Jak se zbavit menstruačních bolestí? 9 tajných zbraní, které zaručeně pomohou!

Foto: Freepik

Jak se zbavit menstruačních bolestí? 9 tajných zbraní, které zaručeně pomohou!

Co jsou to menstruační bolesti?

U většiny žen se dysmenorea nebo menstruační křeče někdy vyskytly. Obvykle k tomu dochází těsně před a během menstruace. Jaký je to pocit mít menstruační bolest? Často se popisuje jako křeče nebo neustálý tlak v dolní části břicha a dolní části zad. Intenzita se liší - některé ženy křeče nemají nebo mají velmi mírné, zatímco pro jiné ženy může být menstruace natolik bolestivá, že nejsou schopny vykonávat běžné každodenní činnosti.

Co křeče způsobuje? Během menstruace se děloha stahuje, protože se zbavuje výstelky – proto ženám teče krev. Křeče jsou způsobené právě děložními kontrakcemi. Recept, jak je zmírnit, je u každé ženy odlišný. Mohou pomoci volně prodejné léky proti bolesti, stejně jako antikoncepční pilulky (u těch se ale mohou vyskytnout jiné potenciálně nebezpečné vedlejší účinky). Pomáhají ale také teplé obklady a další přirozené způsoby od éterických olejů a solí až po rybí olej. Tyto metody, jak se zbavit menstruačních bolestí, vám pomohou období menstruace usnadnit a zamezí tomu, abyste během něj musela kvůli nesnesitelným bolestem měnit své plány.

1. Zkuste akupunkturu

Když máte bolesti, myšlenka na bodnutí jehlami pravděpodobně nezní příliš lákavě. Ale akupunktura, typ tradiční čínské medicíny, se k léčbě chronické bolesti používá již více než 2000 let a může být obzvláště účinná i během těžko zvládnutelných menstruačních bolestí – a to nejen břicha, ale i zad a hlavy. Pomáhá dokonce proti nevolnostem.

2. Dopřejte si horkou koupel s epsomskými solemi

Co je dobré na menstruační křeče? Síran hořečnatý! A vůbec, existuje něco, na co epsomské soli nejsou dobré? Jsou levná možnost, která pomůže zmírnit bolest při menstruaci a zrelaxovat se. Úlevu vám přinese koupání v horké lázni s epsomskými solemi. Pokud jste sportovec, možná už znáte solné koupele k léčbě bolesti svalů, a pokud jde o menstruaci, účinky jsou podobné. Horká voda může poskytnout uklidňující úlevu a zvýšit krevní oběh, což pomáhá při křečích.

Přidání epsomských solí do koupeli má dvojí účinek, protože hořčík v solích nejen zklidňuje bolest, ale také snižuje zánětlivost. Zkuste si proto při menstruaci dát detoxikační koupel, ulevte si od bolesti a zbavte se stresu.

3. Dejte se dávku extra panenského olivového oleje

Olivový olej proti menstruačním bolestem bojuje lépe než léky. Ve výzkumu z roku 2015 bylo 60 studentek, které trpěly středně těžkými až těžkými menstruačními křečemi, rozděleno do dvou skupin. Ženy byly ve věku od 17 do 30 let a během dvou měsíců dostaly za úkol brát 5 lžiček panenského olivového oleje, počínaje dvěma týdny před začátkem jejich cyklu, a poté 400 miligramů ibuprofenu třikrát denně v prvních třech dnech jejich dalších dvou menstruačních cyklů, kdy je menstruační bolest nejsilnější.

Druhá skupina žen byla v podstatě stejná, s výjimkou, že ženy dostaly ibuprofen během prvních dvou měsíců a extra panenský olivový olej až v dalších dvou měsících. V obou případech byla bolest významně snížena. Je to logické, protože extra panenský olivový olej je silný protizánětlivý prostředek. Pokud přemýšlíte, jak se zbavit menstruačních křečí olivovým olejem, je to snadné. Začněte ho přidávat třeba do salátu nebo jím nahrazujte jiné oleje, které používáte při vaření.

4. Vyzkoušejte potravinové doplňky s rybím tukem

Když přijde na to, jak se zbavit menstruačních křečí, tyto omega-3 mastné kyseliny jsou zvláště efektivní. Tyto kyseliny jsou nezbytné pro naše zdraví, ale náš organismus si je nedokáže vyrobit, takže je buď musíme získat z naší stravy nebo doplnit například prostřednictvím rybího oleje. A pokud trpíte menstruačními bolestmi, máte štěstí: doplňky z rybího oleje mohou pomoci zmírnit vaše nepohodlí.

Podle studie, která zkoumala ženy užívající tobolky s rybím olejem, měly tyto ženy dlouhodobě slabší menstruační bolesti než skupina žen, která při menstruaci proti křečím užívala ibuprofen. Kromě menstruačních bolestí pomáhá rybí olej například i proti bolestem spojeným s artritidou.

5. Udělejte si čas na více spánku

Není to jen mýtus: Během menstruace skutečně můžete být značně unavenější. Mohou za to hormonální změny během vašeho cyklu a poruchy spánku spojené s menstruací zažívá až 30 procent žen. Horší spánek mívají na svědomí právě symptomy jako jsou křeče v podbřišku, bolesti hlavy, nadýmání a úzkost.

Co tedy dělat, když si ve spánku chcete od bolesti ulevit, ale místo toho se jen převalujete a donekonečna počítáte ovečky? Zkuste se předem připravit. Vaše tělesná teplota může v průběhu vašeho cyklu stoupat, proto se ujistěte, že je váš pokoj dostatečně chladný, aby bylo spaní pohodlné a zbytečně vás nebudil pocit horka.

Pokud za váš neklidný spánek během menstruace mohou úzkosti nebo deprese způsobené hormonálními výkyvy, zkuste meditaci nebo čtení před spaním. Naopak se vyhněte elektronice, která vašemu mozku naopak dává signály, aby zůstával déle vzhůru. Použití vyhřívané podložky nebo podložení zad polštáři může při bolestech ve spánku pomoci a třeba bude díky nim váš odpočinek kvalitnější.

6. Cvičte jógu nidra

Když zjišťujete, jak se zbavit menstruačních křečí, může být to, co potřebujete, právě cvičení jógy. Ano, během menstruace se pouhé vstávání z postele může zdát jako něco extra náročného a může vám připadat, že trénink nepřichází v úvahu. Ale možná je to dané tím, že jste jógu při menstruaci ještě nezkusili.

Jóga nidra, super relaxační typ jógy, může být přesně to, co potřebujete. Provádí se výhradně vleže a zahrnuje meditaci. Kromě toho, že vám přinese psychické uklidnění, může zmírňovat i nepříjemné fyzické příznaky. Při cvičení jógy nidra se váš dech zpomalí a proto spotřebujete méně kyslíku. Dostanete se do relaxačního režimu. A to nejlepší: vlastně ani nemusíte vstávat. Stačí se uvelebit v posteli a pustit si audionahrávku, která vás provede meditací.

7. Zabalte se do kineziologické pásky

Možná jste už viděli běžce s pestrobarevnou páskou kolem lýtek nebo stehen. Není to žádný nový módní trend, je to kineziologická páska, která se používá ke zmírnění bolestí během cvičení zvýšením krevního oběhu a zlepšením rozsahu pohybu. Výhody kineziologické pásky se však nevztahují jen na sportovce. Studie z roku 2017 naznačuje, že použití kineziologické pásky v oblasti pánve před a během menstruace může zmírnit křeče a další menstruační bolesti odstraněním svalového napětí v této oblasti.

Kineziologickou pásku najdete u kteréhokoli prodejce sportovních potřeb. Stačí odříznout dva kousky a ty poté aplikovat vodorovně a svisle v pánevní oblasti se zaměřením na místa, kde jsou vaše bolesti nejsilnější.

8. Prožijte orgasmus – ať už s partnerem, nebo bez něj

Některé ženy zaznamenávají, že se v období menstruace snáze vzruší. Mohlo by to být proto, že hladinu progesteronu, hormonu, který je spojen s nižším libidem, je během této doby v nejnižším bodě. Prožití orgasmu vám může pomoci cítit se při menstruaci lépe – ať už s partnerem, nebo bez něho.

Kromě skutečnosti, že po sexu se člověk cítí psychicky uvolněně a dobře, je zde ještě několik dalších výhod. Masturbace a sex zvyšují průtok krve, což může zmírnit jakékoli bolesti – i ty menstruační. Vaginální stimulace také zvyšuje práh bolestivosti. Výzkum dokonce zjistil, že vaginální autostimulace více než zdvojnásobila prahové hodnoty bolesti žen.

9. Vsaďte na éterické oleje

Esenciální oleje nejen skvěle voní, ale také vám pomohou zbavit se menstruačních křečí. Tohle jsou ty nejúčinnější z nich:

KARDAMOM: Ukázalo se, že protizánětlivý olej kardamom chrání před bolestí. Během menstruace aplikujte na břicho 3 až 4 kapky – tím nepohodlí zaručeně zmírníte.

FENYKL: Tento antispasmodický olej může snížit frekvenci a intenzitu kontrakcí dělohy, což samozřejmě snižuje bolest. Kápněte 1 až 2 kapky fenyklového oleje do šálku čaje nebo vody, nebo 3 až 4 kapky nakapejte na břicho.

RŮŽE: Tento ladně vonící olej může zmírnit křeče a zároveň vám pomůže cítit se během vaší menstruace klidnější. Snižuje i výkyvy nálad. Nejlepší způsob jak růžový éterický olej aplikovat je přidat jej do difuzéru, abyste jej mohli vdechovat.

Zdroje: draxe.com, Freepik

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář