Jak si najít čas na čtení bez ohledu na to, jak moc jste zaneprázdněni

Foto: Unsplash

Jak si najít čas na čtení bez ohledu na to, jak moc jste zaneprázdněni

Začněte meditovat s naší vedenou meditací zdarma! Mrkni na youtube!

Nedávno jsem se věnoval svému oblíbenému tématu rozhovoru: knihám. Kamarádka mi vyprávěla, že když byly její děti malé, vstávala každé ráno v pět hodin, aby si četla. To mi připadalo tak okouzlující. Představila jsem si tu scénu: hrnek horké kávy, příjemná mikina, lahodný román. Znělo to idylicky, až na tu pátou hodinu ranní. Přemýšlela jsem nad tím, jak neobvyklé je, že někdo vstává brzy, aby dělal něco, co není vysoko na seznamu věcí, které je třeba za den stihnout. Je to jediná osoba, o které jsem kdy slyšela, že by něco takového udělala. Ale čím víc jsem o tom přemýšlela, tím méně jsem byla ohromená. Každý den si dokážu najít spoustu času na svou oblíbenou zábavu. Svým způsobem si i já nastavuji budík na čtení, jen se nezapíná v 5:00. Nenavrhuji vám, abyste vstávali v 5:00, ale abyste si nastavili budík na čtení. Používám tuto anekdotu, abych ilustrovala, že čtení je něco, co si zaslouží vyhrazený čas, stejně jako si uděláme čas na cvičení a práci; stejně jako si uděláme čas na nákup potravin a péči o zahradu. Protože zmíněná konverzace je moje oblíbená, často se jí věnuji a často slyším lidi říkat, že by si přáli číst více. Na to jim odpovím: "Co vám v tom brání?" Odpovědí je vždycky čas, ale myslím, že tato odpověď je špatná. Myslím, že je to myšlení, které lidem stojí v cestě. Nestačí jen chtít více číst, musíte nejprve změnit své myšlení. Pokud máte čas sledovat televizi nebo procházet sociální sítě, máte čas i na čtení. Jakmile ji přesunete na vyšší místo na seznamu věcí, které musíte za den stihnout, a začnete si na čtení hledat čas, možnosti se před vámi ohromně rozvinou. Musíte jen chtít. Loni se mi podařilo přečíst pětačtyřicet knih a připadalo mi to téměř bezstarostné. Kdybych chtěla, mohla jsem jich přečíst o pár víc. Zde je několik návrhů, které vycházejí z mých zkušeností a které vám pomohou najít si čas na čtení. Nejsou to žádné novinky - všechny je znáte. Ale pokud vás zajímá více čtení, poslouží vám jako dobrá připomínka.

Ať už jdu k zubaři, něco vyřizuju nebo jdu s kamarádkou na skleničku, vždycky si s sebou beru knihu. Než abych vzala do ruky telefon a kontrolovala e-mail nebo projížděla Instagram, raději sáhnu po knize, což mi relativně zpříjemní i takové věci, jako je čekání u lékaře. Vlastně jsem nadšená, že můžu strávit trochu času čekáním, protože to znamená, že si můžu číst. Když si zapomenu dát knihu do kabelky, můžu si prostě vzít knihu, kterou mám právě z tohoto důvodu v autě. A když si tu knihu zapomenu, mám vždycky po ruce knihu v telefonu, kterou si můžu přečíst. Tím se dostávám k dalšímu bodu.

Když si mohu vybrat mezi elektronickou a fyzickou knihou, vždy si vyberu tu druhou. Ale když si mám vybrat mezi čtením knihy a nečtením knihy, vždycky si vyberu tu první. Proto mám v telefonu elektronickou čtečku, abych si v případech, kdy nemám u sebe fyzickou knihu, mohla číst. Neplánované chvíle čekání - pět minut čekání, než mi odnesou objednávku z Targetu do auta, deset minut ve frontě na poště - mi během dne zabere spousta času na nečekané čtení. Stačí si do telefonu stáhnout aplikaci Kindle (nebo Apple Books či Libby nebo jakoukoli jinou aplikaci, kterou preferujete) a budete mít knihu vždy na dosah. Jakmile naučíte svůj mozek jít cestou otevírání aplikace Kindle místo aplikace e-mailu, uvidíte, kolik času budete mít darováno.

Přečtěte si také: Koupil krachující web, teď s ním chce vzdělávat celé Česko

Ne každý je přístupný myšlence číst více knih najednou a já to chápu. Ale pokud je vaším cílem číst více, někdy se prostě musíte spokojit s knihou, která je pro vás v danou chvíli nejdostupnější. Obvykle budu mít rozečtenou alespoň jednu beletrii a jednu knihu literatury faktu a také jednu e-knihu. Další věc, kterou někdy udělám, je, že větší a náročnější knihy doplním nějakou lehčí četbou, jako v mé současné situaci, kdy se snažím prokousat Annou Kareninou. Pokud se necítím dostatečně pozorná na to, abych četla ruskou literaturu z roku 1800 (není to tak okázalé, jak to zní - je to jednodušší, než si možná myslíte!), pak se rozhodnu pro jednu z dalších knih, které čtu, takovou, kterou můj mozek dokáže v danou chvíli zpracovat. Jakmile jste otevřeni čtení více knih najednou, můžete se více rozčlenit a vybrat si knihu podle nálady, kterou cítíte nebo chcete cítit.

Může se to zdát jako to nejzákladnější doporučení, ale přála bych si, aby mi ho někdo doporučil dříve v mém dospělém životě. Do knihovny jsem začala chodit poprvé od ukončení školy, protože to bylo něco, co se týkalo mé dcery. Jak se ukázalo, je to pro mě stejně zábavné. Půjčování v knihovně je málo rizikový způsob, jak si přečíst knihu. Nemusíte si ji kupovat, takže pokud se vám nelíbí, není tak bolestné se jí vzdát. A věděli jste, že si v knihovně můžete půjčit i e-knihy? Kdykoli se dozvím o knize, která zní zajímavě, ale nejsem si jistá, zda si ji chci koupit, vyžádám si ji v knihovně a oni mi ji na několik dní podrží. Jakmile je e-kniha k dispozici, jednoduše ji pošlu do své aplikace Kindle a mohu si ji hned přečíst - zdarma. Pokud rádi posloucháte knihy, můžete si půjčit i audioknihu ke stažení.

Nebo se projděte, běžte nebo vařte. U mě to nefunguje (myslím, že je to o pozornosti, navíc si ráda podtrhávám pasáže, které se mi líbí), ale pro ty, kteří to mohou sledovat, je to výborný způsob, jak si pomoci, abyste četli více. Je to horké téma, ale myslím si, že poslouchat knihy je stejné jako číst - koho zajímá, jakým způsobem informace vstřebáváte? Důležité je, že to děláte (pokud chcete).

To je pravděpodobně doba, kdy mám nejvíce načteno. Tak se odreaguji. Je to můj vytoužený čas pro sebe. Pokud patříte k lidem, kteří si před spaním dávají televizi a chtějí si najít čas na další čtení, opravdu vám doporučuji, abyste zkusili číst před spaním. Vyhraďte si třicet minut před tím, než chcete zhasnout, a dejte knize šanci. Kniha bude buď dostatečně poutavá, aby vás udržela vzhůru, a proto budete číst dál, nebo neudrží vaši pozornost a uspí vás, což je podle mého názoru výhra pro všechny.

Pokud chcete číst více, musíte se především rozhodnout, že to opravdu chcete. Sami jste si největší překážkou - a zároveň nejlepší možností. Jakmile se rozhodnete, že je to váš záměr, příležitosti se před vámi rozvinou spolu s krásnými příběhy, hlubokým souzněním a spojením s lidmi a světy, ke kterým jste dříve neměli přístup. Udělat si čas na čtení je mnohem víc než jen to, je to otevření se nečekaným věcem. A na to stojí za to si vyhradit čas.

Zdroje: witanddelight.com, Unsplash

Podobné články