Jak se vypořádat s problémem, který nemůžete řešit.

Foto: Unsplash

Jak se vypořádat s problémem, který nemůžete řešit.

Naštěstí většina z nás nikdy nemusela například sledovat, jak rodič bojuje s posttraumatickou stresovou poruchou, ale všichni jsme čelili problémům, jejichž řešení bylo příliš pro nás příliš velké - v profesionálním životě i doma. Někdy jednoduše čelíme problémům, které nelze vyřešit nebo, jak už jsme řekli, jsou pro nás tak velké, že je nemůžeme řešit my sami. Zde jsou proto některé strategie, které byste mohli použít, až se budete příště potýkat s nemožným dilematem.

1. Pokud nemůžete problém vyřešit, hledejte způsoby, jak jej odstranit.

Problémy žijí uvnitř systémů a jedním ze způsobů, jak se problému zbavit, je eliminovat systém, do kterého patří.

V organizačním kontextu můžeme obvykle vymazat problémy, které se zdají být neřešitelné, výměnou problematického personálu, softwaru nebo zásad. Nový výzkum z University of Virginia však zjistil, že náš mozek tato „subtraktivní řešení“ často přehlíží - místo toho tunelování toho, co by mohlo být přidáno ke zlepšení situace.

2. Pokud nemůžete problém odstranit, hledejte způsoby, jak jej zmenšit.

Rozdíl mezi velkým problémem a malým problémem je míra rizika, kterému jsme vystaveni. Pokud tedy příčinu nemůžete napravit, pokuste se účinky snížit. Například určité pozice ve vaší společnosti mohou být ze své podstaty stresující a představují hrozbu vysoké míry vyhoření. Pokud nemůžete najít způsob, jak upravit polohy tak, aby byly méně náročné, alternativou může být nabídnout postiženým jednotlivcům více dnů dovolené nebo bezplatná masážní terapie. Problém bude stále existovat, ale bude na vás mít menší negativní dopad.

3. Zjistěte, zda můžete problém delegovat na někoho jiného.

Někdy máme vlastní nejlepší možnosti. V mnoha případech se však můžeme obrátit o pomoc s ostatními. Překvapivému počtu vedoucích je příjemné delegovat úkoly, ale nikdy nepřemýšlí o delegování problémů. Pokud tak učiníte, může to ušetřit váš čas a zapojit vaše kolegy. Většinu problémů navíc snáze vyřeší nová perspektiva, takže předání je ještě výhodnější.

4. Zeptejte se sami sebe, jaké znalosti by usnadnily vyřešení problému.

Pokud nemůžete problém vyřešit, může to znamenat mezeru ve vašich odborných znalostech. To je naprosto normální. Klíčem je jednoduše určit, jaké jsou tyto mezery. Chcete-li tak učinit, zkuste vyplnit tuto větu:

Byl bych schopen tento problém vyřešit, kdybych jen věděl ...

Jakmile zjistíte mezery ve svých znalostech, vymyslíte způsoby, jak najít spolehlivé odpovědi, mohou být užitečným zdrojem kolegové a konzultace je často efektivní volbou. Pokud vaše časová osa a rozpočet neumožňují konzultace, online školení na vyžádání jsou dalším způsobem, jak rozšířit vaše porozumění, a tyto virtuální kurzy nabízí překvapivé množství odborníků.

5. Zeptejte se, zda skutečně potřebujete vyřešit problém právě teď.

Skutečnou cenou problému je někdy práce, od které vás odvádí pozornost. Někdy odkládání jednoho problému vám umožní být produktivnější v jiných oblastech. Pokud čelíte dilematu, které se zdá být neřešitelné, zkuste se zeptat sami sebe, zda je oprava skutečně vaší nejlepší příležitostí pro osobní růst nebo organizační příspěvek v daném okamžiku. Budete čekat na řešení problému s vysokými náklady?

Výzvy nemusí vždy mít zjevnou léčbu, ale stále můžete reagovat záměrně a produktivně. Ve skutečnosti je znalost toho, co dělat s těžkými dilematy, dovedností, která odlišuje velké vůdce. Koneckonců, obtížná rozhodnutí jsou jednou z hlavních povinností, za které jsou velcí vůdci placeni.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash

Podobné články

1 Komentářů

Eric

Eric

před 1 měsíce

Hey, this is Eric and I ran across gulu.cz a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you

Reply

Napište komentář