Jak říkat ne bez pocitu viny

Foto: Unsplash

Jak říkat ne bez pocitu viny

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Je pro vás téměř nemožné někoho odmítnout - i když byste chtěli?
Když se vás někdo, s kým jste si rádi popovídali v posilovně, zeptá, jestli byste si po tom nechtěli zajít na jídlo, řeknete ano, protože nechcete ranit jeho city, i když nemáte zájem o nic dalšího?
Když se vás kolegyně zeptá, jestli ji doporučíte na povýšení, řeknete: "Jistě, ráda", i když si myslíte, že by na této pozici byla katastrofou?
Pokud byste místo "Jistě, udělám to" raději řekli "Raději ne", zkuste těchto pět kroků:

Vězte, že máte moc si vybrat
Začněte tím, že si uvědomíte, že máte právo si vybrat, co přijmete a co odmítnete. Žadatel se svobodně rozhodne, že vás o něco požádá. Vy máte stejné právo svobodně se rozhodnout, zda žádost přijmete, nebo odmítnete. Pokud si myslíte, že musíte souhlasit se vším, co se po vás žádá, upíráte sami sobě možnost volby, kterou dáváte žadateli. Pokud vždy souhlasíte s tím, co se po vás žádá, naznačujete, že na potřebách jakéhokoli žadatele záleží víc než na vašich vlastních.
Možná budete muset sáhnout do hloubky a zeptat se sami sebe, proč je pro vás tak těžké žádost odmítnout. Bojíte se, že ztratíte přátelství, někoho zklamete nebo zraníte jeho city? Obáváte se, že by vás ostatní mohli považovat za sobce?
Jakmile prozkoumáte, co vás může polapit do pasti, abyste řekli ano, zeptejte se sami sebe: "Chci říct ano, i když bych raději nechtěl?"
"Ano," odpovězte. Pokud ano, nezapomeňte, že potřeby a přání žadatele nejsou důležitější než vaše.

Pozorně vyslechněte každou žádost
Velkou část pocitu viny můžete odstranit tím, že každou žádost pečlivě zvážíte. Mohli byste udělat to, co se po vás žádá? Co se stane, když řeknete ano? Přítel vám například domluví rande naslepo. Setkáte se s ním a necítíte absolutně žádný zájem, ale on vás vezme na večeři do drahé restaurace. Pokud schůzku přijmete, abyste nezranili jeho city, navádíte ho na sebe - přimějete ho utratit spoustu peněz, když už víte, že nemáte zájem, a nakonec zraníte jeho city, když nepřijmete druhou schůzku.
Zvážení žádosti vám jednak prokazuje úctu k osobě, která žádost vznesla, a jednak vám dává možnost zvážit svůj omezený čas, zdroje a energii. Dobrá zpráva - vážné zvážení žádosti vám dává jasný důvod, proč ji odmítnout nebo přijmout.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko


Uvědomte si, že nemůžete dělat nebo vzít na sebe všechno
Zůstaňte věrní sami sobě a svým prioritám. Když odmítnete nějakou žádost, řeknete ano jiným věcem, například dosažení vlastních cílů nebo trávení času s těmi, které máte rádi, nebo dokonce udržení zdravého rozumu. Například si dáte závazek, že budete šetřit peníze, správně jíst a denně cvičit. Když vás přátelé pozvou po práci na pizzu a pivo, odmítnutím jejich pozvání řeknete ano svému osobnímu závazku.

Zdroje: womenworking.com, Unsplash

Podobné články