„Ne“: jednoduché slovo, které se musíme naučit říkat

Foto: Freepik

„Ne“: jednoduché slovo, které se musíme naučit říkat

Umění říct ne je dovednost, se kterou zápasí mnoho lidí. Může nám při tom zásadně ulehčit život. Mnoho stresových faktorů v našem životě můžeme vystopovat právě k této neschopnosti odmítnout úkol, nebo aktivitu. Problémy odmítat věci můžeme mít kvůli strachu, že bychom tak přišli o příležitost, zranili něčí city, nebo se zdáli nezodpovědnými. Někdy nemusíme říkat ne, jen ostatním lidem, ale musíme jej říct taktéž sami sobě.

Kdy říct ne?

Snad nejčastější důvod, pro neschopnost někoho něco odmítnout, je fakt, že nevím, zda je to v té situaci vůbec možné. Nechceme se zdát nepříjemnými, nebo hrubými. Bojíme se, že bychom druhého člověka mohli naštvat. Nemusíme si být jistí, zda je říct ne „přijatelné.“ Máme strach z vlastního selhání, pokud nevyhovíme všem ostatním.

Abychom věděli, zda v dané situaci říct ne, musíme si zodpovědět pět následujících otázek:

1. Mám na to čas, energii a peníze?

2. Chci to udělat?

3. Přidá mi to něco pro život?

4. Je to v souladu s mými hodnotami?

5. Říkám ano jen proto, že se bojím říct ne?

Pokud jen jedna odpověď na tyto otázky indikuje, že chcete říct ne, pak byste tak měli učinit.

Zůstaňte zdvořilý

Již zmiňovaným strachem při odmítání je působení nezdvořile, nebo arogantně. Existuje ale několik jednoduchých zásad, které jsou právě takového vystupování prevencí.

1. Poděkujte za nabídku. Dáváte tak daném člověku najevo, že si jeho nabídky vážíte. Odmítaní tak není o něm, ale o vás.

2. Máte-li možnost, navrhněte vám více vyhovující čas. Stojíte-li o danou aktivitu, ale právě toho máte zrovna moc, je navrhnutí nového termínu skvělý způsob, jak vyjádřit, že máte stále zájem i přes momentálně nevhodnou chvíli.

3. Navrhněte alternativu. Pokud vám nevyhovuje daný úkol, můžete se pokusit navrhnout alternativní řešení. Něco, co zvládáte lépe, máte pro to lepší časové možnosti.

4. Navrhněte jinou osobu, která by mohla s úkolem či aktivitou pomoct. Možná máte problém v kanceláři a víte, že ačkoliv i vy toho máte až nad hlavu, mohl by kolegovi pomoct někdo jiný.

5. Nelžete. Tato rada je snad samozřejmá, ale pro zcela zdvořilé odmítnutí je zásadní, nevymýšlet si falešné důvody, proč něco nejde, vás jen zavede do začarovaného kruhu a v očích ostatních ztratíte důvěru.

Důležité pro zvládnutí schopnosti říkat ne a odmítání je rozeznat, kdy ne říct potřebujeme a vědět, jak to provést co nejzdvořileji. Je to totiž schopnost, která nám mnohdy může zásadní životní situace ulehčit a pomůže nám zachovat si dobré mentální zdraví.

Zdroje: psychologytoday.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář