Jak se muži podle vědy skutečně zamilovávají

Foto: Unsplash

Jak se muži podle vědy skutečně zamilovávají

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Je snazší zjistit, jak se muži zamilovávají, než si myslíte.

Nepamatuji si, kdy mi můj přítel poprvé řekl, že mě miluje. Mám však velmi jasnou vzpomínku na jedno konkrétní odpoledne, kdy jsme spolu chodili asi šest měsíců. Toho dne se mi podíval hluboko do očí, přitáhl si mě k sobě a zašeptal: "Myslím, že se do tebe opravdu zamilovávám."

Vyprskla jsem smíchy, protože mi už několik měsíců říkal, že mě miluje - a já mu to stejně dlouho oplácela. "Jak to myslíš, že si myslíš, že se do mě zamilováváš?" "Ne," odpověděl jsem. Řekla jsem s posměšnou nedůvěrou. "Já už vím, že mě miluješ. A já tebe taky."

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Tvářil se jako ovce a neobratně se snažil vysvětlit: možná, řekl, se do mě jen zamiloval na jiné, hlubší úrovni. Políbila jsem ho, aby přestal mluvit. Pořád si ho kvůli tomu dobírám - ale část mého já byla vždycky taky trochu zmatená.

Co tím myslel, že se zamiloval na jiné úrovni? Nemiloval mě snad už dřív? WTF?

Ukázalo se, že věda by mohla znát odpověď. Za prvé, navzdory všeobecnému přesvědčení se zdá, že muži se ve skutečnosti zamilovávají rychleji než ženy. Takže to sexistické klišé o ženě, která se na prvním rande bezhlavě zamiluje, představuje si své jméno společně se svou láskou a zoufale uhání nezávazně zamilovaného muže, je nejen zastaralé, ale i špatné.

Tady se dozvíte, co říkají výzkumy o tom, jak se zamilovávají muži...

Blázni se hrnou dovnitř.

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Social Psychology zjistila, že muži uvádějí, že se nejen rychleji zamilovávají, ale také dříve říkají "miluji tě" než ženy. Studie se zúčastnilo 172 vysokoškolských studentů a psycholožka Marissa Harrisonová, která byla její spoluautorkou, uvedla, že výsledky byly pro účastníky překvapivé.

"Předpokládá se, že ženy jsou emocionální; někdy až příliš nebo zbrkle," řekla pro Broadly.

"Muži i ženy v naší studii předpokládali, že ženy se zamilují a řeknou "miluji tě" rychleji než muži."

Psycholog Neil Lamont však řekl, že výsledky pro něj nejsou vůbec překvapivé.

"Smysluplné navazování vztahů je pro muže stejně důležité jako pro ženy. A i když společenské a kulturní normy možná diktují, že muži by měli být silní a odolní, ve skutečnosti [dobře prožitý život] pro muže obvykle zahrnuje hluboké a smysluplné, láskyplné vztahy."

Chemikálie a feromony, ach jo!"

Když se muži zamilují - a ženy ostatně také -, jejich mozky zaplaví chemické látky, které jim přinášejí dobrý pocit: konkrétně dopamin, noradrenalin, fenyletylamin, oxytocin a u mužů testosteron. Muž, který se do vás hned zkraje zamiluje, je pod vlivem silných hormonů, které nastartují vaše feromony - chemické látky, které vylučujeme, abychom přilákali partnery.

Muži mají dobrý důvod, proč se rychleji zamilovávají, a tedy podléhají kouzlu těchto chemických látek: je to evoluce. Harrisonová vysvětluje, proč se ženy možná pomaleji nechávají hvězdami unášet.

"Myslím, že ženy lásku ve srovnání s muži podvědomě odkládají. Ženy mohou reprodukčně ztratit mnohem více, když se zavážou nesprávnému muži. Rodí se s omezeným počtem vajíček, zatímco muži produkují denně miliony spermií."

Jinými slovy, ženy si musí dávat mnohem větší pozor na to, s kým se páří, než muži.

"Pokud se ženy zavážou a otěhotní s nehodným partnerem [bez] pomoci s výchovou dítěte, bude to časově i zdrojově velmi nákladné."

Snadno přijde, snadno odejde

Ale než se příliš uklidníte, zvažte toto: Muži se sice mohou rychleji zamilovat, ale mají také tendenci se rychleji odmilovat. Psycholožka Ingrid Collinsová říká, že podle jejích zkušeností "muži mají mnohem větší sklon se pro partnerku rozněžnit, ale také se častěji více rozhlížejí kolem sebe."

To dává smysl, když si uvědomíte, že samec druhu je obvykle lovec, který dál slídí kolem, zatímco samice vychovává mladé. A Lamont říká, že muži mohou říci "miluji tě" dříve, protože obecně jsou více náchylní k riskování.

"Dát své drahé polovičce najevo, že ji milujete, znamená riziko zranitelnosti, protože si nikdy nemůžeme být zcela jisti, že cítí totéž," vysvětluje.

Protože jsou muži naučeni být dominantní a asertivní, mohou se cítit pohodlněji, když tento krok udělají. Jen nezapomeňte, že se pravděpodobně bude dál rozhlížet a ty počáteční jiskřičky lásky mohou být nakonec jen zábleskem.

Také: intimita, smích a vzájemné uspokojování potřeb.

Takže, co způsobí, že se počáteční nával lásky změní v něco, co pravděpodobně vydrží celý život? Podle vědců je to kombinace několika faktorů.

Jedním z nich je intimita. Zatímco někteří mohou sexuální přitažlivost smetat ze stolu jako dlouhodobě nedůležitou, Dr. Helen Fisherová, antropoložka, která se zabývá romantikou a vztahy, říká, že je pro zamilovanost - a její udržení - životně důležitá.

"Když prožijete orgasmus, zažijete skutečnou záplavu oxytocinu a vazopresinu. A to jsou základní tělesné a mozkové systémy pro náklonnost," vysvětlila doktorka Fisherová v nedávné epizodě podcastu On Being.

Pokud tedy budete pokračovat v intimních vztazích, budete tuto úroveň náklonnosti neustále zvyšovat - což může vašemu lovci zabránit, aby se poohlížel po jiném partnerovi.

Intimní život není jedinou složkou trvalé lásky. Muži, stejně jako ženy, chtějí také cítit podporu a porozumění. Fisher, který spolupracuje se společností Match.com jako analytik, říká, že muži i ženy hledají v podstatě totéž, co my.

"Musí mít někoho, komu mohou důvěřovat a svěřit se mu. Musí mít někoho, kdo je respektuje. Musí mít někoho, kdo je rozesměje, což je vlastně biologicky velmi důležité... smích zvyšuje dopaminový systém. Je to pro vás velmi dobré, " říká Fisher.

Takže když mi můj přítel řekl, že se do mě zamiloval ještě hlouběji, i když ta tři malá slova řekl už dávno předtím, pravděpodobně to znamenalo, že ačkoli jsme se okamžitě přitahovali a zamilovali se rychle a silně, následující měsíce, které jsme strávili tím, že jsme se navzájem rozesmívali, svěřovali se jeden druhému a společně se špinili, naše pouto ještě více upevnily a jeho lásku posílily.

Vydrží to? Na to věda zatím nemá odpověď...

Zdroje: yourtango.com, Unsplash

Podobné články