Jak se přestat cítit provinile a konečně začít žít pro sebe

Foto: Unsplash

Jak se přestat cítit provinile a konečně začít žít pro sebe

Jestliže patříte k těm, kteří vždycky berou vinu na sebe bez ohledu na situaci, možná byste se měli naučit, jak přestat cítit vinu. Zde je návod, jak na to.

V životě se člověk může cítit provinile kvůli mnoha věcem. A pokud patříte k těm, kteří na sebe zřejmě berou vinu od druhých, i když to není vaše vina, trpíte mnohem více než většina z nás. Může vám to dokonce zničit život, pokud nevíte, jak se přestat neustále cítit provinile.

Je tu však naděje, protože existuje způsob, jak umlčet ten neustálý, dotěrný hlas viny, který se vám v hlavě ozývá v kteroukoli hodinu. Možná to zabere nějaký čas a hodně duševního úsilí, ale aby se vám žilo lépe, stojí to za to.

Ti, kdo se cítí provinile, byli v dětství často obviňováni

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Toto neplatí pro všechny, ale pro mnoho lidí, kteří se většinu času cítí provinile nebo na sebe berou vinu bez ohledu na situaci, bylo typické, že byli v dětství hodně obviňováni. Možná neudělali nic špatného, a přesto byli zahanbeni za věci, které nemohli ovlivnit.

Jiní však bývají lidé s panovačnou osobností. Musí zařídit, aby vše šlo podle jejich představ, a když se tak nestane z důvodů, které nemohou ovlivnit, stále se cítí zodpovědní.

Jak se přestat cítit provinile, abyste si konečně mohli zase užívat života

Každý si zaslouží skvělý život. Pokud se potýkáte s nadměrným pocitem viny a nemůžete se ho zbavit, můžeme vám pomoci. Toto jsou naše nejlepší tipy, jak se vypořádat s tím, že na sebe berete příliš mnoho břemen ostatních.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

#1 Vzdejte se části kontroly. Když nad vším přebíráte kontrolu, přirozeně si budete držet více viny, když se vám nebude dařit. Abyste to překonali, musíte se části této kontroly vzdát. Uvědomte si, že nemůžete zařídit, aby se všechno dělo tak, jak chcete.

Ale to je v pořádku. Nikdo nemůže kontrolovat každý jednotlivý výsledek. Je normální chtít, aby věci šly určitým způsobem, a pak se cítit provinile nebo hrozně, když se tak nestane. Pokud si uvědomíte, že to nemáte zcela pod kontrolou, začnete se cítit méně provinile.

#2 Přestaňte se obviňovat. Když se něco nepovede, pravděpodobně si v duchu začnete nadávat. Ti, kteří se cítí provinile, to dělají často. Bez ohledu na situaci si najdete způsob, jak to nějak zavinit.

Musíte s tím přestat. Je pravděpodobnější, že to vůbec nebyla vaše chyba, ale spíše souhra událostí, které nemáte téměř pod kontrolou. Pamatujte na to a přestaňte svalovat vinu pouze na sebe.

#3 Podívejte se na fakta. Namísto toho, abyste si kvůli tomu lámali hlavu, sedněte si a podívejte se na fakta. Odstupte od situace a zhodnoťte ji jako člověk zvenčí. Co přesně se stalo, že se věci pokazily?

Když to uděláte, budete schopni vidět věci takové, jaké jsou. Ti z nás, kteří se cítí provinile, se často dívají jen na věci, které se nás bezprostředně týkají. Jsme slepí k faktům, a právě ta potřebujeme, abychom našli smír sami se sebou.

#4 Promluvte si s někým. Držet všechno v sobě je hrozný nápad. Pokud se kvůli něčemu opravdu cítíte provinile - konkrétně kvůli něčemu, co se dotklo někoho z vašich blízkých - prostě si s ním promluvte.

Budete překvapeni, jak velká část vaší viny je pouze ve vaší mysli. Proto se jim otevřete a promluvte si s nimi. Mohou vám pomoci uvědomit si, kde je vaše myšlení mimo a jak se můžete vrátit do správných kolejí, abyste se přestali cítit tak provinile.

#5 Pamatujte, že nejste zodpovědní za ostatní. Pokud chcete vědět, jak se přestat cítit provinile, uvědomte si, že vaše rozhodnutí jsou vaše vlastní a rozhodnutí někoho jiného jsou jeho rozhodnutí. Lidé, kteří se často cítí provinile, na sebe berou odpovědnost za druhé, i když jim vůbec nepřísluší. Pokud to děláte, zkuste s tím přestat.

Pak si to opakujte a velmi vám to pomůže. Každý se rozhoduje sám za sebe, a pokud se něco pokazí, nejste to vy, kdo by měl nést vinu, zejména pokud jste se na tom téměř nepodíleli. Je v pořádku, že se kvůli někomu cítíte špatně, jen se necítíte provinile.

#6 Podívejte se na to z jiné perspektivy. Vžijte se do situace druhé osoby. Vyčítali byste si stále něco, kdyby se role obrátily? Pokud ne, pak byste se neměli cítit vinni za to, co se stalo. Nemůžete se obviňovat z něčeho, z čeho byste neobviňovali někoho jiného.

Kdykoli se tedy budete cítit obzvlášť provinile, jednoduše se na to podívejte z jiné perspektivy. Zeptejte se sami sebe, jak byste se cítili, kdyby se role obrátily, a to vám nesmírně pomůže.

#7 Podívejte se na situaci hlouběji. Možná se ve skutečnosti vůbec necítíte provinile. Vina je velmi široká emoce, pokud se nad ní zamyslíte. Místo toho byste mohli cítit nelibost, strach, úzkost nebo cokoli jiného než vinu, ale vy se k tomu jen standardně uchylujete jako k prostředku, jak se udržet pohromadě.

Zkoumejte situaci v celé šíři. Máte dovoleno cítit více věcí najednou. Můžete cítit vinu a být na někoho naštvaní. Kromě pocitu viny můžete mít i úzkost. Celkově vám hlubší pohled na to, co se stalo, může pomoci dozvědět se více o sobě a to může pomoci s pocitem viny.

#8 Zeptejte se sami sebe, co můžete s danou situací udělat. Pokud se snažíte přijít na to, jak přestat cítit vinu, zastavte se a přemýšlejte o tom, jaké kroky můžete podniknout, místo abyste se trápili tím, jak se cítíte provinile. Ti, kteří mají tendenci cítit se provinile velmi snadno, obvykle nepodnikají vůbec žádné kroky.

Zastavte se a zeptejte se sami sebe: "Co mohu udělat právě teď?". Pokud vás napadne odpověď, která vám vyhovuje a pomůže situaci, udělejte to. Pokud nemůžete udělat nic a stále se cítíte provinile, promluvte si s někým.

#9 Zaměřte se na své vlastní potřeby. Nemůžete se starat jen o všechny ostatní. I na vás záleží a vaše pocity jsou platné. Ti z nás, kteří se neustále cítí příliš provinile, bývají velmi empatičtí. Přebíráme emoce druhých.

To samozřejmě není dobré, pokud jde o vaše vlastní pocity. Musíte mít na paměti, že se musíte postarat především o sebe. To není sobecké, to je nezbytné. Nemůžete se neustále cítit špatně a provinile za všechny.

#10 Pamatujte, že je v pořádku, když se někdy cítíte provinile. Je to normální a je to v pořádku. Můžete si dovolit cítit se na chvíli naštvaně a provinile. Problém nastává, když vina bezdůvodně ovládne váš život.

Všichni procházíme obdobími, kdy na sebe bereme vinu druhých. To je v pořádku, pokud nedovolíte, aby to bylo příliš přehnané. Uvolněte se a zpracujte pocit viny, abyste mohli začít žít sami pro sebe.

Pocit viny je někdy normální a přirozený, ale pokud zjistíte, že se tak cítíte častěji než jindy, budete chtít vědět, jak s pocitem viny přestat. Toto jsou naše nejlepší tipy, jak se zbavit této vysilující nepříjemnosti.

Zdroje: lovepanky.com, Unsplash

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: