad, o čem mluvíš?“ vám pomůže zúžit možnosti.

Podle reportu Gallupova Státního Amerického Pracoviště (GSAW) většina manažerů neposkytuje zpětnou vazbu tak, aby vedla k lepšímu výkonu. Pouze 23 % zaměstnanců rozhodně souhlasí, že jim manažer poskytuje užitečnou zpětnou vazbu. „Takže pokud chcete ze zpětné vazby vytěžit co nejvíc, pomozte manažerovi doručit užitečné informace tak, že mu budete pokládat detailní otázky.“

 

Naslouchejte

Zatímco pokládáte konkrétní otázky, pečlivě naslouchejte odpovědím. Snažte se z toho vyřadit emoce a nereagovat. Přemýšlejte o tom jako o vyšetřovací misi. Jakmile máte dostatek informací, shrňte je a zopakujte, co vám bylo řečeno. Ujistěte se, že jste oba na jedné lodi. Neublížilo by, kdybyste se na chvíli vžili do kůže toho druhého. Vašemu nadřízenému či vrstevníkovi je hovor na tohle téma možná stejně nepříjemný, jako vám.

 

Neberte si to osobně

Kritika by neměla být o vás, a tak si ji osobně neberte. Měla by se vztahovat k vaší roli, vašim povinnostem a pracovnímu výkonu. V tu chvíli, kdy si to začnete brát osobně, se z toho stane konfrontace, kdo má pravdu a kdo ne, což ničemu nepomůže. Může to být i o vašem chování, ale pamatujte: Pořád to není o vás samých.

 

Držte se faktů

Pokud zpětná vazba obsahuje několik nesouvisejících detailů, nechte to být. Nejsou relevantní. Pokud je to nezbytně nutné, je v pořádku na to zdvořile upozornit osobu, která vám zpětnou vazbu dává. Cílem je, abyste se shodli na věcné stránce kritiky. Držte se tématu. Nenechte diskuzi sklouznout ke stěžování a obviňování.

 

Nevymlouvejte se

Tohle není správné místo ani čas na to vinit někoho jiného, či nějak odůvodňovat své chování. Je to nejlepší čas na to říct: „Děkuji za zpětnou vazbu.“ Potřebujete čas na to si téma promyslet.

Řekněte dané osobě, že si vážíte jejich času, a že vy budete na oplátku potřebovat trochu času na to popřemýšlet o tom, co vám sdělili. Pokud se budete i nadále snažit kritice vyhnout a ospravedlňovat se, uspějete pouze v tom, že budete vypadat slabí – s takovým dojmem vedení jistě opustit nechcete.

 

Navažte na dané téma později

Jakmile jste měli čas o kritice popřemýšlet a rozumíte, jaký má vliv na váš profesionální růst, vyviňte úsilí na téma navázat. Požádejte o pár minut času osoby, která vám zpětnou vazbu poskytla. Vysvětlete, že jste o problému přemýšleli, a nastiňte, na co jste přišli, jak se můžete zlepšit.

Nebylo by také od věci požádat o radu, kterou by vám ta osoba mohla v tomto ohledu dát. Možná si prošli tím samým a jen se snaží podělit o svoje zkušenosti, aby vám ušetřili čas a úsilí, které vynaložili na to se zlepšit. Vlastně by to mohl být začátek prospěšného mentorského vztahu.

Pamatujte, že kritika je pouze nástroj, který vám má pomoci růst. Nemá smysl kritizovat věci, které už dobře znáte. Dle studie z roku 2018 organizovanou společností Randstad, 69% dotázaných uvedlo, že by byli více spokojení, kdyby zaměstnavatelé „lépe zužitkovali své schopnosti a dovednosti“. Konstruktivní kritika je způsob, jak tyto schopnosti a dovednosti vylepšit.

Zpětná vazba může být velmi cenná příležitost něco se naučit. Pokud je podána a přijímána zodpovědně a profesionálně, můžou z ní mít prospěch obě strany.

Zdroje: forbes.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář