Jak se naučit optimismu?

Foto: Freepik

Jak se naučit optimismu?

Výhody optimismu

Stát se optimističtějším člověkem má řadu výhod. Některé z mnoha výhod optimismu, které vědci objevili, zahrnují:

  • Lepší zdravotní výsledky: Optimismus hraje významnou roli ve zdravotních výsledcích kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, bolesti, fyzických symptomů a úmrtnosti.
  • Lepší duševní zdraví: Optimisté hlásí vyšší úroveň pohody než pesimisté. Výzkum také naznačuje, že výuka naučených technik optimismu může výrazně snížit depresi.
  • Vyšší motivace: Pokud budete optimističtější, pomůže vám to udržet si motivaci při plnění cílů. Když se například snažíte zhubnout, pesimisté se mohou vzdát, protože věří, že diety nikdy nefungují. Na druhé straně optimisté se pravděpodobněji soustředí na pozitivní změny, které mohou udělat a které jim pomohou dosáhnout jejich cílů.
  • Delší životnost: Studie ukázaly, že optimističtí lidé mají tendenci žít déle než pesimisté.
  • Nižší úroveň stres u: Optimisté nejen, že zažívají méně stres u, ale také se s ním lépe vyrovnávají. Bývají odolnější a rychleji se zotavují z neúspěchů. Místo toho, aby se nechali přemoci a odradit negativními událostmi, se soustředí na provádění pozitivních změn, které jim zlepší život. 

Optimismus vs. pesimismus

Pesimističtí lidé při řešení stres u obvykle používají únikové nebo vyhýbavé chování; mohou se také nechat svými pochyby o budoucnosti odradit od snahy ke zlepšení. Optimističtí lidé naopak aktivně sledují věci, které jim zlepší pohodu, a snaží se ve svém životě minimalizovat stres

Optimisté a pesimisté se obvykle liší způsobem, jakým vysvětlují události, které se v jejich životech odehrávají. Klíčové rozdíly v těchto vysvětlujících stylech bývají zaměřeny na:
 

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

  • Trvalost: Optimisté mají tendenci považovat zlé časy za dočasné. Z tohoto důvodu mají také tendenci lépe se odrazit po neúspěších nebo nezdarech. Pesimisté pravděpodobně vidí negativní události jako trvalé a neměnné. To je důvod, proč je častěji pravděpodobné, že to vzdají, když jde do tuhého.
  • Personalizace: Když se něco pokazí, optimisté mají tendenci obviňovat vnější síly nebo okolnosti. Pesimisté si naopak častěji za nešťastné události v životě mohou sami. Optimisté zároveň vnímají dobré události jako výsledek svého vlastního úsilí, zatímco pesimisté spojují dobré výsledky s vnějšími vlivy.
  • Všudypřítomnost: Když optimisté zažívají selhání v jedné oblasti, nenechají to ovlivnit jejich přesvědčení o jejich schopnostech v jiných oblastech. Pesimisté však považují překážky za všudypřítomné. Jinými slovy, pokud neuspějí v jedné věci, věří, že selžou ve všem.

Můžete se naučit optimismu?

I když může být zřejmé, že optimismus je prospěšný, pak se stává otázkou, zda se lidé mohou naučit zaujmout pozitivnější perspektivu. Dokáže i ten nejpesimističtější z lidí upravit svůj pohled na svět?

Příroda vs. výchova

Kromě toho, že je optimismus částečně dědičný, je ovlivňován také zkušenostmi z dětství, včetně rodičovské lásky a finanční stability.

Seligmanova (americký psycholog, autor knihy "Naučený optimismus") práce však naznačuje, že je možné se naučit dovednosti, které vám mohou pomoci stát se optimističtější osobou. Tyto dovednosti se může naučit každý, bez ohledu na to, jak moc je pesimistický.
 

Naučený optimismus je koncept, který vzešel z relativně mladé oblasti psychologie známé jako pozitivní psychologie. Naučený optimismus představil psycholog Martin Seligman, který je považován za zakladatele hnutí pozitivní psychologie. Podle Seligmana je proces učení se optimismu důležitým způsobem, jak lidem pomoci maximalizovat jejich duševní zdraví a žít lepší život.

Přečtěte si také: Jak vytvořit webové stránky pomocí Squarespace?

Optimální čas na rozvoj optimismu

Seligmanův výzkum naznačuje, že může být prospěšné naučit děti optimistickým dovednostem ještě v dětství, aby měly metakognitivní schopnosti přemýšlet o svých myšlenkách ještě před nástupem puberty. Výuka takových dovedností v tomto kritickém období může být klíčem k pomoci dětem odvrátit řadu psychologických chorob, včetně deprese.

Chcete -li se pomocí tohoto modelu naučit být optimističtější. Zde jsou nějaké příklady.
 

Nepřízeň osudu

Zamyslete se nad nedávným druhem protivenství, kterému jste čelili. Může to být něco, co souvisí s vaším zdravím, rodinou, vašimi vztahy, vaším zaměstnáním nebo jakýmkoli jiným druhem výzev, se kterými se můžete setkat.

Představte si například, že jste nedávno zahájili nový cvičební plán, ale máte problém ho dodržet.

Víra

Když přemýšlíte o tomto neštěstí, poznamenejte si typ myšlenek, které vám běhají hlavou. Buďte tak upřímní, jak jen můžete, a nesnažte se zlepšovat nebo upravovat své pocity.

V předchozím příkladu si můžete myslet věci jako „Nejsem dobrý v dodržování svého cvičebního plánu“, „Nikdy nebudu schopen dosáhnout svých cílů“ nebo „Možná nejsem dost silný, abych dosáhl svých cílů. . "

Následek

Zamyslete se nad tím, jaké důsledky a chování vyplynuly z přesvědčení, která jste zaznamenali v kroku 2. Vyústila taková přesvědčení v pozitivní činy, nebo vám bránila dosáhnout vašich cílů?

V našem příkladu si můžete rychle uvědomit, že negativní přesvědčení, která jste vyjádřili, ztěžovalo dodržování tréninkového plánu. Možná jste začali přeskakovat cvičení nebo jste vynaložili menší úsilí, když jste šli do posilovny.

Spor

Spor o své přesvědčení. Zamyslete se nad svým přesvědčením od kroku 2 a hledejte příklady, které dokazují, že jsou tyto přesvědčení špatné. Hledejte příklad, který zpochybňuje vaše předpoklady.

Můžete například zvážit všechny doby, kdy jste úspěšně dokončili jiná cvičení. Nebo  jste si stanovili cíl, pracovali na něm a nakonec ho dosáhli.

Energizace

Zamyslete se nad tím, jak se nyní cítíte, když jste zpochybnili své přesvědčení. Jaké pocity ve vás vyvolávalo zpochybňování vašich dřívějších přesvědčení?

Poté, co přemýšlíte o dobách, kdy jste tvrdě pracovali na dosažení svého cíle, se můžete cítit více nabití energií a motivací. Nyní, když jste viděli, že to není tak beznadějné, jak jste si dříve mysleli, můžete se více inspirovat, abyste pokračovali v práci na svých cílech.

 

Učení optimismu může nějakou dobu trvat

Pamatujte, že toto je dlouhodobý proces, který budete možná muset často opakovat. Když se ocitnete tváří v tvář výzvě, snažte se tyto kroky provést. Nakonec pro vás bude snazší identifikovat pesimistická přesvědčení a zpochybnit své negativní myšlenky. Tento proces vám také může nakonec pomoci nahradit vaše negativní myšlenky a přistupovat k výzvám s větším optimismem

Seligman také řekl: „Optimismus je neocenitelný pro smysluplný život. S pevnou vírou v pozitivní budoucnost se můžete vrhnout do služby toho, co je větší než vy,“ 

 

Zdroje: verywellmind.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář

Články z dalších našich webů: